Зокрема, з перших днів на місці події працюють волонтери Червоного Хреста, розповіла Суспільному фахівчиня обласної організації Юлія Свєчнікова.
За словами пані Юлії, Червоний Хрест почав допомагати смілянам із дня прильоту — 29 грудня.
“Серед іншого ми видавали людям набір — ковдра, постільна білизна та рушник. Також вони могли отримати “Кока-колу” та набір посуду. По списку на день було заплановано видати їх 70, але підходили й ті, хто не був записаний, але потребував допомоги”, — пояснила вона.
Також волонтери роздавали людям чай та каву.
Місцеві жителі своєю чергою організували для тих, хто потребує, гарячі обіди та бутерброди.
Із Черкас, аби допомогти постраждалим смілянам приїхав Олександр Іванович:
“Я — пастор на пенсії. Разом із колегами приїхав, щоб допомогти людям. Запитали, чим можемо бути корисні, нам сказали поїхати забрати біля школи шифер, привезти його і перекрити чоловікові хату. Думаю, працюватимемо над цим не один день. А потім, якщо буде потреба, будемо працювати ще. Дуже добре, що люди згуртовані. Біда загальна для всіх, люди співчувають, стараються допомагати. Сьогодні я допоможу комусь, а завтра можуть допомогти мені”, — зазначив він.
Ліквідувати наслідки війни пан Олександр раніше допомагав і на Сході України:
“Були в різних містах, зокрема, у Лисичанську. Збирали гроші колективом, їхали, купували матеріали і робили”.
Над відновленням вікон і дахів у постраждалих будинках люди працюють ще з дня вибуху:
“Дві сторони будинку розбиті, балки потріскалися, вікна вибиті — скло ціле, але пластик полопався. Шифер новий нам дали, то перекриваємо. Приходили до нас описувати збитки з комісії”, — розповів власник одного з будинків.
Вісім будинків точно відбудовуватимуть заново, ще щодо чотирьох — питання на розгляді комісії, їх дообстежать додатково, розповів начальник обласної військової адміністрації Ігор Табурець. За його словами, першочергово волонтерські бригади направлятимуть до будинків, які можна відновити вже зараз — у яких повилітали шибки, немає шиферу чи даху:
“Це, як правило, волонтерські бригади з сусідніх громад, та районів. Будуть навіть бригади з Умані. Там, де немає кому відновлювати, будемо допомагати не лише матеріалами, а й фізичною працею, тим, хто може робити це самостійно — лише надаємо будівельні матеріали”.
Серед людей, чиї оселі зазнали руйнувань, провели опитування: для тих, хто не має змоги жити у родичів чи деінде, передбачили відповідні спеціально підготовлені місця, додав Ігор Табурець:
“Туди поступає одяг, продукти. Ми передбачили приблизно місця компактного проживання приблизно для двадцяти родин. Але поки що жодна родина не погодилася. В основному всі розселяються по родичах. Однак в разі необхідності вони можуть звернутися до міськради і в будь-який момент отримати консультації чи житло”.