У Мокрокалигірській громаді похвалились ялинковими прикрасами ХХ сторіччя

Музей культури і побуту села Мокра Калигірка Звенигородського району напередодні Нового року та Різдва похвалився ялинковими прикрасами кінця ХХ сторіччя в онлайн-екскурсії, яку провела завідуюча закладом Людмила Дідук.
Вона розповіла, що звичай прикрашати будинки хвоєю перед Новим роком існує в Європі ще із Середньовіччя. Заквітчувати ялинки почали з XVI століття перед католицьким Різдвом. В Україні ж різдвяним символом довгий час був дідух. На верхівці ялинки закріплювали віфлеємську зірку, а саме деревце спершу прикрашали яблуками (заборонений плід). До середини XVIII століття ялинка прикрашалася фруктами й солодощами, і лише згодом – іграшками. Перші ялинкові кулі з’явилися в 1848 році у Тюрінгії. З 1935 року в Радянському Союзі різдвяна ялинка перекваліфікувалася в новорічно-комуністичну з 5-кутною зіркою. Іграшки теж були відповідні: фізкультурники, парашутисти, прикордонники з собаками, піонери, потяги, аероплани, кульки з портретами вождів. Під час війни – танки, солдати, літаки. Після 1947-го – герої казок, звірята. У 60-их з’явилися іграшкові космонавти, ракети, супутники, планети, скляні фрукти й овочі. За часів Хрущова – кукурудза. У 90-ті – тварини – атрибути східного календаря.
Людмила Тимофіївна закликала земляків не викидати старовинні іграшки, а по можливості віддавати їх до музею, аби зберегти для наступних поколінь.
Людмила Дідук народилася й виросла в селі Мокра Калигірка. Закінчила Уманський педінститут. Все життя присвятила сім’ї, освіті, культурі й духовності. Підготувала низку методичних посібників, збірників зі сценаріями виховних заходів. Постійний учасник, переможець, лауреат багатьох районних та обласних виставок передових педагогічних технологій. Автор краєзнавчої книги про Мокру Калигірку («Тобі вклонюся доземно, село моє рідне, моя ти земле», Черкаси 2017).

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: Катеринопільчанка дарує життя казковим гномам

06.01.2022 13:10
Переглядів: 1348
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.