”Були священики, які писали доноси, співпрацювали з КДБ”

12 травня у столичному палаці «Україна», де проходило святкування 50-річчя служіння на Київській кафедрі Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, винуватець свята пояснив, як в Україні відбувся церковний розкол, та яку роль у цьому відіграло КДБ.

“Без згоди КДБ раніше в Україні не призначався ні один архієрей, ні один священик. Проте одні священики після затвердження тримали нейтралітет стосовно цієї організації, але були й такі, що писали доноси, співпрацювали з КДБ”, ─ сказав Патріарх.

Коли ж Філарет у 1992 році почав домагатися утворення в Україні незалежної від Москви церкви, підпорядкованої безпосередньо Вселенському Патріарху, то те ж КДБ, з його слів, вчинило розкол, зізвавши поза його спиною у Харкові з’їзд єпископів. Тоді було поставлено нового митрополита, а Філарету проголосили анафему.

Філарет каже: “Це був незаконний з’їзд, оскільки право збирати єпископів мав тільки я один як митрополит тоді ще єдиної Української православної церкви, а вийшло так, що цей з’їзд зібрав харківський єпископ, який такого права не мав”.

Однак, ані КДБ, ані особисті вороги не завадили Філарету утримати церковне кермо. З ним залишилась чимала частина вірян, і з кожним роком їхня чисельність зростає.

Зі слів Філарета, нинішній Патріарх Московський Кирило так охарактеризував цю ситуацію:

«Не сработала анафема».

На урочистостях виступили Президент України Петро Порошенко та Прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Президент привітав Патріарха Філарета й пообіцяв зробити усе можливе, щоб в Україні з’явилась єдина помісна православна церква.

«Цього року я святив пасочки у Вас, Ваше Святійшество», ─ наголосив Порошенко. Він зазначив також, що це безпрецедентний випадок, можливо в усьому світі, коли одна людина очолює Святу кафедру понад 50 років.

Захід відвідала і делегація з Катеринополя на чолі з отцем Іваном, настоятелем кількох православних храмів Київського патріархату у Катеринопільському районі ( на фото із земляками)

Нагадаємо, що Філарет був із 1966 по 1990 рік екзархом України при РПЦ, з 1990 по 1992 рік Митрополитом Київським і всієї України при РПЦ, а з 1992 року, після церковного розколу, до наших днів ─ Патріарх Київський і всієї Руси-України (Київського патріархату).

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

13.05.2016 15:41
Переглядів: 1253
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.