Катеринопільчани за корисні смаколики

9 листопада у Катеринопільській районній бібліотеці відбулась зустріч із цікавою особистістю − Людмилою Манько. Ця тендітна, але надзвичайно енергійна й позитивна пані переконувала катеринопільчан відмовитись від споживання продуктів, які сучасні недобросовісні товаровиробники щедро наповнюють хімікатами. Людмила Василівна пропонує повернутись обличчям до природи та старовинних традицій, чим більше вживати натуральних страв − пити компоти, трав’яні чаї, смакувати сухофруктами, медом та пастилою.

− Я працюю керівником відділення денного догляду для дітей, − розповідає. − Не з чуток знаю, наскільки важливу роль для здоров’я людини (і особливо дитини!) відіграє правильне харчування. Навіть моє покоління, що вживало більш натуральну їжу, виглядає здоровішим, аніж наші діти та внуки. Зокрема, ми майже не чули про алергії та підвищений ацетон. А зараз це найпоширеніші захворювання. Тому закликаю, будьте уважними до свого здоров’я, смакуйте з користю! Ось, скажімо, цього року природа нам подарувала величезний урожай фруктів та ягід, чи змогли ми його правильно зберегти, переробити? Думаю, значна частина згнила під ногами. А могла перетворитись на сухофрукти та смачну пастилу.

Людмила Манько розповіла, що ідея з виготовлення та реалізації сухофруктів у неї з’явилась давно. Втілити її допоміг виграний цього року грант сумою у 50 тисяч гривень. Згодом господиня взялась також за виготовлення пастили – таких собі цукерок на основі фруктово-ягідного пюре.

− Хтось може подумати, що це не потребує особливих капіталовкладень,− каже жінка. − Назбирав собі фруктів, та й суши. Насправді кошти ідуть, та ще й чималі. Якби не грант, я б, мабуть, так і не наважилася б за це взятися. За 5 тисяч я придбала сушарку, а до неї ще − 20 лотків, піддон, блендер, електричні ваги, соковижималку, таймер… А ще плата за електроенергію. Пастила готується десь півдоби, навіть більше, при температурі 40 градусів. Виходить чимала сума. Досі, реалізуючи продукцію близько місяця, ще не покрила всіх витрат. Але, сподіваюсь, з часом матиму від своєї роботи певний дохід. Для жінки на селі важливо мати додатковий заробіток, адже всі ми не застраховані від втрати роботи. Та й зарплати в нас не особливо великі.

Людмила Василівна робить пастилу з усіх наявних у нашому регіоні ягід та фруктів:

− За основу я беру яблучне пюре. Потім додаю головну смакову ноту – збиту малину, смородину, виноград, полуниці тощо. Використовую також гарбуз (кабак). Це чи не єдиний овоч, який узагалі нічим не обробляється. Але він дуже смачний і надзвичайно корисний. Цукру майже не використовую. Хіба з мороженими полуницями. А так додаю мед та горіхи. Тому моя пастила абсолютно натуральна. Її можна зберігати до двох років.

Дбає господиня також про естетичну складову своєї продукції – оформляє її у вигляді рулетів, конусів і навіть троянд. Зокрема, директору бібліотеки Любові Приємській подарувала трояндовий букет із пастили. Виглядав і гарно, і смачно.

− Чудова ідея, − підхопили присутні в залі. − Ось такі букети тепер треба дарувати на побаченнях, а не квіти, що до ранку в’януть.

Всі, хто вже купував пастилу у Людмили Манько, переконували, що це найкращі ласощі для дітей та дорослих. А хто ще не купував, мав можливість у цьому переконатися, продегустувати. Смак неперевершений, в міру солодкий. Фактично всі присутні після дегустації не втрималися, придбали асорті з пастили для своїх домочадців. 100 грамів – 50 гривень. Лакітка не з дешевих, але інколи можна зекономити на цукерках і себе чи рідних побалувати. Гарний дизайн дає змогу використовувати як подарунок. Чудова ідея до свята Миколая та на Різдво.

Зустріч завершилась, від спілкування з Людмилою Манько в усіх присутніх залишились найкращі враження. Люди довго не хотіли розходитись.

− Я тепер знаю, чому Ваша пастила така смачна, − підсумувала катеринопільчанка Наталя Цехмістренко, звертаючись до Людмили Василівни, − бо у Вас дуже гарна душа й надзвичайно позитивна енергетика!

Окрім пастили, в пані Людмили можна придбати різноманітні сухофрукти, м’яту на чай, шипшину, зібрану в екологічно чистих місцях, тощо.

Частину виготовленої продукції Людмила Василівна передає як благодійність діткам із відділення, яке очолює.

Зв’язатися із господинею можна через її особисту сторінку у “Фейсбук” або зателефонувавши за номером 0989711606. Смакуйте з користю!

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

14.11.2018 09:02
Переглядів: 1328
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.