Що розповіли про ситуацію на ринку праці та діючі активні програми фахівці Катеринопільського відділу центру зайнятості
Для багатьох українців нині є актуальним питання пошуку роботи, свого місця в житті. А хто в цьому може бути першим порадником? Звісно – фахівці центру зайнятості. Тож поспішаємо до Катеринопільського відділу Звенигородської філії Черкаського обласного центру зайнятості, аби поінформувати наших читачів про нинішні можливості та ситуацію на ринку праці.
У Катеринопільському відділі завжди затишно. Співробітники привітні. Нас зустрічає начальник відділу Світлана Михайлівна Найденко, яка працює тут з 1994 року. Має дуже великий досвід роботи, займала посаду головного бухгалтера, а зараз очолює Катеринопільський відділ. Згодом до розмови доєдналася також заступник начальника відділу – Тетяна Іванівна Кондратенко, яка очолювала Катеринопільську службу зайнятості до 2023 року.
– Які зараз умови перебування на обліку? – цікавимось.
– Наші фахівці пропонують безробітним працевлаштування за спеціальністю, а якщо такого не знайшли, підходять до пошуку підходящої роботи індивідуально, пропонують вакансії, які замовлені роботодавцями, проводять аналіз ринку праці по всій Україні, – розповідає Світлана Найденко. – За умови, якщо людина погодиться на переїзд, є можливість підшукати роботу в будь-якому куточку країни. Як вид зайнятості пропонується також патронат (дитина на виховання). Крім того, безробітні можуть скористатися послугою професійного навчання чи стажування на робочому місці. Для них створено можливість навчатися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.
– Як нараховуються виплати?
– Виплати по безробіттю залежать від розміру сплачених страхових внесків та страхового стажу безробітного. Мінімальна виплата – 1000 гривень. Але у зв’язку з воєнним станом тривалість допомоги по безробіттю становить 90 днів, – зауважує пані Світлана.
– Чи залучаєте безробітних до громадських робіт?
– Так, робота по залученню безробітних до тимчасової зайнятості проводилася і проводиться, – продовжує Світлана Михайлівна. – Фінансування робіт, в разі якщо вони носять соціально-спрямований характер, здійснюватиметься за схемою 50 на 50. Половину оплати фінансуватиме громада, іншу половину – служба зайнятості. На період громадських робіт допомога по безробіттю припиняється і відновлюється після закінчення робіт.
– Які вакансії у вас з’являлись останнім часом?
– Старшого монтера колії, листоноші, менеджера по зв’язках з громадськістю, продавця, кухаря, фармацевта, підсобних робітників на сільськогосподарські підприємства тощо. Однак вакансії в нас не затримуються, заповнюються максимально швидко. При потребі шукаємо спеціалістів і в сусідніх центрах зайнятості, вдаємось до елементів рекрутингу, пропонуючи роботу особам, які не перебувають в статусі безробітного, телефонуємо старостам, головам громад, аби підказали відповідну кандидатуру.
– Чи великий зараз наплив безробітних?
– Кількість зареєстрованих безробітних у порівнянні з минулими роками значно зменшилася, на що вплинули багато факторів, зокрема те, що багато чоловіків захищають країну, чимало жінок з дітьми виїхали за кордон, зменшився термін страхових виплат, та й роботодавці теж переживають не прості фінансові часи.
– А скільки поміж зареєстрованих у вас безробітних внутрішньо переміщених осіб?
– Одинадцять. Було значно більше, але багато повернулись за місцем проживання після звільнення Київщини, Харківщини. Найбільше було на початку повномасштабного вторгнення – понад 40 осіб. Варто зауважити, що в окремих внутрішньо-переміщених громадян відсутні документи, зокрема трудові книжки (були втрачені або трудові відносини не розірвані). В такому разі можна скористатися розробленими державою механізмами, за допомогою яких вирішити цю проблему і отримувати всі послуги, які надає служба зайнятості.
– Які активні програми з подолання безробіття зараз діють?
– У зв’язку з війною, воєнним станом державою фінансуються різні програми з підтримки підприємницьких ініціатив для роботодавців, які створюють нові робочі місця, – каже Тетяна Кондратенко. – Метою такої політики є «дати не рибку, а вудочку», навчити, спонукати людину реалізовувати власні бізнес-проєкти, що приноситимуть дохід, а як результат – створені робочі місця, сплачені податки до державного бюджету, страховий стаж. Треба створювати всі умови, щоб економіка працювала й розвивалась.
– Розкажіть про програму «Рука допомоги».
– Нині продовжено роботу цієї програми. Згідно з нею непрацюючі особи з числа малозабезпечених сімей, що зареєстровані в органах соцзахисту, можуть отримати кошти на відкриття власного бізнесу, – продовжує посадовиця. – Сума допомоги визначається на 1 січня поточного року. У 2023 році це 100 тисяч 500 грн. Допомога поворотна, виплачується на три роки, однак через три роки ця сума буде значно зменшена за рахунок сплачених податків і зборів. Тобто все, що людина сплатить у державу за 3 роки, їй зарахується в дохід. Якщо ж новоспечений роботодавець створить робочі місця, не менше як для 2 працівників, то взагалі повертати кошти не доведеться.
– Чи є схожі програми для переселенців?
– Звичайно, – каже Світлана Найденко. – Держава піклується і про тимчасово переміщених осіб, і про роботодавців, які надали їм роботу. Порядком про надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо-переміщених осіб (затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. №331) передбачено, що підприємству компенсують кошти в розмірі двох мінімальних зарплат (6700 + 6700) на оплату праці працевлаштованих переселенців. Перелік необхідних документів для отримання компенсації можна подати через додаток «Дія» або через центр зайнятості. Відносно довгострокових програм – Кабінетом Міністрів України постановою № 10 від 11.02.2023 року № 124 затверджено Порядок надання роботодавцям компенсації за працевлаштування зареєстрованих безробітних, згідно з яким передбачено компенсацію підприємствам, які працевлаштовують безробітних (визначених статтями 26, 26-1 та частиною 4 статті 29 Закону України «Про зайнятість населення»), а саме, осіб, які належать до соціально-вразливих. Надалі компенсація також надаватиметься представникам малого підприємництва, будуть впроваджені інші програми, які сприятимуть легалізації трудових відносин.
– Чи є якісь мікрогранти?
– Так, звісно, – зауважує Тетяна Іванівна. – Мікрогранти зараз дуже популярні в Україні. Це теж поворотна допомога. Але сума, яку потрібно буде повернути, буде зменшена на суму сплачених податків. Мікрогрант надає держава за участі Ощадбанку. Є і до 2 мільйонів грн. Але в нас популярні до 250 тис. Варто зазначити, що кошти на руки не видаються, вони йдуть на рахунок для закупівлі обладнання, згідно з бізнес-планом. Умова: підприємець має впродовж 180 днів після отримання коштів використати їх, надати до Ощадбанку звіт і створити не менше двох робочих місць.
– А чи є гранти на садівництво?
– На садівництво, ягідництво, виноградарство можна отримати до 400 тис., – розповідає Світлана Михайлівна. – За умовами надання таких грантів потрібно створити до 40 робочих місць. Цікаво, що на різні напрямки садівництва виділяють неоднакові суми: на яблуні, груші – 400 тис., персики – 170 тис., суниці садові, ожину – 225, порічки – 150 тис. Щоб отримати такий мікрогрант, теж потрібно подати заяву через додаток «Дія», розробити бізнес-план. Банк перевірить кредитну історію подавача, з ним буде проведено співбесіду. Впродовж трьох років центр зайнятості контролюватиме виконання умов договору.
Зауважимо, у Катеринопільському відділі центру зайнятості з роботодавцями та безробітними проводяться робочі зустрічі, семінари. Кар’єрний радник, психолог Олександр Палубінський проводить профорієнтаційні, інформаційні заходи, профвідбір. При потребі установа залучає до співробітництва соціальних партнерів – податкову, пенсійний фонд, державних інспекторів праці, органи соціального захисту, центр безкоштовної юридичної допомоги тощо.
У будь-якому разі кожен, хто шукає роботу, планує створити власний бізнес, хоче змінити напрямок своєї діяльності чи здобути професію, знайде в Катеринопільському відділі Звенигородської філії Черкаського ОЦЗ дієву підтримку. Не соромтесь звертатись за консультаціями та допомогою.
Тетяна ІВАШКЕВИЧ
Читайте також: У Тальному поліція затримала неповнолітніх за те, що вони запрошували тальнівчан на збори проти московських попів