Було – стало: як за роки змінилися місця, знайомі кожному мешканцю Тального

Містечко примостилося на обох берегах Гірського Тікича та його притоки Тальянки. Давня й славна його історія. Як і кожне місто, упродовж віків Тальне змінювалося й набувало нових обрисів. Кожне покоління додає елементів на вулицях та спорудах, руйнує старе й зводить нове. Лише порівнявши старі й сучасні світлини чи карти, можна побачити зміни на його обличчі. Якщо ж їх немає, тоді в нагоді стануть історичні документи чи спогади очевидців різних епох.

Напередодні Дня міста директорка Тальнівського музею історії Світлана Проценко розповіла, як упродовж років змінилися місця, що стали орієнтирами для мешканців Тального.

Пожежна частина й Церковна (Театральна) площа

На місці нинішнього хлібокомбінату височіли Троїцька церква, освячена в 1847 році, (така назва зазначена в усіх метричних книгах) та дзвіниця. За часів Шувалових церковна територія була огороджена кам’яним муром, а за радянських часів – дерев’яними вибіленими штахетами. Площа перед святою будівлею називалася Церковною (з 1947 року – Театральною). В експозиції музею демонструється відповідна світлина тальнівського фотографа Безброша, датована 1908 роком. У 1930 році нові господарі Тального зруйнували дзвіницю, з Троїцької церкви зняли бані й у її стінах улаштували театр. У 1956 виконавчий комітет Тальнівської районної ради прийняв рішення про виділення земельної ділянки для будівництва пожежного депо, яке згодом і звели на Театральній площі.

З архівного документа за 1900 рік, що зберігається в Київському державному архіві, музейники дізналися, що десь у Тальному розташований будинок містечкової пожежної дружини. У ньому є дві бочки з водою й певна кількість багрів.

Більше дізнаємося з публікації в газеті «За суцільну колективізацію» від 4 листопада 1937 року. Вона повідомляє, що по вулиці Жовтневій (з 1951 р. – вул. Сталіна, згодом Гагаріна, нині Захисників Вітчизни) біля пошти (нині на її місці – будівля під назвою «СітіЦентр») стояв будинок під залізним дахом – приміщення містечкової пожежної дружини. У 1947 році розроблений план відбудови й розвитку нашого міста, що охоплював 15-річний проєктний період. Одне із його завдань – створення головної площі (адміністративного центру) Тального. У вигляді п’ятигранника планували збудувати районні будинки рад, господарських організацій та інших адміністративних установ. Для цього обрали місце, де сходилися вулиці Жовтнева (згодом Сталіна, Гагаріна, нині Захисників Вітчизни) та Радянська (згодом Леніна, нині Соборна).

Наталія ГОЛОВЕЦЬКА

Читайте також: Частина Тального сидить без води, бо голова Черкаської облради ігнорує прохання про передачу свердловин місту

Читайте нас також в Telegram!

14.08.2024 11:50
Переглядів: 1849
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.