Кайтанівський бик повертається до своїх сакральних обов’язків

5 травня у суботу біля кам’яного Кайтанівського бика відновили ритуальну ватру. Ініціатива належить підприємцю Валерію Безкоровайному та краєзнавцеві Василю Яковенку.

− Колись Валерій Борисович тут прогулювався, − розповідає Василь Максимович, − Побачив, у якому занедбаному стані перебуває ця свята для нашого народу пам’ятка, і у нього душа защеміла. З того все й почалося – ми вирішили відродити святиню. Розчистили та прибрали територію. Сподіваємось, що ці мальовничі місця притягнуть не просто туристів, а справжніх поціновувачів нашої культури, духовності, історії. Можливо це стане поштовхом до духовного відродження нашого краю, адже тут було древнє культове святилище. Хочеться, щоб люди врешті зрозуміли, що справжні цінності не матеріальні, а духовні. Тоді б у нас з’явився шанс повернути собі славу давніх аріїв, що колись жили на цій території.

Валерій Безкоровайний великі надії покладає на майбутніх дослідників:

− Ми не втручались в історичний грунт,− каже, − бо це задача археологів. Там вочевидь проступають залишки старого мурування. Можливо далі ще щось розкопають. Це тільки початок роботи.

− Старожили розповідали, що бачили цього бика ще з головою й маленькими ріжками. Нажаль, зараз голови немає. Де вона, толком ніхто не знає, − пояснює місцевий житель.

Саме біля культового тура Валерій Безкоровайний вирішив здійснити символічну церемонію вінчання з дружиною Таїсою, приурочену 20-річчю подружнього життя. Для цього неподалік спорудили та уквітчали весільну арку. Місію священика виконав Василь Яковенко, який поєднав та благословив закоханих. Брали участь у церемонії також діти Безкоровайних (Даша, Лера, Полінка), друзі та родичі.

Біля кам’яного тура запалили у ритуальній чаші вогонь. Прозвучали християнські молитви. Сучасність тісно переплелась із минувшиною. Пекло жагуче сонце, оскільки церемонія відбувалась о 2-ій дня. Але коли Василь Максимович звернувся до Неба послати прохолоду, набігли хмаринки. Усі з цікавістю спостерігали за цим красивим і символічним дійством. Тур радів, що до нього знову повернулись люди. Він тепер не один. Щобільше – біля нього вогонь і закохані!

“Словник-довідник з археології Черкащини” (2016) Тетяни Нераденко повідомляє, що найімовірніше цей бик пов’язаний із трипільським поселенням, яке виявлено неподалік.

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

13.05.2018 14:25
Переглядів: 5795
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.