Цікавинки та визначні місця Катеринопільщини

Кожен край гордиться своїми цікавими та визначними місцями. Є такі й на Катеринопільщині. Що можна побачити на цій квітучій землі, яку називають «краєм хліба, квітів і добра»?
Видатні особистості
Катеринопільщина подарувала Україні плеяду визначних особистостей. Той, хто любить, шанує нашу історію, має можливість відвідати місця, де народились та якийсь час жили вчений-енциклопедист, доктор філософії Гейдельберзького університету Михайло Філіппов (Вікнине), отаман Звенигородського коша Вільного козацтва, військовий та політичний діяч часів УНР Семен Гризло (Катеринопіль), визначні літератори – брати Сергій та Петро Єфремови (Пальчик), неокласик Павло Филипович (Кайтанівка), економіст, аграрій, що здобув славу в США Вольф Ладижинський (Катеринопіль), поети Микола Гірник (Вербовець), Микола Штепан (Катеринопіль), дисидент, політичний діяч В’ячеслав Чорновіл (Єрки). Для шанувальників історії має бути за щастя пройтися стежками, якими ходили ці люди, послухати перекази односельців про них та побачити місця, які їх живили і надихали.
Майже всі люди, яких ми згадали, поховані за межами Катеринопільщини. Деякі з них, як брати Єфремови, захоронені невідомо де. Слід Филиповича загубився в Карелії (урочище Сандармох). Могила Гризла, за переказами, на одному із цвинтарів Звенигородки. А от вклонитися пам’яті поета Миколи Штепана можна на Студінському кладовищі в Катеринополі.
Троє Героїв АТО (Руслан Бобуров, Сергій Бохонько та Віталій Чумак) поховані на Зашпилянському кладовищі в Єрках. В Новоселиці покоїться загиблий Дмитро Пономаренко. У Вербовці – Сергій Данілейченко, Дмитро Старіков. У Катеринополі на Студінці – Ігор Юрпольський, який помер, повертаючись на фронт.
Музеї
Найцікавішими тут є Катеринопільський краєзнавчий музей та Вікнинський пришкільний. Є ще музей братів Єфремових у Пальчику. Але, на жаль, він перебуває в не найкращому стані.
Поміж раритетів Катеринополя – ікона Богородиці, що свого часу пережила оновлення, картини відомого художника Сергія Латанського, вишитий рушник 1910 року, експонати трипільської культури.


У Вікниному можна побачити мапу, виготовлену 1882 року для поміщика Копилова, печатку пана Жижкова, медаль сільського старости. Предмети побуту українців, зокрема ткацький верстат тощо
Пальчик зустріне пам’ятником Сергію та Петру Єфремову при в’їзді з боку Катеринополя та монументом Сергія Єфремова в центрі. В музеї два роки тому нам показували безцінні реліквії – пояс Сергія Єфремова, фото церкви 1910 року (нині зруйнованої), старовинну граматку та добірку друкованих матеріалів про визначних земляків.
Храми
На Катеринопільщині досить багато культових споруд. Є церква в Катеринополі, Новоселиці, Розсохуватці, Єрках, Вікниному, Петраківці. Однак найцікавішими є храми Івана Богослова в Сухій Калигірці (1734 року, пережив реконструкції) та Дмитрівська церква в Залізнячці (1773 року). Остання реконструкція сухокалигірського храму, який нині належить до Православної Церкви України, відбулась за сприяння народного депутата Вадима Гетьмана. На відкриття його (1997 року) приїжджав майбутній Президент України Віктор Ющенко, тоді – голова Національного банку.


Краєвиди
У Катеринопільському районі чимало неповторних краєвидів. Звісно, більшість із них над водоймами – ставками й річками. Найвідомішим туристичним місцем тут вважають пальчиківську, луківську скали та гуляйпільське джерело. Нещодавно на луківській скалі впорядкували зону відпочинку – розмістили альтанки, лавочки. Тепер можна цивілізовано провести час на природі, полюбуватись екосистемою Гнилого Тікича.


Пам’ятки
Найдавнішою пам’яткою регіону науковці вважають кайтанівського кам’яного бика. Її точний вік дослідники бояться навіть визначити. За версією краєзнавця Василя Яковенка, ця реліквія древніша від трипілля. Однак пам’ятка не бажає відкриватись для огляду. Хоче жити подалі від людського ока, в хащах. Так кажуть місцеві. Розміщена вона неподалік села (Кайтанівки). Одного разу територію навколо неї розчистили й навіть провели там обряд вінчання. Але згодом бик знову заріс і заховався у нетрях, адже нікому не потрібний. Тож добратись до нього – окремий труд.
Село Гуляйполе прославив його уродженець професор Михайло Наєнко, згідно з дослідженням якого, тут пролягав шлях малого Тараса Шевченка з батьком на Крим. На згадку про цю подію в селі встановили пам’ятник.

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

30.05.2020 14:08
Переглядів: 3009
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.