Чи буде толк у катеринопільському краєзнавстві? - Вісті Черкащини

Чи буде толк у катеринопільському краєзнавстві?

Багатостраждальний катеринопільський музей, який недавно отримав молодого енергійного директора, може знов отримати нового очільника.

Не секрет, що катеринопільське краєзнавство довгий час перебувало на задвірках. Занедбані приміщення не вселяли у людей довіри. Колишній директор Василь Яковенко, зважаючи на поважний вік, ніяк не міг вивести заклад із постійного довготривалого ремонту. Музей перекидали з одного приміщення в інше. Що теж не сприяло його покращенню. Аж ось у листопаді 2015-го крісло директора посіла Галина Снігур – знана майстриня декоративно-прикладного розпису. І фактично вже через рік за підтримки спонсорів музей засяяв євроремонтом та яскравими барвами. З’явилися нові вітражі, стенди. В усьому відчувалася не просто жіноча рука, а прискіпливий погляд майстра, дизайнера. Чому дивуватися? Адже Галина Павлівна закінчила Київський державний інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука. Музей став світлим, вишуканим, охайним. Ось висить розмальований мисник в українському стилі. Поруч справжня піч з елементами петриківського розпису. Вишиті рушники, що представляють кожне село району, і ті розміщені таким чудернацьким плетивом, яке вигадати, та ще й утілити не кожному під силу.

Галина Павлівна з гордістю оглядає музей.

− Це все моя робота, − каже. − Я сюди душу вклала. Тут все продумано до найменших дрібниць, деталей. Стенди розписували художники Василь та Валентина Кияніченки. У першому залі ми поминаємо померлих, там портрети визначних наших діячів минувшини, історичні артефакти, світлини. Там не варто сміятися, голосно говорити. Треба мати повагу до душ загиблих, померлих від голоду, закатованих. В іншому – вирує життя. Тут нема фотокартки жодного небіжчика. Лише рушники, картини, ікони. Стіл для проведення заходів та майстер-класів. Діти повинні працювати у легкій, світлій атмосфері. Ми тут з гуртківцями робимо писанки, сувеніри, іграшки. Потім беремо участь у різноманітних творчих конкурсах, де щороку відвойовуємо призові місця. Є у нас нагороди і всеукраїнського рівня.

Снігур згадує, як приступила до роботи:

− Переді мною поставили завдання. І, думаю, я його виконала. Ще й поповнила колекцію музею двома десятками картин відомого художника-земляка Сергія Латанського. Він передав їх сюди під мою персональну відповідальність. Дуже вболівав, щоб не зникли, як це колись сталося з його доробком у Пальчику. Я пообіцяла, що збережу. А тепер не знаю, чи виконаю обіцянку, адже райрада взялася за надання музею статусу юридичної особи, що тягне за собою конкурс на посаду директора. Хвилююсь і за свою долю, й за долю співробітників, яких можуть не поновити на посадах. І, звичайно ж, за долю цих 20 картин. Тут поруч є й мої розписи, які я в разі звільнення заберу. Вони не числяться в музейних фондах. Я їх сюди так принесла, щоб люди бачили. Адже, по суті, для людей усе й робила. Інколи в ремонт музею вкладала навіть свої кошти, бо хотілося все якнайшвидше завершити, не могла чекати поки “віднайдуть та виділять”.

Заступник голови Катеринопільської райдержадміністрації Ольга Шарига та новий очільник відділу культури Вікторія Цехмістренко вважають, що все відбувається в руслі чинних законодавчих процедур:

− Немає жодних секретів. Це питання розглядалось на сесії райради, яка, власне, й прийняла відповідне рішення. Процес болісний, але необхідний. Через нього усі підрозділи культури проходили. Адже музей досі не зареєстрований як юридична особа. Ми все приводимо у відповідність до законодавства. Інакше припиниться фінансування, настане колись ота крайня точка. Нами проводились консультації з обласним департаментом культури та з Міністерством культури у Києві. Адже були нюанси, коли ми не знали, як правильно вчинити. У телефонному порядку все узгодили.

Цікавимось, чи варто хвилюватись співробітникам через можливу втрату робочих місць.

− Створюється нова структура Катеринопільський краєзнавчий музей. Ці посади, що зараз є, буде скорочено, щоб не дублювалися. Але співробітники мають право знову подавати заяви про прийняття на роботу, − запевнила Вікторія Цехмістренко.

Процедуру обрання нового директора прокоментувала Ольга Шарига:

− Буде конкурсна комісія. Депутат-“свободівець” Володимир Клеценко теж до неї долучився. Хоче побачити прозорість цього процесу. Ми не проти. Будь-хто може прийти й подивитись, як усе відбуватиметься. Тут немає ніяких таємниць чи підтексту.

− А чи не потягне за собою зміна керівництва часткову втрату музейних фондів? − запитуємо.

− Ну що Ви! Усі експонати буде передано по акту звірки! Усе, що є, буде збережено, − запевнили чиновниці.

Тим часом у кулуарах подейкують, що проведення конкурсу в даному випадку ніби є необов’язковим, і, буцімто, таким чином хочуть позбутися амбітної й до певної міри непідконтрольної вищому керівництву директорки, яка на все має власну думку. Так чи інакше, розсудить час. Юристи стверджують, що зміна назви (а в даному випадку з неї зникає слово “районний”) веде за собою звільнення штатів. “Але чи принципово щось міняти? − запитують вони. − Можна зареєструвати музей як юридичну особу і під старою назвою”.

Слід зауважити, що попри великий внесок Галини Павлівни в розбудову музею, ніша наукових краєзнавчих досліджень на сьогоднішній день у Катеринополі досі залишається незаповненою.

− Для цього треба, щоб подбали про гідну зарплату для науковця, − каже Галина Снігур. − Адже працювати на півставки мінімалки (трохи більше тисячі гривень після відрахування податків) для людини з вищою освітою просто принизливо.

До конкурсної комісії з обрання директора музею районна рада делегувала головного лікаря Катеринопільської ЦРЛ Людмилу Борецьку та Анатолія Штепана − в минулому водія, спеціаліста із прокладання газомереж . При всій повазі до цих шановних і поважних людей, не зрозуміло, як вони зможуть перевірити рівень фахової підготовки з історії, етнографії та краєзнавства. Адже це все рівно, якби головного лікаря обирали, скажімо, учителі. Керівник відділу культури, наскільки ми поінформовані, також не є фахівцем зі згадуваних галузей, за основним фахом – фізик-астроном.

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

18.05.2018 00:06
Переглядів: 888
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.