Чому в Тальному та на весь район лише один нотаріус

–Приймав нас нотаріус в суботу. Не знаю, як в кого, а роботою нашого державного нотаріуса я задоволена, – каже Галина Колісник, пояснює, що приїхала з Черкас до батька в Шаулиху, а тепер у Тальне, щоб вирішити питання з землею. – Він – хороша людина, чудовий фахівець. В суботу була в нього, то, казали, повезло – третьою чи другою зайшла. А взагалі люди кажуть, що черги до нього зазвичай величезні.

Мало не щодня слова цієї жінки підтверджують черги на східцях під стінами дитячого магазину «Оазис». Спочатку, якщо не зважати на таку ранню годину (а займають черги люди часто-густо ще з ночі), може скластися враження, що усі вони чекають, коли почне працювати магазин. Але насправді їм доводиться вистоювати кількагодинні черги, а то й цілодобово чергувати, щоб потрапити до державного нотаріуса: оформити спадщину, придбати чи продати нерухомість. Щоб справитися швидше – треба, як кажуть, народитися щасливчиком! Людям просто вривається терпець, адже нотаріальні послуги на весь район надає лише один-єдиний державний нотаріус. Притому, нинішнє законодавство жодним чином не обмежує кількість приватних нотаріальних контор, працюй їх хоч з 20! Норма – а це 3 приватні та 1 державний нотаріуси на Тальнівський район, давним-давно не діє.

Постійні черги під дверима нотаріальної контори у Тальному – проблема далеко не одного дня. Вона назрівала роками! Приватний нотаріус, що працював у Тальному ще порівняно недавно, можливо, дещо вирівнював ситуацію. Але й той закрився.

–Був приватний. Може, з пів року вже немає. Один приватний нотаріус теж проблеми не розв’язує, треба ще 3-4 приватних (до державного), – пояснює Василь Сідько, в.о. міського голови. Каже, що про ситуацію з чергами знає, але поки вона не вирішується. – В Мін’юст та нотаріальну службу писали, скрізь нам відмовили. Думаю, якщо в нас буде Звенигородський район, то, може, нотаріус зі Звенигородки буде. Я іншого поки не бачу виходу, – каже.

Згідно законодавства (ЗУ «Про нотаріат») люди можуть оформляти спадщину, землю, купівлю-продаж будинків у нотаріуса, який працює в межах нотаріального округу, в якому особи зареєстровані. А тому звернутися до іншого фахівця, з чужого нотаріального округу (наприклад, в сусідньому районі оформити нерухомість, якщо ви не маєте тамтешньої реєстрації місця проживання) – не вийде. Хоча подейкують, що тальнівчанам вдавалось розірвати замкнуте коло: оформляли нерухомість у тому ж таки Ватутіному: просто знімали себе з місця проживання на Тальнівщині і реєструвались у чужому населеному пункті на період оформлення будинку, вчинення усіх відповідних нотаріальних дій тамтешнім нотаріусом. Але чи може дозволити собі таку розкіш кожен житель Тальнівщини? Де брати людям додаткові кошти, щоб оплатити і дорогу, і послуги нотаріуса? Зрозуміло, що на всі додаткові «маніпуляції» з пропискою-випискою, паперовою метушнею, немалими витратами фінансів, енергії та сил наважиться не кожен. Та й потягнуть фінансово далеко не всі, як не всім і здоров’я дозволить курсувати в інший район. Так само їдуть люди і до сусідньої Умані, де нотаріусами аж кишить! Тільки у місті одразу працюють аж 2: один – у міській державній нотаріальній конторі, ще один – у районній. Є багато в Уманському державному нотаріальному окрузі нотаріусів-приватників (а якщо порівнювати їх з кількістю, що на Тальнівщині, то можна просто сказати – неймовірна кількість – 13!), які успішно зареєструвалися, отримали ліцензію і надають послуги населенню у своїх приватних нотаріальних конторах. Таким чином, на Уманщині можна говорити про цілком здорову конкуренцію! Ану спробуй завищити ціну – клієнти підуть до іншого!

Тим часом, у Тальному навантаження на нотаріуса – просто шалене, бо має встигнути обслуговувати усе населення району! І якщо в сусідньому районі так процвітає нотаріальна справа, чому ж тоді на Тальнівщині така скрута? Кажуть, що відкрити приватну нотаріальну контору – справа не з дешевих, енерговитратна, специфічна. Та як сприяє якимось чином місцева влада і допомагає молодим фахівцям, бачимо вже зараз: за останні роки у Тальному не почав працювати жоден приватний нотаріус! Як результат тотальної бездіяльності, насамперед районного керівництва, яке, як бачимо, палець об палець не вдарило – ось таке «наближення» послуг до людей відбувається на Тальнівщині. Щоб хоч якось прояснити ситуацію, чому на Тальнівщині досі не з’явилася жодна приватна нотаріальна контора, телефонуємо керівниці району: голова Тальнівської райради Валентина Любомська «миттєво пішла назустріч» – на дзвінки просто не відповідає.

Олександр ГРИГОРУК

21.10.2020 11:20
Переглядів: 2624
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.