Як працюватиме закон про виплати військовим, які потрапили у полон чи зникли безвісти: пояснення правозахисниці
Правозахисниця, очільниця Українського центру захисту прав людини Людмила Денісова пояснила, як здійснюватимуться виплати за законом, що вдосконалює механізм грошового забезпечення військовослужбовців, які потрапили в полон або зникли безвісти
Про це вона розповіла в етері Еспресо.
“На сьогоднішній день, коли вступить закон в дію, то військовослужбовець має бути в праві написати особисте розпорядження: хто, яка особа буде отримувати грошове забезпечення, в яких відсотках, якщо він буде захоплений в полон або зниклий безвісти за собивих обставин, або інтернований в нейтральну державу.
Ми знаємо, вже понад 60 тисяч зниклих безвісти за особливих обставин, тому зараз їм важко написати таке особисте розпорядження. Тому буде діяти такий порядок, що у відсутності такого розпорядження 50% грошового забезпечення буде розподілятися між дружиною, чоловіком, законними представниками малолітніх, неповнолітніх дітей військовослужбовця та батьками. 50% будуть залишатися на рахунку військовослужбовця, що правильно, на мій погляд, теж потрібно, щоб гроші залишалися у військовослужбовця, наприклад, коли він повернеться з полону і на реабілітацію відповідно, і на життя взагалі.
У випадку коли немає ні дружини, ні чоловіка, ні батьків, 20% того розпорядження розподіляються між повнолітніми дітьми та рідними братами, сестрами, законним представником яких є військовослужбовець. Якщо військовослужбовець не склав ні особистого розпорядження, у нього немає тих рідних, які за законом мають право на отримання такого грошового забезпечення, у випадку, коли він буде визнаний, або безвісти відсутнім, померлим, це буде все переведене в спадщину”, – розповіла правозахисниця.
“Закон зараз підписаний, але ще не опублікований, нам про це не відомо, якщо, наприклад, він сьогодні буде опублікований, 21 листопада, то через 2 місяці, тобто 21 січня він буде діяти, але уже виконуватися буде з 1 лютого, тобто першого дня місяця, наступного після того, коли він набуде чинності. За ці 2 місяці Кабінет міністрів напрацює порядок виплати, саме внесе зміни у свої нормативні документи, де визначиться, хто куди буде писати заяви, та які документи додавати”, – а до того часу люди, які отримують грошове забезпечення військовослужбовців, будуть його отримувати у повному обсязі, розповіла Людмила Денісова.
- Відповідний законопроєкт президент України Володимир Зеленський підписав 19 листопада 2024 року.
- Верховна Рада України 8 вересня в цілому ухвалила законопроєкт №11407, який дозволяє військовим особисто розпоряджатися своїми коштами.