Збори селян і орендаря завершились без порозуміння
3 лютого у Киселівці відбулась сходка села. Звітували сільський голова Юрій Сусіда, депутат райради Костянтин Кисіль та представник СТОВ “Зернової компанії “Хорс” Ігор Олексенко, яка є найбільшим орендарем киселівських земель.
Якщо звіт голови та депутата пройшов без особливих зауважень з боку людей, то до Ігоря Олексенка у селян назріло кілька болючих запитань:
1) Чому “Хорс” виплатив різну орендну плату за користування землею людям, які продовжили з ним орендну угоду (2 тонни 500 зернових) і тим, хто не продовжив (1 тонна 800)?
2) На яких підставах представниками “Хорс” було вирізане та вивезене металеве обладнання із села, що за усною домовленістю мало бути використане для створення ангару із зберігання, ремонту сільськогосподарської техніки та інвентаря?
На перше питання Олексенко відповів коротко: “Ми пропонуємо умови, а ви або йдете на них, або ні. Кожне підприємство планує свій бюджет на подальші роки. Це як у банку: чим довша співпраця, тим більший відсоток. Щось на зразок конкурсу”.
“Я думаю, що це несправедливо, ─ кажуть Валентин Кулаженко та Олександр Ремез. ─ Адже виплати здійснюються ще за старим договором, а в ньому заявлені рівні умови для всіх. Там немає такого, що, коли після закінчення терміну договору перейдеш до іншого орендаря, то за останній рік отримаєш менше, ніж інші”.
Щодо другого питання ясність внесла Валентина Джумеля: “Хорс” скупив у людей сертифікати на колишнє колгоспне майно за 15 % від його реальної вартості під усну домовленість, що збудують у селі ангар для ремонту та зберігання сільськогосподарської техніки. Це мало забезпечити селянам робочі місця, саме тому люди погодились продати свої сертифікати за такою низькою ціною. На практиці – розпочалось вивезення цього майна за межі села. Наразі 51 % сертифікатів володіє “Хорс”, 49% ─ місцеві жителі. Люди обурені, що їх обманули. Ангару не зробили, робочих місць не створили, та ще й вирізають і вивозять обладнання”.
Ігор Олексенко пояснює: “Ми вивезли частину обладнання, щоб зберегти кошти необхідні на ремонт драбівського елеватора. За рахунок цього обладнання ми там укріпили сушарку. Це приватна власність, тож розпоряджаємось нею відповідно до потреб.”
На цю репліку Джумеля відповідає: “А якщо завтра ви у Ступичному захочете відремонтувати тік, то що зруйнуєте киселівський? Ви купили майно за 15 % від вартості. Чому не виконуєте домовленості? “
Збори завершились без порозуміння. Люди залишились при своїй думці, а представники “Хорсу” при своїй.
Тетяна ІВАШКЕВИЧ