Психологиня з Катеринопільщини розповіла, як побороти тривожність та відновити спокій
Недавно ми писали про психологиню Анну Зінченко, уродженку Катеринополя, що на Черкащині, яку нагородили відзнакою «Професіонал року 2021». Нині, враховуючи тривожну ситуацію, що склалася в державі та на світовій політичній арені, виникла потреба взяти в Анни декілька порад, як простій непідготовленій людині побороти природний страх за майбутнє.
– Аню, зараз наша країна переживає складний етап. На державному рівні обговорюється питання посилення ескалації конфлікту з Росією та ймовірного масштабного наступу російських військ. Як людям в такій ситуації не втратити контроль над емоціями й хвилюваннями, зберегти спокій, щоб займатися буденними справами?
– Сьогодення показує, що не всі були готові до отримання такої інформації. Перш ніж її оприлюднювати, потрібно було порадитись із психологами, фахівцями, в який спосіб це краще зробити. Відтак нині доводиться працювати вже з наслідками, оскільки багатьох паралізувала паніка. Значний відсоток людей втратив сон і практично не може зосередитись на роботі та повсякденних турботах.
– Що варто діяти, аби вийти з тривожного стану?
Насамперед, зрозуміти, що тривога є захисною функцією психіки. Розпізнати її та визначити її рівень.
– Що свідчить про підвищений рівень тривоги?
– Маркерів є кілька. В кожного вони проявляються по-своєму, в індивідуальних комбінаціях:
– проблеми зі сном (безсоння, нічні пробудження);
– нав’язливі думки негативного характеру на зразок: «усі зараз помремо», «все скінчено», «немає сенсу» або ж психіка продукує в голові страшні картинки;
– повсякденні життєві події виводять із рівноваги;
– проблеми з концентрацією та виконанням буденних задач;
– не пов’язане з фізичними захворюваннями ускладнене та тяжке дихання або відчуття, що ви задихаєтеся;
– нудота, проблеми ШКТ;
– відчуття, що предмети нереальні, а ви не ви;
– страх повної втрати контролю над ситуацією, страх смерті.
– Що потрібно робити, аби знизити рівень тривожності та реагувати на будь-які ситуації зі збереженням зорового глузду?
– По-перше, пам’ятати, що це така реакція організму, і ви не вмираєте, не задихаєтеся. Це вам тільки здається. По-друге, можна скористатися технікою «заземлення», яка допомагає, коли втрачаєш контроль над тим, що відбувається. Суть її полягає в тому, аби перемістити увагу з внутрішніх відчуттів на зовнішній світ. Це відволікає мозок від фіксації на неприємних хвилюваннях. Що потрібно? Подивитись навколо і знайти: 5 речей, які ти можеш побачити, 4 речі, до яких можеш торкнутися, 3 речі, які можеш почути, 2 речі, які можна понюхати та 1, яку можна попробувати на смак. Це, власне, і є «швидка допомога» при панічних атаках. Третє: вам потрібно розповісти близьким про свої страхи та попросити їх про підтримку. І насамкінець: не замикатися в собі, спілкуватися з родиною, колегами, з друзями, жити нормальним життям.
– А як побороти безсоння? Адже воно часто досить сильно впливає на якість життя. Якщо людина не виспалася, її впродовж дня, скоріш за все, буде переслідувати тривожність і роздратування.
– Слід пам’ятати, що здоровий сон (безперервно 7-8 годин) – запорука здоров’я. Для покращення сну потрібно нормалізувати режим дня – лягати спати та прокидатися в один і той самий час щодня. Якщо це не допомагає, можна використовувати мелатонін, краще у спреї, придбавши його в аптеці або замовивши на сайтах, де продають вітаміни. Зауважте, що мелатонін не снодійний, а допоміжний засіб для виділення природного гормону, який відповідає за сон та регулює його. Цей засіб має накопичувальний ефект. Приймати його треба регулярно – за 1-1,5 години до сну, а ще необхідно перед сном вимикати всі подразники, які негативно впливають на виділення мелатоніну – світло, гаджети.
– А як підготувати до небезпечних ситуацій дітей?
– Про можливу небезпеку з дітьми варто говорити лише тоді, як ви самі заспокоїлися. Адже діти дуже реагують на наші стани. Найкраще це здійснити в ігровій формі, як радить психолог Світлана Ройз у розробленій методичній рекомендації «Супергерої безпеки», що є у відкритому просторі. Акцент робиться не на загрозі, що чатує, а на тому, як стати супергероєм, що знайде вихід з будь-якої ситуації.
– Щоб Ви побажали нашим читачам?
– Бажаю всім ментального здоров’я, спокою та впевненості у тому, що ви не одні, справимося, з чим би то не було!
Тетяна ІВАШКЕВИЧ