«Заплітання долі»: весільний обряд зі Львівщини внесли переліку нематеріальної культурної спадщини
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало весільний обряд «заплітання долі» до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Обряд найбільш поширений у Стрийському районі Львівської області, але має свої варіанти і в інших регіонах країни.
Про це повідомили в МКСК.
«Заплітання долі», також відоме як «завивання віночка», відбувається у передвесільні дні — зазвичай у четвер чи п’ятницю — та супроводжується традиційними текстами, піснями й особливою атрибутикою. Обряд передає побажання щасливого подружнього життя, повагу до батьків і шанує природу.
За традицією віночок і «долю» плетуть із барвінку, який молодята разом із дружками збирають у лісі або на лузі, співаючи обрядові пісні. Після збору барвінок миють, сушать, освячують у церкві, а потім вплітають у віночок. Особливу роль у ритуалі відіграють батьки нареченої, які беруть участь у розплітанні та заплітанні коси, прикрашаючи її барвінковим віночком і калачем.
Кульмінація обряду — ритуал «посаду», що символізує об’єднання двох родин: відбувається викуп «барвінкової долі», благословення батьків, частування гостей. «Барвінкову долю» як символ щастя й оберіг подружжя зберігає все життя.