Чи наглядають за станом дерев у дитсадках Тального
Трагедія на Полтавщині, яка нещодавно сколихнула всю Україну, коли на дитячому майданчику у дитсадку загинула 4-річна дівчинка (на неї впало дерево), не могла не викликати у батьків, які водять своїх малюків до закладів дошкільної освіти, перестороги. І не тільки там, де сталася біда. Відлунням докотилася ця звістка і до Тальнівщини, що на Черкащині. У батьківських групах, зокрема у Вайбер, цю тему почали активно обговорювати. Тож ми вирішили поцікавитися, чи перевіряють дерева на територіях дитячих садочків у Тальному, чи вчасно зрізають аварійні та підрізають за необхідності ті, що розрослися.
Раїса Михайлівна Карман, начальник відділу освіти, молоді та спорту, найперше пояснила, що одразу після того, як сталася біда на Полтавщині, була проведена онлайн-нарада з керівниками дитсадків. Водночас вона повідомила, що не чекають, поки півень клюне в тім’ячко і станеться, не приведи, Господи, подібне, а реагують на повідомлення керівників дитсадків щодо необхідності зрізання аварійних дерев (якщо ті звертаються до відділу освіти з клопотанням) миттєво. Перевірка стану дерев – не разова акція, а щодення праця працівників дитсадків. Раїса Михайлівна відверто каже, що саме керівники дитсадків та працівники, які й доглядають за насадженнями, що на території дитячих садочків, найпершими бачать проблему, якщо така є.
– Тоді з відділу освіти виїжджають спеціалісти, обстежують дерева, – пояснює Раїса Карман. – Потім пишемо звернення до виконавчого комітету, його розглядають і дають погодження, що можна зрізати. Але перед цим на місце виїжджає комісія. Якщо дерево дійсно велике, замовляємо вишку (раніше теж замовляли, де могли), зрізаємо дерево і вивозимо. Проводимо і чистку дерев. Але ці роботи відбуваються переважно влітку, до початку нового навчального року.
За словами Раїси Михайлівни, на всі звернення реагували, жодне не залишилося без уваги. Окрім зрізання, обрізки дерев у міських дитсадках, різали дерево у Заліському, Лісовому, Легедзиному. Окрім як зрізати, молоді дерева насаджують. «Цього року в нас була акція «Сад майбутнього», – каже Карман. – Першокласники у нас навчаються на базі дитсадочків. Кожен садив деревце. Батьки цього року гарно долучилися. Спасибі лісництву, дали нам саджанці. Раніше міська рада теж надавала їх».
Не так давно у дитсадку «Казка» зрізали стару тополю. І таке зрізання, як запевняє керівник закладу, планове. Минулоріч давали раду 2-м вербам: одну зрізали, бо всередині була трухлява, а іншу обрізали. Завідувачка дитсадка Інна Гончарук пояснила, що стан дерев у дитсадку обстежують самі. Перевірка стану насаджень – це робота, яка проводиться упродовж всього року, тож зрізання аж ніяк не пов’язане з останніми новинами про трагедію.
– На мою думку, – каже Інна Володимирівна, – це дерево потребувало ліквідації. Воно було заражене омелою, дуже високе, росло на дитячому майданчику. Склали акт, я написала клопотання до відділу освіти, приїхав Олександр Карман, обстежив, підтвердив, що тополя потребує ліквідації.
Завідувачка також розповідає, що батьки і діти дуже активно ключилися до процесу насадження молодих дерев на території дитячого садочка, зокрема долучились до акції «Сад майбутнього», висадили клени та маленьку пухнасту ялиночку – неподалік від високої, що росте при вході до закладу. Буває, як пояснює завідувачка, батьки купують саджанці, або ж приносять з дому. «Минулого року висаджували алею яблунь, а перед тим – бузок. Кущі, дерева ми постійно садимо: і вишеньки, і сливки, там, де є в нас місце. Не завжди, щоправда, приживається, хоч намагаємося й поливати», – каже жінка.
Підростають молоді вишеньки, яблуньки (одна з них вже почала плодоносити) і в дитсадку «Берізка». Меланія Мошкутело, завідувачка дитсадка, каже, краще садити фруктові дерева – від них і користь, і холодок, і ростуть вони не такі височенні. Високих дерев поки на території дитячого садочка вистачає. Жінка наголошує, зрізають високі дерева по мірі їх старіння, планово. Каже, що з деревами прощатися нелегко, однак нічого не вдієш, адже безпека понад усе. На території є берези. «Термін росту берези – 40–45 років, а їм вже більше і вони потихеньку доживають свій вік. Багато ми їх вже прийняли і ще є 3, які треба прийняти. Вже домовилися, будемо зрізати їх. Там високовольтна лінія йде, не кожен це може зробити», – каже завідувачка.
А от у дитсадку «Ромашка» попід паркан є кілька добротних пеньків. Ще не так давно, як розповідає завідувачка закладу Людмила Похнатюк, тут росли височенні тополі метрів по 30. Біля дитсадка є й інші крихкі дерева, наприклад, горіхи, їх, за словами жінки, підрізають. Людмила Іванівна каже, що зрізати високе дерево непросто, оскільки потрібно знайти людину, яка зможе виконати ці роботи. Клопоту додає й те, коли дерево росте близько до павільйону, адже стовбур цілим не «покладеш», а треба зрізати частинами. «Кожної осені і весни ми підчищаємо дерева. Зрізали черешню. Цього року плануємо ще 2 дерева зрізати. Кожного ранку двірник обходить територію. Може, яка гілка, особливо коли вітер, відчахнулася, то зразу обрізаємо, вивозимо». На зміну зрізаним деревам понасаджували горобину, вишні.
– Коли влітку пече сонце, малеча може сховатися у затінку дерев, – каже Людмила Похнатюк.
Чимало пеньків і на території дитячого садочка «Золотий ключик». Тут вже зрізали абрикосу, ялинки та ін.. Як розповіла завідувачка закладу Наталія Волкобой, може бути, що дерево знадвору має нібито хороший вигляд, а стовбур всередині може бути зіпсованим. Тож дерева час від часу «простукують». Жінка каже, що і ті дерева, які мають добрий стан, але повиростали зависокі, пообрізали – омолодили.
Чимало високорослих крислатих дерев і біля дитсадка «Струмочок», особливо понад паркан. Біля дитячого майданчика росте чималий горіх. Видно, що гілки його підрізають.
Ольга ОСІЯНЕНКО