На Калинопільщині поділились світлиною демонтованої совітами сільської церкви
Раритетним фото поділились у краєзнавчому музеї села Мокра Калигірка, що на Калинопільщині, – демонтованої за радянських часів місцевої дерев’яної церкви.
Про її історію розповіла краєзнавця, директорка музею Людмила Дідук.
«Коли побудована найперша церква у нашому поселенні в архівних джерелах не знайдено. У Черкаському обласному державному архіві зберігається найдавніша метрична книга Покровської церкви с. Велика Калигірка за 1797–1798 р.р. Приміщення церкви, за однією з версій, згоріло. Нова дерев’яна Покровська церква побудована в 1873 році. Службу в церкві правив священник С.Ф. Лозинський. Парафіян на той час було: чоловіків – 570, жінок – 628. Церкві належало 35 десятин землі», – інформує Людмила Тимофіївна.
Зі встановленням радянської влади в селі розпочалася боротьба проти релігії. В 1923 році Мокрокалигірська церква припинила своє існування.
«Під час служби представники влади та міліції ввірвалися до церкви, призупинили службу і оголосили про закриття церкви. Активісти вилізли на верх церкви і почали скидати хреста. Ми ж в церкві співали «Господи помилуй» та «Ще не вмерла Україна», – згадувала очевидиця тих подій, Марія Пилипівна Дідук (Боримська),1902 р. народження.
Згідно з дослідженням Людмили Дідук на другому поверсі колишньої культової споруди розмістили бібліотеку, приміщення переобладнали під клуб, де проводилися збори, свята, демонстрували фільми. Попівську хату використовували спочатку як дитячий садок, а потім для заняття учасників художньої самодіяльності та кабінету директора клубу.
Згодом церковне приміщення взагалі демонтували, а на його місці в 1984 році збудували дитсадок «Ромашка».
Схожі історії можна почути чи не в кожному українському селі. Наші церкви, традиції, архітектуру, культуру більшовики, совіти нещадно нищили, нині продовжують це робити їхні онуки та правнуки – росіяни.
Марина КАМІНСЬКА