Атак дронами стало набагато більше: як мобільні вогневі групи збивають “шахеди” над Черкасами
Мобільні вогневі групи знищують ворожі БпЛА над Черкасами та районом з листопада 2022 року. Захисники цілодобово на чергуванні й по тривозі за лічені хвилини виїжджають на позиції, де очікують ворожу ціль.
Як діють черкаські оборонці неба дізнавалися журналісти видання “ВиЧЕрпно”.
Мобільні вогневі групи перебувають у складі Добровольчого формування Черкаської територіальної громади та працюють на безоплатній основі. За словами заступника командира з ППО Василя Могильного, такі групи є необхідністю. Адже практично щодня росія застосовує проти України десятки БпЛА. Лише за першу половину цього вересня російські терористи застосували проти українських міст і сіл понад 640 «шахедів».
На щастя, більшість із них збивають захисники неба. Зокрема, останнім часом черкаським мобільним вогневим групам вдалося збити чотири безпілотники.
Мобільні вогневі групи приймають дані із командного пункту, зокрема, в якому напрямку летить шахед, та вирушають за вказаним напрямком на спеціально обладнаному позашляховику. На це вони мають близько 20 хвилин.
Вогневі групи оснащені кулеметами, що дозволяє збивати ворожі дрони. Бійці мають менше ніж хвилину, аби приготувати зброю до бою. Згодом, визначивши ціль, працюють по ній до знищення. Щоб збивати дрони у нічний час, мобільні групи мають прожектор. Його дальність сягає кількох кілометрів. За допомогою нього кулеметники мають змогу прицілитись та вистрілити.
Стрілок мобільної групи Сергій Уйгелій поза несенням служби у ДФТГ працює на будівництві. Раніше проходив строкову службу. Після того працював в різних сферах. Однак повномасштабна війна внесла свої корективи:
“Не міг стояти осторонь, коли почалася повномасштабна війна. У зв’язку з тим, що я був обмежено придатний, до лав ЗСУ не брали. Дізнався, що створили такий добровольчий підрозділ і відразу туди вступив”, – розповів доброволець.
Каже, його щодня мотивує можливість захистити цивільних громадян та державу.
“Хтось обмежено придатний, хтось непридатний, але ми не можемо бути осторонь”, – каже член мобільно-вогневої групи.
Також зазначає, що важливими факторами для швидкого збиття ворожого БпЛА є миттєве його виявлення, уважність та хороші навички групи користуватися засобами враження.
За словами Василя Могильного, наразі російська армія змінила тактику запуску БпЛА. “Шахеди” противника летять швидко, високо і постійно маневрують, тому групам може бути складно встановити точний маршрут його прольоту для своєчасного реагування.
“Раніше вони (ворожі дрони, – ред.) летіли по своїм координатам і практично по одній висоті. Однак зараз вони можуть змінювати й висоту, і напрямки. Ми, звичайно, також підлаштувались. Зробили деякі зміни, зокрема, створили ще один командний пункт, а у звʼязку з тим, що в нас більше вогневих груп, то ми можемо швидше координувати їхню роботу”, – розповів Василь Могильний.
Також додає, що атак дронами стало набагато більше. росіяни використовують різні види “шахедів”: і бойові, і розвідувальні, й навіть швидкісні, які летять понад 300 км/год. Зазначимо, “стандартні” розвивають швидкість від 120 до 180 км/год.
“Нам немає ніякої різниці, які вони. Є ціль, ми її визначаємо. Наше головне завдання їх знищити”, – розповів журналістам видання “ВиЧЕрпно” Василь Могильний.
Охоронець екіпажу вогневої групи Ярослав Парфьонов також раніше не мав військового досвіду. Почув про добровольче формування від друзів і долучився ще на початку його організації. Військовий поділився, що бувають випадки, коли ворожий дрон літає дуже близько до групи, але його все одно складно збити:
“Нещодавно літав над головою “шахед”, однак було дуже хмарно і ми не могли його виявити близько пʼяти хвилин. Якого він був типу незрозуміло й досі, бо він полетів з нашої зони”, – розповів захисник.
На його рахунку є один офіційно підтверджений збитий “шахед”.
“Ми дуже раділи, було багато емоцій, бо ми вразили ворожу ціль”, – розповів Ярослав Парфьонов.
Вогневі групи працюють позмінно щодоби.
“Вони приходять після своєї роботи, переодягаються у військову форму, і заступають на зміну на 24 години. Незалежно від того чи дощ, чи сніг, чи вітер, вони заступають на зміну і трудяться”, – розповів заступник командира з ППО Василь Могильний.
Наразі об’єднання потребує нових захисників, адже деяких добровольців мобілізували, а інші потребують заміни через вік:
“Хлопці вкрай втомились. Тривоги затяжні. І вони стоять по сім, по вісім, по дев’ять годин. І, враховуючи те, що більшість із наших добровольців люди у віці, то їм тяжкувато”, – зазначає Могильний.
До складу місцевого добровольчого формування можуть зарахувати громадянина України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє формування. Охочий має пройти медичний, професійний та психологічний відбір, а згодом й навчання. До участі у формуванні приймають всіх охочих громадян — і чоловіків, і жінок, які пройшли відбір. Здебільшого складу до формування входять непридатні до служби або особи, які мають відстрочку, чи люди, які за віком ще не можуть бути мобілізовані. Адже участь у ДФТГ не звільняє від обов’язку проходження військової служби за призовом під час мобілізації. Тобто, за потреби добровольця можуть призвати до військових частин Сил ТрО та інших складових сил оборони.
Для запису на співбесіду чи за додатковою інформацією можна звертатися в соціальні мережі Добровольчого формування Черкаської територіальної громади.
Варто зазначити, що обладнання мобільних груп, окрім зброї, було закуплене коштом добровольців та волонтерів. За словами Василя Могильного, фінансування для забезпечення груп не вистачає.
“Скоро зима, а це витрати на одяг, взуття й обігрів. Але найголовніше — технічне забезпечення груп. Я впевнений в тому, що шахедів буде більше. А тому створення нових мобільний груп потребує капіталовкладень”, – наголосив заступник командира з ППО.
Якщо ви хочете фінансово підтримати добровольців, які боронять черкаське небо, можете перейти на задонатити за покликанням – https://send.monobank.ua/jar/C7E3QcJ7j.