На Катеринопільщині смертність вдвічі вища від народжуваності
«Катеринопільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану та виконавчими комітетами сільських рад Катеринопільського району протягом липня 2019 року складено 50 актових записів цивільного стану, із них: народжень – 13; шлюбів – 5; смертей – 29; розірвання шлюбу – 3», − повідомляє Катеринопільський ДРАЦС на офіційній сторінці у «Фейсбук».
На початку року Державна служба статистики інформувала, що рівень смертності в Україні суттєво перевищує народжуваність – на 100 померлих приходиться 58 народжених, майже вдвічі більше смертей.
Як бачимо, Катеринопільщина за рівнем смертності навіть випереджає загальнодержавні показники. Та це й не дивно. Відсутність попиту на ринку праці, особливо для кваліфікованих працівників, примушує молодь мігрувати в міста або в сусідні країни за кращою долею. Села поступово вимирають, оскільки в них залишаються переважно люди середнього та поважного віку, та й тих небагато.
«З болем згадую, яке в нас було велике село, − каже колишня мешканка Пальчика, а тепер львів’янка Валентина Жуківська, − хата на хаті, в кожній хаті – велика родина. А тепер цілих вулиць немає. Де-не-де хатина, та трішки − в центрі. От тільки на Проводи з’їжджаються звідусюди. Тоді до півдня село людне, а з обіду всі роз’їхались, та й по всьому. Гірко! Боляче! А таке було гарне село. Навіть письменники колись приїжджали у Пальчик та Луківку за натхненням».
Нині вчергове підіймається питання про проведення перепису населення в Україні. Підготовчі роботи уже розпочались. На останній сесії Катеринопільської селищної ради депутатам делегували доручення з’ясувати, скільки людей проживає на їхніх вулицях, з яких матеріалів зроблені будинки. Однак, подумавши, депутати не підтримали цієї пропозиції.
«Це не нашої компетенції справа, з’ясовувати, в кого з чого побудована хата. Люди можуть не зрозуміти», − відповіли народні обранці.
Депутат Лідія Гаркава закликала селищну раду завести електронний варіант Погосподарської книги. Електронна версія цієї книги могла б стати незамінним помічником при статистичних дослідженнях.
До слова, Погосподарська книга – документ обліку в населених пунктах, у якому містяться відомості про членів сім’ї, які проживають у господарстві, а також дані щодо землі, будівель, транспорту, худоби, що перебувають в особистому користуванні.
Тетяна ІВАШКЕВИЧ