У 1939 року на всій території срср із родин вилучили 25 342 дітей
На цих фото Ягринський виправно-трудовий табір для дітей ворогів народу, скорочено «Ягрінлаг». Діти потрапляли туди тільки через те, що їхні батьки виявилися неугодними радянській владі. А тепер, любителі совка, сталіністи та ватники – розкажіть про те, яке в СРСР було смачне морозиво.
У 1930-х роках «Країну Рад» захлиснула хвиля сталінських репресій. Мільйони людей, визнаних «ворогами народу», комуністичний режим або знищив, або примусово «працевлаштував» у глухих кутах СРСР. І хоч діти, як відомо, не відповідають за «гріхи» батьків, але радянська влада не лишала у спокої і їх, якщо їхні батьки були «ворогами». Суперефективні зазвичай радянські соціальні ліфти перед ними зачинялися автоматично.
Діти заарештованих подружжів відправляли до приймачів-розподільників, а звідти – до дитячих будинків і ясел Наркомату охорони здоров’я. Немовлята вирушали разом із матерями до таборів. Упродовж 1937-1938 років, як зазначено в записці начальника адміністративно-господарського управління НКВД СРСР на ім’я наркома внутрішніх справ Лаврентія Берії від 29 січня 1939 року, на всій території Союзу вилучили 25 342 дітей, із них направлено до дитбудинків Наркоматів освіти та місцевих ясел 22 427 осіб, передано під опіку і повернено матерям 2 915 дітей.
Найстрашніше очікувало братів і сестер – їх розділяли за віком: малюків відправляли у дошкільні дитячі будинки, а старших дітей – у звичайні. Багато дітей втікали з розподільників, жили на вулицях, жебракували.
Бувало, родичі або сусіди благали залишити дітей заарештованих у них. Зазвичай працівники НКВД відповідали: « Дитина виховувалася в сім’ї «ворогів народу», і ми зобов’язані її перевиховати».
У серпні 1938-го вийшов наказ НКВД СРСР «Про порядок випуску та працевлаштування переростків, дітей репресованих батьків». Був адресований усім регіональним підрозділам внутрішніх справ і наркомам освіти. Дітей, які досягли 15-річного віку, наказували працевлаштовувати на підприємства місцевої промисловості, у радгоспи та МТС, а також до закладів системи фабрично-заводського навчання. Тим, хто навчався у 6-9 класах, дозволяли продовжити отримання освіти, залишившись у дитячих будинках. Як виняток – і старшим дітям, якщо вони навчалися «на відмінно».
Таким чином, пише українська дослідниця Тамара Вронська, дітям репресованих встановлювали найнижчу планку для реалізації своїх можливостей, марґіналізували їх. Держава давала їм зрозуміти: ви варті лише цього і не маєте права претендувати на щось краще.