21 листопада – День Гідності та Свободи

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го.

21 листопада 2013 року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції. Після того, як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада до мітингарів застосувала силу. 30 листопада «Беркут» жорстоко розігнав протестувальників Євромайдану, більшість із яких були студентами. Щонайменше 79 людей отримали травми, троє – зникли безвісти.

–Майдан по-звірячому зачистили. Десятки поранених. Десятки затриманих. Такого Україна ще не бачила, – того дня у своєму Twitter записав народний депутат Андрій Шевченко.

Поет Василь Ковтун опублікував вірш зі збірки «Дорогою через Майдан», приурочений до подій 30 листопада:

А на Майдані тихо-тихо,

Десь там у небі журавлі,

На білих крилах чорне лихо

І все жалі, жалі, жалі.

Кудись пливуть за обрій хмари,

Думки шукають ввись мости,

Поміж світлинами примари

І все хрести, хрести, хрести.

Печаллю згорблені матусі,

В стражданні винні без вини,

Кричать безмовно в тому ж русі

Та все – «Сини, сини, сини».

18-20 лютого – в найтрагічніші дні Революції, сталися сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок, снайпери вбили понад 70 євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні. Вночі на 22 лютого тодішній президент Янукович втік з України. Відбулися позачергові президентські вибори, які засвідчили європейський вектор орієнтації. Україна вдруге отримала шанс для цивілізаційного вибору, демократії, очищення від впливу тоталітарного, людиноненависницького комуністичного минулого.

13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про День Гідності та Свободи». Метою запровадження пам’ятної дати є утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів держави та її європейського вибору.

Вже другий рік поспіль День гідності та свободи відзначається на тлі повномасштабного вторгнення РФ, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Україна знову бореться за свою свободу та незалежність, захищаючись від агресора.

Редакція газети «Новий Дзвін»

Читайте нас також в Telegram!

21.11.2023 09:46
Переглядів: 1129
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.