15 липня: День української державності, День хрещення Русі-України
15 липня Україна відзначає День української державності, що приурочений до хрещення Київської Русі князем Володимиром у 988 році та утвердження християнства на території нашої держави.
Вперше День української державності жителі нашої країни відзначили в умовах повномасштабної російської агресії 28 липня 2022 року, адже подія була прив’язана до Дня хрещення Русі-України та Дня пам’яті рівноапостольного князя Володимира.
З переходом минулого року Православної церкви України на новоюліанський календар усі три події змістилися на 15 липня.
Вперше День хрещення Київської Русі відзначили у 1888 році за ініціативи тодішнього митрополита Київського Платона.
За радянських часів про цю знаменну подію особливо не згадували. У 1987 році Генасамблея ЮНЕСКО в своїй постанові закликала відзначити тисячолітній ювілей хрещення Київської Русі як визначну для всього світу історичну та культурну подію.
У незалежній Україні День хрещення Київської Русі-України став офіційним святом з 2008 року на підставі указу президента.
А за церковним календарем сьогодні День пам’яті рівноапостольного князя Володимира – правителя, який хрестив Київську Русь.
Володимир зійшов на київський престол у 980 році в результаті міжусобної війни, здолавши свого старшого брата Ярополка.
Погрожував війною імператорам Константинополя Василю та Костянтину, і захотів, аби вони віддали за нього заміж свою сестру Анну. Ті погодилися, але за умови, що Володимир прийме хрещення.
Після одруження Володимир повернувся до Києва, охрестив своїх синів, знищив усіх язичницьких ідолів, а статую Перуна наказав викинути у Дніпро.
У 988 році у притоці Дніпра, річці Почайна відбувся масовий обряд хрещення киян за участі Володимира та митрополита Київського Михайла.
Іменини 15 липня святкують Володимир, Василь.
unn.ua