100 телят за місяць: як на Черкащині працює пологовий комплекс для корів

У селі Хрущівка на Черкащині облаштували цех отелення. Тут контролюють кожен етап — від запліднення корів до перших годин життя телят.
Завдяки таким цехам можливо збільшити поголів’я корів на фермах, зберегти здоровими тварин, а відтак і забезпечити високі надої, розповів Суспільному директор консультаційного центру Асоціації виробництва молока Валерій Лотоцький.
У перші хвилини життя теляти важливо дати йому мамине молоко — молозиво, аби імунітет був сильним, розповіла завідувачка ферми Надія Приходько. Його тут підігрівають у спеціальній установці:
“З допомогою електронного приладу визначаються імуноглобуліни, які можуть передати з молозивом матері ця корова”.
Після двогодинного перебування у боксі новонароджених переводять до основного відділення, додав заступник директора з тваринництва Карен Дарчинян:
“Утримуються вони в індивідуальних кліточках, вирощуються до двох місяців. Тут вони отримують молоко згідно зі схемою випоювання”.
Самі ж корови теж розміщені у різних секціях: ті, хто за тиждень має отелитися — найближчі до боксу.
“Ми сюди переганяємо корів за тиждень плюс-мінус три дні до отелення. Після прийому отелень корови потрапляють на станок, де відбувається доїння і всі маніпуляції з самою коровою та телям”, — розповіла Надія Приходько.
Це дозволяє мінімізувати стрес для самої корови, додала пані Надія:
“Вона шукає місце, нюхає підстилкуВона знервована, зменшує споживання корму і ми вже бачимо, що до такої корови потрібна підвищена увага”.
Цех отелення — необхідність для їхньої ферми, він запрацював два місяці тому, відтоді тут зʼявилося на світ 200 телят, розповів Карен Дарчинян. Аби наростити якісне поголівʼя — умови мають бути відповідні:
“Ми отримуємо високопродуктивну здорову корову, яка швидко відновлюється, і далі нам приносить прибуток у вигляді молока. І так само теля, яке народило, воно якісно випоєне, оброблене вчасно, створені всі умови, і для цього теляти — це критично важливий момент, це перші години життя. Якщо ми якісно все зробили, далі ми маємо менше проблем з його вирощуванням”.
І справа, не у європейських стандартах, а у якісному утриманні тварин, зазначив Карен Дарчинян:
“Мають бути стерильні умови, чиста підлога, чисте обладнання, тому що всі ці бактерії можуть передаватися за неправильної гігієни. Це порівняти із європейськими стандартами, але, для мене — це більше, як для людей”.
На понад половині українських ферм облаштовані сучасні цехи отелення, розповів директор консультаційного центру Асоціації виробництва молока Валерій Лотоцький. Частина — ще в процесі модернізації. Водночас каже, майже 20% господарств досі працюють у застарілих умовах:
“Від того, в яких умовах відбувається отелення, залежить те, наскільки фермер може зберегти те телятко, яке він девʼять місяців чекав, і від якого залежить майбутнє — наскільки він зможе ефективно використати саму корову, наскільки вона буде прибутковою. Чим кращі умови створили її в транзитному періоді, тим меншим буде ризик захворюваності, менше витратить фермер часу, грошей на те, щоб лікувати тварину, і, відповідно — більше заробить”.





