У Німеччині на стіні бомбосховища часів Другої світової знайшли прізвища остарбайтерів з Калинопільщини

Війна в усі часи – це горе й розруха. А ще поламані долі, втрачені, загублені або загиблі рідні. Українці й мешканці Калинопільщини, що на Черкащині, зокрема знають про це, на жаль, не з книжок.

Нині триває страшна війна. Але й досі до нас доходить відлуння ще й війни попередньої. Директорка Музею історії, культури та побуту села Мокра Калигірка Людмила Дідук розповіла, що до неї звернулись німецькі дослідники, повідомивши, що в місті Гревенброх (Grevenbroich) у бомбосховищі бавовняно-прядильної та ткацької фабрики знайдено напис «Тут були дівчата Київської області Мокро-Калигірського р-ону» та перераховані прізвища: Пойдун К., Чернега Г., Варяниця М., Маняк А., Карбівнича Н., Руденко А., Приходько М., Осадча М., Гончар В., Яцентюк Д., Яловенко У., Загоруй М., Касевич К., Набревська».

Про знахідку Людмилу Тимофіївну повідомив Andre Usachісторик і голова Громадської організації «Після тиші». Краєзнавиця припускає, що скоріш за все на стіні перераховані прізвища дівчат, що працювали на фабриці. Тепер постала необхідність встановити їхні імена, по батькові, роки народження та роки насильного вивезення до Німеччини.

Дослідниця встановила, що станом на 1 вересня 1946 року в Мокрокалигірському районі було 24 населені пункти, які підпорядковувались 14 сільським радам. З них 17 сіл та 7 хуторів:

села: Антонівка, Вікнине, Веселий Кут, Витязеве, Глиняна Балка, Єлизаветка, Кавунівка, Киселівка, Коротине, Мокра Калигірка, Нова Ярославка, Ружківка, Соболівка, Ступичне, Суха Калигірка, Ярославка, Ярошівка; хутори: Гордаїв, Джулинка, Козачини, Луки, Новоселівка, Петрівка, Шевченка.

«Опрацювавши архівні погосподарські книги за 1944-1946 роки виконкому Мокрокалигірської сільської ради народних депутатів Мокрокалигірського району Київської області виявлено лише запис «Варяниця Ліда Олексіївна, 1924р.н., відправлена до Германії у 1942 р.» Проте на стіні стоїть літера «М». Чернега Г. – очевидно жителька с. Єлизаветка – Чернега Ганна», – зауважує Дідук.

Прохання до всіх, хто володіє інформацією про вище згадуваних осіб долучитись до відновлення історичних даних про них. Налагодити співпрацю з краєзнавицею можна через її особисту сторінку у фейсбук – Людмила Дідук.

Тільки той народ не повторює старих помилок, який знає свою історію!

Тетяна ІВАШКЕВИЧ

Читайте також: Підгорний блокує аудит майна: чому Черкащина втрачає мільйони на підтримку ЗСУ, а інші ради вже давно це роблять

Читайте нас також в Telegram!

23.10.2024 09:13
Переглядів: 895
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.