Експерти розповіли катеринопільчанам, як створити громаду

Рок-музикант, громадський активіст, що ратує за створення Катеринопільської ОТГ, Григорій Вагапов долучився до проекту «Я – громада», який проводить організація «ULEAD з Європою». У рамках цього проекту Вагапов з експертами вирушили у турне Україною по тих містах та селах, де загальмував процес децентралізації. За сім днів команда відвідала Скадовськ, Генічеськ, Новомиргород, Гайворон та інші населені пункти.

– З нами тут експерти з питань децентралізації та голови громад, що вже об’єдналися, – розповідає Григорій. – Пояснюємо людям, як створити ОТГ, які переваги об’єднання, відповідаємо на їхні запитання.

Ми скористалися можливістю почути думку експертів і поставили їм кілька запитань. На деякі відповіла одна із фахівців проекту Олена Слизюк.

– Чи може Катеринопіль приєднатися до вже створеної Єрківської ОТГ і чи можуть Єрки йому відмовити?

– Закон говорить про добровільність. Можуть відмовити або ні. Залежить, як проголосують депутати. Якщо громада ваша та їхня «за», то ви приєднаєтеся. Ви готуєте свої пропозиції, пояснюєте, які ресурси можете запропонувати, друга сторона з цим ознайомиться і дасть відповідь. Усе залежить від рішення депутатів, якщо депутати вирішать, голова підпише. Можна провести громадські слухання, заслухати це питання на виконкомах.

– На що опиратися громаді, якщо на її теренах немає промисловості, є лише земля та люди?

– Люди – це теж ресурс. Вони можуть об’єднуватися, створювати кооперативи, спільно вирощувати ягоди на продаж, в’язати шкарпетки, проводити рок-фестивалі тощо. Проблема в тому, що не вистачає лідерів, які б за собою вели. Сьогодні підприємства, які є в громаді, будуть модернізовуватися. А модернізація передбачає меншу кількість людей. Завтра постане питання самозайнятості населення. Громади, які навчилися користуватися своїми ресурсами, пішли в своєму розвитку далі. Можна писати програми, сьогодні це все доступно. Навіть освітні заклади мають заробляти: школа садочок. Треба 3-4 активних людини, які закрутять усю цю історію. Сьогодні не вистачає креативу. Чим більше людей – тим краще. Там, де нема людей, починається депресняк. Де люди, там життя.

– Що гальмує процес децентралізації? Хто її найбільший ворог?

– Перша причина – бажання чим більше приватизувати землі. Друга – голови маленьких сіл, які бояться втратити крісло після перевиборів. Третя – учителі, які бояться, що закриють маленькі школи, і тому доносять інформацію у спотвореному вигляді. Третя – адміністрації, які хвилюються, що їхні працівники залишаться без роботи.

– Як переконати населення, що децентралізація необхідна?

– ОТГ не долар, щоб усім подобатися. Проводите громадські слухання, хто прийшов, той проголосував. Порахували. На виконкомі прийняли рішення, в комісіях пропрацювали, на сесії затвердили і все. Усі ці засідання відкриті, тож люди, активісти при бажанні можуть долучатися, брати в них участь, звісно, дотримуючись регламенту.

Ще на два важливі питання дала відповідь радник із питань децентралізації Валентина Шеремет.

– Який відсоток людей має бути на громадських слуханнях, аби ці слухання мали юридичну силу?

– Неважливо, скільки людей прийде на громадські слухання. Навіть може бути 20 осіб. Але про ці слухання мають бути поінформовані всі – через Інтернет, оголошення, пресу. Незалежно від того, скільки людей прийшло на громадські слухання, рішення приймається більшістю голосів. Учасники мають бути зареєстровані, з паспортами.

– Які переваги отримає громада після об’єднання?

– Не всі розуміють, що коли об’єднується громада, то вона має право 60% податку з доходу фізичних осіб залишати у своєму бюджеті. Коли ми прораховували невеличкі села, то бюджет зростає буквально в 2-3 рази. На сьогоднішній день ПДФО йде в районний бюджет. Тому районна влада й влаштовує такий спротив. Вони не хочуть втрачати кошти, тому не дають об’єднуватися громадам. Хоча повинні розуміти, що їх (районної влади) скоро не буде. Адміністративно-територіальний устрій у нас міняється.

Експерти кажуть, що на зміну адміністраціям прийде префектура, з обмеженими, але контролюючими повноваженнями. Її функції полягатимуть – слідкувати, аби не було порушень законодавства, та відміняти неправомірні рішення керівництва громад.

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

30.05.2019 11:39
Переглядів: 912
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.