Селищна рада Катеринополя саботує перейменування містечка
На початку цього тижня, а точніше 11 грудня, Катеринопільська селищна рада Звенигородського району на чолі з Володимиром Коваленком оголосила про початок проведення І етапу консультацій з громадськістю щодо перейменування селища Катеринопіль – збору пропозицій. Однак вже з оголошення видно, що людьми намагаються маніпулювати. Перш за все мешканцям пропонують подати пропозиції в такій формі: «підтримую перейменування, не підтримую перейменування, пропоную зберегти існуючу назву тощо», а вже потім, другим пунктом (як щось другорядне) подати «пропозиції вибору нової назви для перейменування».
Хоча в роз’ясненнях Українського інституту національної пам’яті до списку
назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики від 3.08.2023, йдеться про інше: «Упродовж наступних шести місяців, до 27 січня 2024 року, місцева влада повинна подати до Верховної Ради України свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону». І все. Крапка. Зауважимо, що Катеринопіль, до цього списку внесено! Тож на обговорення мали б виноситись лише нові назви містечка.
Певна річ, перед обговоренням людям мали б на офіційному рівні належним чином, з державницьких позицій роз’яснити, чому в державі хочуть змінити назву селища. Однак цього не сталося. Більше того, як ми уже писали, катеринопільські депутати звернулись з листом до Українського інституту національної пам’яті з необґрунтованим проханням виключити Катеринопіль з переліку населених пунктів, назви яких містять російську імперську символіку.
Готуючи це звернення, селищна рада проігнорувала наявні дослідження професора Київського національного університету Михайла Наєнка, професора кафедри історії України та спеціальних історичних дисциплін Одеського національного університету Тараса Гончарука, краєзнавця Олександра Піхоти, нарешті рекомендації самого Українського інституту національної пам’яті, які пов’язують назву Катеринопіль з ім’ям російської цариці Катерини ІІ. Натомість в основу історичних студій катеринопільських посадовців було покладено висновки анонімів та «дослідження вчителів історії закладів освіти селища» з невідомими іменами – «дуже авторитетні» джерела.
Варто зауважити, що такими діями та відвертими маніпуляціями Катеринопільська селищна рада може позбавити катеринопільчан можливості самим обрати назву селища, бо якщо до 27 квітня 2024 року військові адміністрації населених пунктів не приймуть рішення про перейменування топонімів, то таке перейменування буде здійснюватися розпорядженням голови відповідної обласної державної адміністрації у тримісячний термін.
Анатолій ГЕРАСИМЕНКО