Вірус нікуди не зник: на Лисянщині готові йому протидіяти
На Лисянщині кількість хворих на Covid-19 з початком осені зростає. Минулого тижня коронавірусну інфекцію лабораторно підтверджено вже у 12 хворих.
Нагадаємо, в Україні з 1 липня 2023 року скасували карантин через коронавірус, який діяв понад 3 роки, закрили ковідні відділення, в тому числі і в Лисянці. Рівень охоплення щепленням проти COVID-19 з початку літа знизився майже до нуля, а нині воно знову стає актуальним.
«Вірус не зник. Ми ризикуємо одержати чергову сезонну хвилю захворюваності, – констатує головний лікар КНП «Лисянський центр первинної медико-санітарної допомоги» Тетяна Коптєва (на знімку). – В Україні зафіксований новий підвид штаму Covid-19 – «Еріс». Він є варіантом штаму коронавірусу SARS-CoV-2 «Омікрон». Симптоми його не відрізняються від характерних іншим відомим штамам Covid-19. Зокрема, можлива поява болю в горлі, нежитю, ломоти в тілі, головного болю й лихоманки. Специфічною відмінністю «Ерісу» є додаткова мутація шипового білка, який швидше вражає ослаблений імунітет. У МОЗ наголошують, що основою для захисту проти тяжкого перебігу Covid-19 є курс із трьох щеплень: дві дози первинної вакцинації, через п’ять місяців після другої – бустерне щеплення. Додатковий бустер можна отримати після консультації із сімейним лікарем чи в пункті щеплення. Нагадаю, що під час пандемії такі попереджувальні заходи спрацювали ефективно, і надалі від кожного з нас залежить, чи доведеться знову повертатися до них у разі збільшення кількості випадків.
Ми радимо в першу чергу зробити щеплення людям, які мають ослаблений імунітет або супутні захворювання, які старші за 60 років, або перебувають у групі ризику. Зробити це можна ефективними вакцинами Файзер та Джонсон, яких є достатньо в Лисянській територіальній лікарні. Ті, хто вже захворів, буде проходити курс лікування в інфекційному або терапевтичному відділеннях лікарні.
Іван СМОЛІЙ