Від єврейського кладовища в Катеринополі залишилось пару надгробків
Сумна доля спіткала єврейський цвинтар у Катеринополі Звенигородського району. Розміщений він у Кутянському лісі поміж Катеринополем та Єрками. Ще в 80-их роках ХХ сторіччя там можна було побачити до 20 могил. Деякі з них оброблялись родичами, біля них стояли квіти. Нині ми знайшли один уцілілий надгробок і один перевернутий, та й той у ямі. Або впав, або підкопали. Старожили кажуть, що тут було велике єврейське кладовище, не менше за православне, що поруч. Однак з часом частина надгробних каменів вросла в землю, частину підприємливі селяни взяли на жорна, а найстаріші могили розкопали шукачі єврейського золота. Тож зараз там виглядає все дуже плачевно.
Таємницю, хто покоїться у цих могилах, забрала з собою минувшина. На вцілілому надгробку є напис, ймовірно, на івриті. Можливо знайдеться людина, яка його прочитає й зафіксує у літопис Катеринопільщини. Про решту – залишається запитувати в єдиного очевидця – лісу.
Втім, є одна історія, яку переповідають. «Якось дві місцеві бабусі розказували мені, буцімто, на цьому цвинтарі похована єврейська красуня-вдова Зоня. Вона мала трактир на виїзді з Катеринополя. Була дуже гарною. Коли владу в містечку захопили більшовики, начальник міліції почав домагатися вродливої жінки, а та нізащо не хотіла ставати його коханкою. Розгнівавшись, він вивів її до лісу й застрелив. Поховали Зоню на єврейському цвинтарі», – розповіла катеринопільчанка, у минулому редактор районної газети, Валентина Задвернюк. Ця подія трапилась напередодні Великодня. З тих пір перед Пасхою, буцімто, неподалік від поховання з’являється привид Зоні як нагадування про трагедію, що з нею сталася.
Чи може це місце бути забутим, занедбаним? Відповідь очевидна. Зберегти хоча б ті надгробки, що вціліли, – святий обов’язок Катеринопільської, Єрківської громад, Катеринопільського лісництва та всіх свідомих громадян. Для початку треба подбати, щоб їх не розбили сухі сосни.
Тетяна ІВАШКЕВИЧ
Пам’ятаю це кладбище ще в 50-60 роки коли ходили в ліс по гриби. Старожили Катеринополя прочитавши цю замітку говорять , що це було чоловіче старо єврейське кладовище, а жіноче єврейське кладбище було недалеко від нього ближче до річки. І це жіноче було знищене десь в районі 60 го року бо заважало збирати сіно на лузі.