Бюджет, допомога військовим, інвестиції: головні досягнення Тальнівської громади у 2024 році
2024 рік став для Тальнівської громади роком випробувань, але й значних досягнень. Попри складні умови воєнного стану, громада змогла ефективно працювати, підтримувати військових, розвивати інфраструктуру, покращувати житлово-комунальне господарство та навіть перевиконати бюджет. Про головні підсумки минулого року, бюджет громади – 2024, допомогу ЗСУ, залучення інвесторів та соціальне спрямування коштів голова Тальнівської громади Василь Сідько прозвітував за пророблену роботу.
– Щиро вдячний кожному жителю громади, кожному волонтеру та всім, хто підтримує й допомагає нашим Збройним Силам України всіма можливими способами. Окрема подяка медикам, вчителям, комунальникам, соціальним працівникам, які в тилу своєю відданою працею забезпечують безперебійну життєдіяльність громади. Також щиро дякую платникам податків за кожну гривню, сплачену до бюджету, – звернувся до громади Василь Сідько.
Підсумуємо найважливіші моменти за минулий рік
Підтримка ЗСУ та вшанування Героїв:
Громада продовжує докладати максимум зусиль для підтримки українських захисників. Військовим було придбано матеріально-технічне спорядження на суму 13,07 млн грн, ще 1,4 млн грн передано у вигляді субвенцій для військових частин. У 2024 році з бюджету громади на допомогу ЗСУ було виділено близько 20 млн. грн. Однак через складність процедур закупівель частина коштів не була профінансована в повному обсязі у встановлений термін, у зв’язку з чим їх використання було перенесено на поточний рік.
Кошти для військових також збирали зі свого одноденного заробітку працівники виконавчих органів міської ради, освітяни, медики, працівники культури, ЖКГ. На благодійний рахунок надходили кошти також від мешканців громади та підприємців.
Щоб увіковічнити пам’ять загиблих захисників, у центрі Тального створено Алею Героїв, а також розроблено проєкт реконструкції пам’ятника Героям Небесної Сотні та Захисникам України.
Бюджет громади:
–Хочу відзначити найбільших платників податків у галузі сільського господарства за 2024 рік:
– сільгоспідприємства: група компаній «Урочище Журавське» (Мовчан В. П), СТОВ «Агрофірма Корсунь» (Бобов Г.Б), АФ «Хлібороб» у формі ТОВ (Лопатинський С.В);
– промисловість: ТОВ «Тальнівський щебзавод», ТОВ «Тальнівський завод «Мінводи», ТОВ «Тальнівське кар’єроуправління»;
– транспорт та постачання: ТОВ «Оператор ГТС України», Тальнівська філія ПАТ «Черкаси обленерго», АТ «Черкасигаз».
Найбільшими роботодавцями на території громади є:
– Група компаній «Урочище Журавське»;
– ТОВ «Тальнівський щебзавод»;
– ТОВ «Надія»;
– ПОСП «Уманський тепличний комбінат».
Протягом 2024 року виконавчий апарат міської ради разом з депутатським корпусом працювали стабільно й послідовно, забезпечуючи вирішення питань за пріоритетними напрямками в умовах воєнного стану та ліквідації наслідків збройної агресії росії проти України. Бюджет на 2024 рік було заплановано і затверджено в сумі 331,9 млн грн. Однак фактичні надходження, разом із трансфертами, склали 425 млн 302,7 тис. грн. Загалом це на 93,4 млн грн більше, ніж передбачалося.
Серед напрацювань земельного відділу та комісії, які дали змогу поповнити бюджет: оформлення господарських дворів, надання в оренду вільних земельних ділянок, збільшення орендної ставки по договорах оренди за згодою орендарів.
Фактичні надходження плати за землю за 2024 рік становлять 58 млн 220,5 тис. грн., в порівнянні з минулим роком збільшились на 4 млн 093,85 тис. грн.
Волонтерство та гуманітарна підтримка:
Волонтерський рух у Тальнівській громаді залишається невід’ємною частиною життя. У 2024 році місцеві активісти організували благодійні концерти, ярмарки та збори гуманітарної допомоги для військових.
Безпека:
З 7 червня 2024 року в нашій громаді працює поліцейський офіцер громади –Олександр Вовк. Він пройшов конкурсний відбір і спеціальне навчання, а для його роботи міська рада надала службовий автомобіль, кабінет та техніку. У 2025 році у громаді працюватиме ще один офіцер громади.
Будинки села:
У населених пунктах Тальнівської громади відкриваються оновлені адмінбудівлі, що стали сучасними центрами послуг і розвитку. Жителі сіл тепер отримують адміністративні послуги у комфортних умовах, а в будівлях облаштовано медичні кабінети та санвузли. У 2024 році такий центр відкрили в с. Криві Коліна, а у 2025-му – в Соколівочці, де працює студія «Творчість на дотик» із сенсорним столом та настільним футболом для розвитку дітей.
Інвестиції:
Подано десятки грантових заявок на реконструкцію інфраструктури, розвиток освіти та соціальних проєктів.
-Тальнівська міська рада та GIZ домовилися співпрацювати в рамках проєкту «Фінансування низьковуглецевої інфраструктури в містах», що фінансується урядом Німеччини. Меморандум, підписаний міським головою Василем Сідьком, передбачає розробку кошторисної документації для реконструкції каналізаційних мереж міста Тальне. Цей проєкт знаходиться на стадії підготовки до подання на фінансування до Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).
-Будівництво укриття у Тальнівській ЗОШ №2, вартість – 32,24 млн грн;
– Подано заявку на 200 тис. грн від «Райффайзен Банк» для реабілітаційного відділення дітей та осіб з інвалідністю;
Проєкти:
-5 грудня 2024 року Тальне підписало договір про співробітництво з містом-побратимом Куусамо (Фінляндія), що відкриває нові можливості для розвитку в туризмі, екології, освіті та культурі.
-Тальнівська громада створює портфоліо на платформі Cities 4 Cities для розвитку партнерства з європейськими містами.
-Тальне взяло участь у проєкті «Пліч-о-пліч: згуртовані громади», спрямованому на зміцнення прифронтових громад через підтримку тилових.
-У Тальному створюють Центр підтримки та психологічної реабілітації для ветеранів на базі колишнього дитсадка «Струмочок». Тут створять умови для фізичного відновлення: від спортивного залу до затишних кімнат для індивідуальних консультацій.
-У Тальному заплановано створення нового парку на території недобудови біля колишньої гімназії.
-У рамках Комплексної програми з благоустрою на 2025-2027 роки планується капітальний ремонт тротуарів по маршруту безбар’єрності, що охоплює вулиці Соборна, Захисників України, Майданецька, Перемоги та Небесної Сотні.
ЦНАП:
Значним досягненням стало розширення послуг для ветеранів, створення «Єдиного вікна» для їхнього обслуговування та підключення до Єдиного державного реєстру ветеранів війни. Впроваджено безбар’єрний доступ, оновлено технічне забезпечення та покращено умови обслуговування населення.
Робота комунальних підприємств: що зроблено:
Житлово-комунальне господарство громади працює стабільно, забезпечуючи безперебійне надання послуг мешканцям.
КП «Тальне-Сервіс» – проведено благоустрій міста, забезпечено вивіз сміття по селах громади та по місту, ліквідовано понад 300 несанкціонованих сміттєзвалищ, облаштовано нові зупинки громадського транспорту, відремонтовано ряд комунальних доріг та вулиць громади на суму 28 млн 742 тис грн, проведено заміну та встановлення дорожніх знаків, виготовлено контейнери для збору ПЕТ пляшок, облаштовано контейнерні майданчики для сміття, відремонтовано дитячі майданчики.
КП «Водоканал» – відремонтовано понад 5 км водопровідних мереж, замінено насосне обладнання водопровідних колодязів, проведено роботи із очищення свердловин, встановлено світодіодні світильники на вуличних мережах.
Соцзахист:
Упродовж року відділ співпрацював з громадськими організаціями, благодійними фондами й волонтерами. За зверненнями громадян, які потребували матеріальної допомоги, виділялись кошти на лікування та операції. Внутрішньо переміщеним особам впродовж року видавались продуктові набори гумдопомоги. Зокрема в МТП с. Онопріївка проведено поточні ремонти приміщення та придбано мікроавтобус для потреб ВПО.
З 15.02.2024 року при комунальному закладі «Центр надання соціальних послуг» відкрито кабінет соціально-психологічної підтримки ветеранів війни та їхніх родин, в якому надається інформаційно-консультаційна підтримка, психологічна допомога.
Охорона здоров’я:
З початку 2024 року ми уклали договір з Національною службою здоров’я на надання медичних послуг за програмою медичних гарантій. Ця програма охоплює 17 пакетів медичної допомоги: амбулаторну, стаціонарну й паліативну, а також хірургічні операції та діагностику різних захворювань. Ми вклали кошти у покращення матеріально-технічної бази закладу. Це дозволить нам забезпечити якісну медичну допомогу людям та закупити обладнання для наших лікарів. На виділені з бюджету громади 819 тис. 450 грн придбали житло для лікаря-хірурга. А надані – 540 000 грн, поки що в резерві на наступну квартиру. На енергоносії та інші поточні видатки минулого року залучили – 5 млн 537 тис. 278 грн.
Освіта:
– Безкоштовне харчування для учнів початкових класів громади, пільгових категорій,
– Підвезення школярів до закладів освіти,
– Призначення стипендій обдарованим дітям громади.
-Придбання музичних інструментів та техніки у школу мистецтв.
Заклади освіти громади забезпечені комп’ютерною технікою й матеріалами. У цьому періоді було проведено ремонти систем опалення, замінено віконні блоки, освітлення. Особлива увага приділялась ремонту й облаштуванню укриттів.
Оздоровлення дітей:
У 2024 році оздоровленням та відпочинком охоплено 1225 дітей, з них 406 – пільгових категорій. 7 дітей оздоровились у ДП «МДЦ» «Артек», 21 – у дитячих таборах Карпат, 10 – у «Артек Буковель» за сприяння фундації Олени Зеленської. У санаторіях пройшли лікування 2 дитини. Працювало 13 пришкільних таборів, у яких відпочили 878 дітей.
Військово-патріотичний табір «Сокіл» прийняв 63 дитини, християнські табори – 220. Організовано екскурсійні поїздки для 60 дітей у Закарпаття та Карпати.
Культура:
У 2024 році заклади культури Тальнівської громади не лише активно працювали в мистецькій сфері, а й долучалися до волонтерської діяльності. У Центрі культурних послуг постійно діє осередок плетіння маскувальних сіток, до роботи залучені працівники, переселенці, студенти та школярі. За рік виготовлено 8100 кв. м маскувальної сітки для фронту.
Також творчі колективи проводили благодійні концерти під гаслом «Коли гримлять гармати – музи не мовчать». У Тальному та селах громади зібрано 756 250 грн, які передані волонтерським організаціям на підтримку ЗСУ. Заклади культури продовжують бути не лише центрами мистецтва, а й важливими осередками громадської підтримки.
– Дякую кожному жителю громади за внесок у її розвиток, підтримку, конструктивні ідеї та співпрацю. Від перших днів війни всі працюють на Перемогу – підприємства, бізнес, громадськість допомагають Збройним Силам. Особлива шана нашим Захисникам і Захисницям – завдяки вам ми живемо у вільній країні. Дякую депутатам, міській раді, волонтерам, міжнародним партнерам за злагоджену роботу. Разом ми – сила! Ми переможемо! Слава Україні!
Звіт міського голови депутати підтримали одноголосно.
Повну версію звіту ви зможете переглянути на офіційній сторінці Тальнівської МТГ (talnivska-gromada.gov.ua).
Анна ДРАГУН