На Черкащині на обліку перебувають 2 070 дітей-сиріт
Понад пів сотні дітей влаштували в родини опікунів, піклувальників з початку року на Черкащині.
Про це повідомила начальниця обласної Служби у справах дітей Оксана Покатілова на брифінгу в медіацентрі ОВА.
Вона в деталях розповіла про сімейні форми виховання дітей-сиріт, дітвори, позбавлених батьківського піклування, що розвивають в області.
Нині на Черкащині на обліку перебувають 2 070 дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування. З них 1 367 — влаштовані саме в родини опікунів. Із початку року — 57 дітлахів.
Як зазначила Оксана Покатілова, це є найпоширенішою формою сімейного виховання.
“Прийомна сім’я — ще одна форма влаштування дітей, — додала вона. — Це сім’я або окрема особа, яка бере на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. В області нині 117 таких сімей, у яких перебуває 203 дитини. З початку року до них влаштовано 20 дітей”.
Наступна форма виховання — це дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ). Це родина або особа, що бере на виховання та спільне проживання від п’яти до десяти дітлахів. Загалом в області функціонує 60 ДБСТ, де виховують 364 дитини. З початку року влаштовано 25 малюків.
“Проте саме усиновлення є найкращою та пріоритетною формою влаштування посиротілої дитини, — наголосила Оксана Покатілова. — В області нині проживають понад 700 усиновлених дітей, а цьогоріч усиновлена 21 дитина. Але не всі діти, позбавлені батьківського піклування, можуть бути усиновлені, хоча можуть бути влаштовані до інших форм сімейного виховання”.
За її словами, є низка правових підстав, через які такі діти не можуть бути усиновлені.
“Патронат над дитиною — це послуга тимчасового догляду та виховання дитини, яка потрапила у складні життєві обставини, — пояснила начальниця Служби у справах дітей області. — У 24 черкаських тергромадах функціонують 47 таких родин, з них п’ять — створені в 2025 році. До кінця травня передбачено укладення договорів ще з п’ятьма родинами. І ми активно працюємо, щоб таких родин в області ставало більше”.
Загалом відомо про патронат в Україні й, зокрема, на Черкащині?
Раніше журналісти видання “ВиЧЕрпно” вже інформували, що на Черкащині працюють 47 патронатних сімей, загальна кількість по Україні сягнула 500.
Черкащина — в трійці лідерів серед регіонів України за кількістю патронатних сімей. На сьогодні в області працюють вже 47 патронатних вихователів з помічниками. Вони надають тимчасовий догляд 98 дітям, які з певних причин не можуть виховуватись у своїх родинах. Ще п’ять сімей нині навчаються або пройшли курс й незабаром зможуть прийняти дітей.
Загальна кількість таких сімей в Україні у травні сягнула 500. При цьому на початку 2024 року їх було менше ніж 300. Збільшенню кількості сприяли законодавчі зміни й проєкт «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату». У липні минулого року Мінсоцполітики майже удвічі підвищило оплату праці патронатних вихователів. А також запровадило оплачувану відпустку, оплачуваний час очікування дитини й можливість вихователю мати оплачуваного помічника не з-поміж членів родини. А в межах проєкту ведеться робота із залучення нових сімей безпосередньо в громадах.