”У мене на черешні живе сойка”
На моїй черешні відкрили навчальний “полігон” маленькі сойки. З виду вони вже й не зовсім маленькі, але, судячи з поведінки, тільки вчаться літати. Черешню облюбували, очевидно, через любов до ягід. Тимчасом коти, мов зачаровані, блукають кругом дерева і смачно облизуються. Черешня трохи для них зависока. Спокуса звичайно велика, але недосяжна.
Сойка – пташка роду сойок, сімейства воронових, роду горобцеподібних. Місця проживання: Європа, Африка, Азія, Китай, Японія.
В залежності від пори року сойка шукає їжу на землі або на деревах. На поверхні землі вона відшуковує собі павуків, черв’яків і дрібних гризунів. На деревах птах охоче поїдає жолуді, горіхи, а також яйця і навіть пташенят інших птахів.
Восени основна їжа сойки – це жолуді. Кожен птах щороку збирає декілька тисяч жолудів, деякі з них ретельно закопуючи в землю. Сойки ховають жолуді у грунті, неглибоко. Вони вигрібають лапками невеличку ямку, кладуть у неї жолудь і засипають землею, гілочками та листям. Сойки також роблять запаси з горіхів, шишок буків і ягід.
Навесні і влітку птахи харчуються комахами: хрущами, жуками-вусанями, довгоносиками, листогризами. З дрібних тварин сойки поїдають гризунів, ящірок, жаб, дрібних птахів, ласуючи також і їхніми яйцями.
Сойка – це полохливий птах, якого в лісі легше почути, ніж побачити.
У цього птаха є цікава звичка – він сідає на мурашник і дозволяє мурашкам „проходжатися” у своєму оперенні.
Мурашки при цьому виділяють мурашину кислоту, яка просочується у пір’їни птаха. Таким чином сойці вдається позбавлятися від різних паразитів.
Багато мисливців стріляють в сойок при кожній нагоді, оскільки вважають їх шкідниками, які поїдають пташенят і яйця птахів, що гніздуються на землі.
Сойка дуже добре наслідує різним звукам. До її репертуару входять собачий гавкіт, козяче бекання, тощо.
Сойки знаходять свої запаси і взимку, часто під шаром снігу або листя. З жолудів, які вони не знаходять, виростають дерева, тому кажуть, що сойки „насаджують ліси”.
Тетяна ІВАШКЕВИЧ