У Катеринополі ціни на полуницю б’ють рекорди
Катеринопіль, що на Черкащині, довгий час вважався полуничним раєм. Розлогі береги Гнилого Тікича – ідеальне місце для вирощування цієї ягоди, що полюбляє вологу. Раніше практично у кожної сім’ї були ділянки, засаджені полуницями – смачними, духмяними, соковитими. Тож щодня по трасі стояли місцеві мешканці з кошиками, продаючи ягоду практично за безцінь, бо варення вже досить, а наступного дня треба вибирати свіжу. Вчорашня ж за добу втрачала товарний вигляд.
Так жили наші мами й бабусі. Сучасне ж покоління – покоління супермаркетів. Звісно, ще є люди, які вирощують полуниці. Але з кожним роком їх усе менше, тож полуницю на продаж вирощують окремі городники-ентузіасти, вони ж і формують ціну. А ціна, варто сказати, вражає, бо конкуренції небагато, як у великих містах.
«Це щось неймовірне. Я спеціально взяла відпустку, щоб привезти 5-річного сина в село на полуниці. Думала, що ласуватимемо тут ними за копійки і досхочу. Але не так сталося, як гадалося: у Києві я купувала останнім часом у бабусь ці ягоди по 70-80 гривень за кілограм, а тут – 120. Наїлися. Треба знову повертатись до столиці», – скаржиться молода мама Олена, що гостює у батьків.
На скарги покупців місцеві продавці зазвичай відповідають так: «Посади, наробись, вирости, і продаватимеш за 50. Хто заважає? Не подобається ціна – проходьте далі».
«Так-то воно так, але чомусь, коли ті ж торговці везуть продавати свій товар у сусідні Ватутіне чи Звенигородку, відразу ж спускають ціну, бо там конкуренція. То, виходить, для своїх земляків по особливій, спеціальній ціні», – коментує пенсіонер Іван Петрович.
«Це здирство, – втручається його дружина. – Он хлопець солодкі мандарини, привезені з-за кордону довгий час від 30 до 55 гривень продавав. То це ж від їх продажу отримав дохід підприємець, що їх виростив, люди, які збирали, перевізники, перекупники і т. д., а тут своє, в Катеринополі вирощене. Ще й за день псується. Адже полуниць на тиждень (як яблук чи мандарин) не запасешся».
Дехто втішає, що ще не пік сезону: ось, буцімто, достигнуть всі сорти – ціна впаде. Не факт, перевірено роками. Може впасти на день-два, а потім злетить ще вище. Бо спека. Бо дощі. Бо є попит.
Нині за кілограм полуниць у Катеринополі просять від 100 до 120 гривень (були й по 200), в Звенигородці – 85, у Києві – 65 – 80, в Одесі – 40, в Черкасах – 60 – 80, у Львові – 55 – 80, у Ніжині – 50. Ціни постійно змінюються.
Тож, як бачимо, заклик «Приїжджайте в село, в селі – дешевше» в сучасному світі не працює. Але полуницями треба обов’язково наласуватись, бо то – традиція!
Тетяна ІВАШКЕВИЧ
Читайте також: «Били по п’ятках та інших частинах тіла»: житель Тального розповів про катування у поліції