20 березня: як українці вшановували Фотинію Колодязницю
20 березня за новим церковним календарем православні віряни згадують мученицю Фотину (Світлану) Самаряниню, Римську. У народному календарі – Фотинію Колодязницю.
З релігійних джерел дізнаємося, що майбутня свята народилася й жила в Самарії (зараз це історична область Ізраїлю). Фотина – та сама жінка, до якої звернувся Ісус Христос і попросив води з колодязя Якова. Побачивши її бентеження, – іудеї вважали за краще не спілкуватися із самарянами – сказав їй: «Той, хто п’є цю воду, знову жадатиме, а хто питиме воду, яку Я дам йому, той не жадатиме повік, а вода, яку Я дам йому, стане в ньому джерелом води, що тече в життя вічне».
Далі Спаситель повідомив жінці, що він – Месія. Фотина повернулася в селище й розповіла, що стрінулася з Ісусом та увірувала в нього. З часом проповідувала благу звістку. Хоча Фотинині сини займали високі посади в Римській імперії, вони теж стали християнами й поширювали віру. Як почалося «велике гоніння» на християн, сім’ю Фотини заарештували й доправили до Риму, де спочатку катували, а потім стратили.
В Україні 20 березня вшановувати і славити льон. Удосвіта господині виносили з хати всі лляні речі й чіпляли їх на шворки, паркани, хвіртки, березові гілки. Вірили: після такого обряду одяг принесе своїм господарям силу й міцне здоров’я. До цього дня незаміжні дівчата закінчували вишивання весільних рушників. Як правило, їхня довжина – від двох до шести метрів. У день Фотинії дівчата збиралися разом і водили з рушниками хороводи. Так закликали у своє життя доладних та хазяйновитих наречених.
У народі кажуть, що сьогодні в колодязях хлюпається й радіє пресвітла Фотинина душа, тому й вода в них така чиста й живлюща. Перед світанком наші предки вирушали набрати тієї джерелиці. Нею вмивалося все сімейство. Господині скроплювали стіни в будинках та господарських будівлях, домашню худобу, дерева й кущі, земельну ділянку. Очікували, що всі домашні і свійські тварини будуть здорові та живі протягом року, що на городі й у саду щедро родитимуть овочі з фруктами.
Цього навіть навчають прислів’я:
- «Водою криничною сад і город окропи, неврожай і гнилість вижени геть»;
- «Криничною водою на Фотинію вмийся й нічого у своєму житті не бійся».
20 березня – День ангела Світлани, покровительки жіночого щастя й шлюбу. Тож вітаємо всіх іменинниць зі святом. Нехай янгол охороняє вас у важкі миттєвості життя й ніколи не відмовляє вам у надії та любові. Усім-усім зичимо перемоги, натхнення та міці, щоб відбудовувати та покращувати нашу рідну Україну!
Наталія ГОЛОВЕЦЬКА
Читайте також: 8-річній школярці Олександрі із Тального потрібна допомога на операцію