Чому в щедрівках ластівка прилітає взимку: Авраменко пояснив “помилку”
Не усім відомо, чому в зимових обрядових піснях згадується пташка, яка в цей час мала б бути в теплих краях. Мовознавець сказав, чому раніше це було логічно.
Більшість з нас знайомі з текстами щедрівок, у яких часто згадується приліт ластівки. Але чи відомо вам, як так вийшло, що у зимовій обрядовій пісні прилітає пташка, яка у цей час насправді має бути в теплих краях?
Відомий український вчитель і мовознавець Олександр Авраменко у своєму уроці пояснив, чому виникла така “помилка”, і чому насправді багато поколінь тому приліт ластівки в таких піснях був логічним.
“Сьогодні розмова про щедрівки – народні обрядові пісні, які здавна виконують під Новий рік. Зверніть увагу – під Новий рік, тобто в розпал зими. Але усі знають про пташку, яка у цей час прилітає до господаря. Цитую: “Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка, стала собі щебетати, господаря викликати”. А хіба може ластівочка прилетіти в Україну на Новий рік? Усі ми знаємо, що зараз ці перелітні птахи розкошують на теплих курортах, ну, десь у Кенії. Що ж не так із щедрівкою?”, – зазначив мовознавець.
Він пояснив, що насправді така ситуація зі щедрівкою виникла, тому що колись Новий рік святкували на початку весни у той час, коли птахи після зимівлі повертаються додому. Якщо враховувати такий історичний факт, то приліт ластівки у щедрівках уже не здається таким дивним.
“Потім святкування Нового року перенесли на 1 січня, а ластівка і пісні залишилася. Недарма ж кажуть – із пісні слів не викинеш. Тим паче з пісні “Щедрик”, яка прославила нашу країну на весь світ”, – сказав Авраменко.
Дивіться відео з поясненням Авраменка, чому в щедрівках ластівка прилітає взимку: