''Цей діагноз перевернув моє життя. Чому саме я?''

-Коли мені було 45, у мене діагностували рак молочної залози, – розповідає 63-річна Тамара з Тального. – Рак – це новина, яку ніхто не хоче казати і ніхто не хоче чути. Цей діагноз перевернув моє життя. Чому саме я? Що я такого зробила, щоб завинити аж так?- запитувала себе у пориві страху й гніву. У пошуках порятунку слухала поради усіх «добрих» людей, що знали як побороти рак: ходила до ворожок і бабок, що знімають порчу, пила усякі трави, куплені звичайно ж не в аптеці, не їла м’яса, навіть пила урину. Намагалася приховувати свій діагноз протягом кількох місяців. Та потім про нього дізналася моя сестра і відвезла у Київ на лікування. Тоді була операція, хіміотерапія з усіма наслідками і повернення у світ здорових людей. І лише завдячуючи моїй сестрі, яка завжди була поруч, залишивши сім’ю й роботу, переживала зі мною мою хворобу й одужання. Коли я плакала, вона мене не заспокоювала, а брала за руку і ми разом плакали. Коли я молилася, вона приєднувалася до мене у щирій молитві. Якби не вона, я б навряд чи жила, – згадує жінка, втираючи сльозу.

Тамара навчилася жити з однією молочною залозою, радіти життю і дякувати Богу за кожен прожитий день. Нині вона успішна жінка, любляча дружина, мама й бабуся.

За статистикою, пухлини грудей найчастіше виникають у жінок, які мають зайву вагу, постійно переносять стреси, не народжували або не годували груддю. Так це чи ні – ми вирішили запитати у гінеколога Тальнівської центральної районної лікарні Світлани Кравчук.

-Лікарі дійсно б’ють на сполох, адже у жінок, віком за 35 років почастішали випадки фіброаденом, – розповідає Світлана Володимірівна. – Будь-яка пухлина молочної залози, в тому числі фіброаденома, не виникає на пустому місці, найчастіше – через гормональний дисбаланс. У деяких жінок є генетична схильність до раку. Якщо у жінки по материнській лінії (мама, мамина сестра, бабуся) були випадки захворювання, то вона має бути на сторожі.

Лікарка радить усім жінкам звертатися до медичного закладу вчасно при виявленні будь-якого порушення, пов’язаного із жіночим здоров’ям. Адже раннє виявлення хвороби – запорука успішного лікування. На першій стадії рак грудей виліковується у 95% жінок – констатує статистика. Для цього раз на місяць потрібно проводити саообстеження.

-У першій половині циклу (5-7 днів після місячних), а якщо місячних нема, у будь-який день жінка, роздягнувшись до пояса, стає перед дзеркалом, і фіксує величину й форму грудей. Якщо появилися випуклості чи втягнення, чи втягнувся сосок, змінився колір шкіри, це привід звернутися до лікаря,- застерігає Світлана Володимирівна. – Якщо візуально нічого не змінилося, підняла руку. Правою рукою обстежила ліву молочну залозу, кожен квадрат, прижала сосок, чи немає виділень. Потім так само обстежила праву залозу. Можна це робити у лежачому положенні, особливо якщо груди великі.

Після 40 років жінка по протоколу жінка повинна обстежуватися на мамографі.

– В Умані є центр здоров’я жінки, де наші жінки безкоштовно по запису можуть пройти обстеження, – радить лікар-гінеколог. – Це був би золотий стандарт обстеження. Адже, якщо є утворення з горошину, то руками його важко нащупати. А на мамографі його видно. Обстеження на мамографі важливо проводити жінкам, у яких були травми чи вживання гормональних препаратів, чи проблеми зі щитовидною залозою. Щитовидна залоза виробляє гормони, що є антагоністами гормону пролактину. Якщо не достатньо гормонів щитовидки, тоді виробляється надмірна кількість пролактину. А він провокує розростання усяких утворень у молочній залозі: фіброміом, кіст. А у нашій місцевості проблеми зі щитовидною у 90% жінок. Тому у раціоні обов’язково повинна бути йодована сіль та продукти, багаті на клітковину: каші, овочі, фрукти та вітамінами А, С, Е, групи В.

На рак молочної залози впливають стресові ситуації, недосипання(бо вночі пролактин має подавлятися, але коли жінка не спить, то він активізується).

У групі ризику в основному жінки після 35 років, жінки, які не народжували, не годували груддю, які мали травми або приймають гормональні препарати або гормональну контрацепцію чи мають системні захворювання.

-Чи є рак, ми не можемо сказати. Якщо виявляємо якісь відхилення направляємо до хірурга, а той до онколога. У первинці також є жіночий оглядовий кабінет. Черкаський онкодиспансер, у якому лікуються наші пацієнти, працює віднедавна цілодобово й має надсучасну комп’ютерну техніку (томограф). Ніхто не застрахований від раку, треба лише вчасно звернутися до лікаря, – зауважує Світлана Кравчук.

Марина КАМІНСЬКА

19.08.2019 09:07
Переглядів: 1220
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.