Де взяти гроші і не перетворитися на «попрошайок»
Народний депутат Сергій Нагорняк вже вдруге приїздить на Тальнівщину. Так, як одним із найбільш пріоритетних питань сьогодення стоїть реформування вторинної ланки медицини, то народний обранець зустрівся з лікарями, щоб почути про їхні проблеми і передати у найвищі владні кабінети.
Мова йшла про те, що реформа вторинної ланки не може бути запущена з 1 квітня, бо відкритими залишаються багато питань, особливо, що стосується фінансового забезпечення. Уже сьогодні Тальнівській ЦРЛ бракує на зарплати 420 тисяч грн.. «Що буде з квітня, коли і зарплати, і медикаменти, і послуги оплачує заклад, а від НСЗУ за надану медичну послугу гроші надійдуть, у кращому випадку, на початку травня?» – питання риторичне.
Говорили лікарі і про відсутність технічного оснащення, необхідного для надання якісних медичних послуг. Ні для кого не секрет, що у Тальнівську ЦРЛ за останні 20 років нічого з обладнання не придбали, якщо не рахувати куплений підприємцями Володимиром Мовчаном та Ігорем Новицьким новий УЗД апарат та апарат штучної вентиляції легень у реанімаційне відділення. На разі лікарні край необхідний рентген-апарат, вартість якого 4 млн. грн.. Не дай, Боже, опинитися на місці того хворого, що перебуває зараз з вірусною пневмонією у реанімаційному відділенні нашої лікарні. Йому просто не мають на чому зробити знімок легенів. «Ми без рук! Що нам робити?» – благають про допомогу медики.
Де взяти гроші і не перетворитися на «попрошайок», які випрошують гроші у бізнесу (мова про головного лікаря Олега Солодька), знає голова районної ради Валентина Любомська:
– Можу підказати джерела фінансування. Прошу: не перекрутіть мої слова, – сміється,звертаючись до журналістки. – Дивіться, у нас йде реформа освіти й медицини паралельно. Під освітню діє 23 державні програми: лінгафонний кабінет, ще там кабінет, ще… Розумієте, дзвонять і кажуть: «Беріть». У школі, де 30 дітей, ставлять лінгафонний кабінет. Він стоїть 500 тисяч. Співфінансування з місцевим бюджетом: там – 50 на 50, там – 10 на 90, в залежності від профілю. Да, потрібно діткам, але ж ми всі розуміємо, чим закінчиться десь через років 5 реформа освіти. І знову ж таки запитають: «Ви розумні були люди, коли це робили?». Під реформу медицини діє одна програма, і то стосується невідкладної швидкої допомоги – все. Як можна реформувати галузь? Для того, щоб дитина пішла в школу, вона має мінімум народитися. Тобто, можна передивитися сьогодні у державному бюджеті хоча б фінансування цих двох реформ, як приклад. І, можливо, хоч трохи перерозподілити гроші. З цими кабінетами якось можна й почекати, так само і зі стадіонами. Можна почекати ну хоча б рік.
Дуже дивно: у жодній сільській школі Тальнівського району згаданого лінгафонного кабінету ми не бачили і не чули про його існування, тому запитали у очільниці районної ради. Її відповідь подаємо дослівно:
– Є в нас, є. Треба у Лариси Вікторівни уточнити. Ми рік чи два назад купляли, у Вишнопіль чи де? Треба уточнити.
«Шановна» пані і цього разу, вочевидь, щось переплутала чи знову сказала неправду.
Ліна ЯЛОВСЬКА