«Як буде Катеринопіль, то будемо з голим задом»

Надворі зима, а в Єрківській ОТГ не на жарт гаряче. Мов грім серед ясного неба, облетіла шокуюча новина. 5 грудня 2019 року в Черкасах відбулося засідання робочої групи при Черкаській ОДА, на якому обговорювалось питання формування територіальних громад Черкащини. На цьому засіданні було прийнято попереднє рішення про розформування Єрківської ОТГ та приєднання її до майбутньої Катеринопільської .

Про це повідомив у «Фейсбук» селищний голова Єрок Леонід Польовий і застеріг: «Таким чином наша громада втрачає безкоштовне відвідування дитячих садків,безкоштовне харчування в школі, безкоштовну стоматологію, безкоштовні ліки і багато іншого». Голова зауважив також, що найближчим часом це рішення буде передано на розгляд до Міністерства територіальних громад. «Хто вболіває за долю нашої громади, просимо поширити інформацію.Терміново вносити пропозиції щодо вирішення даного питання. Наша громада відповідає всім показникам і тому має право існувати самостійно», − йшлося у зверненні Польового.

Пост голови громади викликав неабиякий резонанс поміж єрківчан. Дехто зловтішався, буцімто захиталися крісла під чиновниками, то ті згадали про народ. Але більшість (разом із місцевою опозицією) стояла на тому, що Єрківську ОТГ треба зберегти будь-якою ціною.

«Потрібно зібрати підписи або провести якесь голосування. Навіщо нам той Катеринопіль? Не можу сказати, що у нашій громаді щось кардинально змінилось, проблеми є, і вони ніяк не вирішуються. Але як буде Катеринопіль, то ми взагалі будемо з голим задом», − розмірковують у спільноті «Культурне життя Єрківської ОТГ».

«Катеринопіль, коли керував, не було в Єрках нічого: ні автобусу шкільного, ні вулиць, хоч не всіх, але асфальтованих, ні освітлення, ні ремонтів у амбулаторії, школі, садочках і т.д. От вам і показник громади, а ви ще щось про Катеринопіль говорите», − підтримують дописувачі.

Як постановили, так і вирішили! Вже наступного дня (у суботу!) на десяту ранку було оголошено сесію Єрківської селищної ради та збори громади. (Коли б така цілеспрямованість та катеринопільчанам, то вже могли б пів Черкаської області до себе приєднати).

На боротьбу з рішенням обласної влади єрківчани виступили єдиним фронтом. Навіть ті, хто недавно скандував, що «утворення ОТГ– це повзучий сепаратизм» підставили своє сильне, хоча не дуже дружнє плече.

На початку зборів-сесії Польовий поінформував, що за всіма маркерами (кількістю населення, школярів, бюджетними показниками) Єрківська ОТГ відповідає існуючим вимогам. Є у неї і свої здобутки: куплено два автобуси, відкрито ЦНАП, музичну школу, ДЮСШ, будуються спортмайданчики, здійснюється безкоштовне харчування та підвезення учнів тощо. «Всі підстави, щоб наша громада існувала є. Однак, − каже чиновник,− одним єдиним аргументом, який висувають мені, нашій громаді був: «Чого ви такі багаті?» Тут ідеться про реверсну дотацію, яку ОТГ повертає державі (майже 3 мільйона гривень).

Польовий пояснює: «Так, справді, на нашій території розміщені основні бюджетоутворюючі підприємства. Це і Катеринопільський елеватор, і завод вогнетривів, і Ватутінський м’ясокомбінат. Так склалося, що вони в нас. Але це наші плюси і наші мінуси. Плюси − це надходження до бюджету, а мінуси − це вся та екологія, всі ті негаразди, які є на території нашої громади. Це і кукурудзиння, що літає осінню кругом, і той шум, і ті машини, і розбиті дороги, і Шполка, що тече з Ватутіного і в яку скидають нечистоти, це справді так. Люди наші можуть закрити очі на якісь негаразди, якщо бачитимуть, що десь побудована дорога, десь зроблено освітлення і т. д. А якщо зараз усі кошти, що є в нашій громаді, заберуть у Катеринопільську ОТГ, нас приєднають, то що дальше? Проблеми, які є, залишаться у нас. От тільки зараз у нас є кошти на вирішення цих проблем. А потім у нас уже такої можливості не буде».

Як вихід із ситуації, що склалася, підготували звернення, яке, в разі підтримки громади, надішлють Президенту України, Голові Верховної Ради, очільнику ОДА тощо. У зверненні йдеться, що «ліквідація Єрківської громади визве величезний спротив мешканців та соціальну напругу». Як варіант вирішення проблеми єрківчани пропонують провести укрупнення громади, приєднавши стебнівську, вікнинську, вербовецьку та кайтанівську сільради. «Запропонована форма об’єднання стане поштовхом для розвитку даних територій. Просимо вашого розуміння та підтримки», − зазначено в документі.

Присутні в залі це звернення одноголосно підтримали. Окрім того, було прийнято рішення зібрати додаткові підписи мешканців ОТГ та відправити на перемовини в Черкаси ініціативну групу.

Натомість у Катеринополі з цього приводу інша думка: фури, що прямують на елеватор, руйнують не лише єрківські дороги, а й катеринопільські, забруднена Шполка впадає в Гнилий Тікич і течією розносить відходи з Ватутіного та Єрок по значній частині району. Тож не тільки Єрки потерпають від своїх підприємств.

«Чисто українська жлоб’ярська натура бере верх. Був Катеринопільський район, людина з Катеринополя побудувала на території району великий бізнес і тепер Єрки верещать, що це все їхнє. Я щось не чула, щоб єрківчанин побудував у Єрках подібне. Але ж натура така, як урвали, то відхрестилися!», − коментує подію катеринопільчанка.

Помічник депутата Верховної Ради Андрія Стріхарського Микола Ткаченко також зауважив, що згідно з нормативами територія об’єднаної громади має бути 200 км 2 і більше. Площа Єрківської ОТГ – 53 км 2 . Що є відхиленням від норми.

Польовий відповів: «Цьому критерію не відповідає майже 70 % громад». Тож це, з погляду чиновника, не принципово. Головне – інші показники.

Обурює єрківчан також те, що Мокрокалигіську громаду не зачіпають, а тільки їхню. Втім, переформатування може зачепити ще 16 діючих громад Черкащини, оскільки в них немає достатньої кількості дітей шкільного віку.

Анатолій ГЕРАСИМЕНКО

12.12.2019 12:08
Переглядів: 3109
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.