“Чорні копачі” пошкодили дамбу у селі Осітна
У селі Осітна Христинівського району невідомі особи пошкодили дамбу на місцевій водоймі, намагаючись витягнути з неї німецький танк часів Другої світової війни. Про це розповів Суспільному сільський голова Осітної Петро Пересунько. За цим фактом управління Нацполіції області відкрило кримінальне провадження за статтею – незаконне пошкодження об’єктів культурної спадщини. Повідомляє suspilne.media
Сільський Голова Осітної Петро Пересунько розповідає, що невідомі зруйнували дамбу між ставками. Споруда сполучала дві вулиці населеного пункту: “Ви бачите роботу “чорних копачів”. Тут зараз таке урвище що не пройти, не проїхати. Раніше тут було сполучення, їздила техніка, трактори, а зараз, навіть, страшно пішки ходити. Громада не надавала їм дозволу на будь-які роботи. Зараз вони її скопали, 80% зруйновано дамби”.
Наприкінці листопада у Осітній бульдозером розкопували дамбу. Жителі села вимагали припинити роботи. Військову техніку не вдалося витягти. Зі слів сільського голови, невідомі шукали імовірно німецький танк “Тигр”. За переказами старожилів, у 1943 році під час Другої світової війни такий танк, під час відступу німецьких військ, вправ у річку, каже Петро Пересунько: “Тут раніше не було таких великих водойм, тут була річка. Ця річка була з дерев’яним мостом. І ці танки, як відступали, проїжджали через цю річку. Один танк, який ішов першим, завалився. Екіпаж покинув танк і пересів в інший танк і вони поїхали”.
Про те, що на цьому місці може бути танк, чув від пенсіонерів і житель села, Богдан Франчук: “Була тут стара гребля. Цей танк вони залишили для підтримки греблі. Вежу зрізали, мотора немає. Кому він треба? Я не знаю”.
Чоловік додає: раніше по дамбі часто їздив автівкою по роботі та у власних справах: “Народився у цьому селі, все життя тут прожив, працюю на КАМАЗі. Отут ця гребля стояла, була заасфальтована. Що з нею зробили? Бачте, який бардак”.
Марія Білоус живе на вулиці, що поруч із дамбою. Говорить: “Щодень тепер змушена минати урвище. У мене там і тітка живе, і кума. І ось до млина треба відвезти зерно змолоти. Це дуже погано. Борони Боже, як щось проїде, воно як зірветься. А батьки наші будували цю дамбу й тоді ніхто не добував”.
“Під час спроби дістати танк з дна водойми, було порушено норми природоохоронного законодавства”, – говорить начальник управління еконагляду в області Олександр Позняков. Додає: “Водій бульдозера, сказав, що виконує наказ директора благодійної організації “Герої не вмирають”. Крім того, що пошкодили дамбу, ще один із суб’єктів господарювання спустив ставок. За це його було притягнуто до адміністративної відповідальності. Нам, безпосередньо, на місці події із документів було надано лише дозвіл Мінкультури. Але до даного дозволу також необхідні інші документи: програма виконання робіт. У цій програмі було вказано, що термін підйому припадає на квітень. На момент перевірки – це був листопад. Тобто терміни були порушені. Екскаваторник, який працював за бульдозером, повідомив , що він діє за вказівкою громадської організації “Герої не вмирають” і всі документи йому теж були надані цим суб’єктом”.
У Єдиному держреєстрі юридичних осіб, зазначено, що ця благодійна організація знаходиться в Київській області. Вона створена в 2014 році і має трьох засновник. Один із них, Василь Мартиненко так пояснює свої дії: “Дозволи в мене є всі. Хтось там виступав і казав, що в мене дозволів немає. Є дозволи в мене на пошукові роботи, на розкопки. Ми будь-який військовий об’єкт вивчаємо, здаємо в музей. Є можливість цей об’єкт віддати тій державі, якій він належав, і щоб та держава (Німеччина – ред.) нагородила наших людей чим-небудь і щоб усі гроші пішли на утримання діток, які загинули в АТО”.
Цю ситуацію коментує речник Нацполіції області Дмитро Грищенко: “На місце події виїжджала слідчо-оперативна група та керівництва Христинівського відділення та Уманського відділку поліції. Особи, які здійснюють розкопки на дамбі, не надали всіх необхідних дозвільних документів. На даний час, за цим фактом розпочато кримінальне провадження за ч.1 статті 277 Кримінального кодексу України, тобто “Пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів” та ч.4 статті 298 ККУ, тобто “Умисне незаконне знищення або руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини”.