На Харківщині знайшли поховання козака з Катеринополя (Калниболота)

Сегмент славетної історії Катеринопільщини знайшли на Харківщині. Як сучасні катеринопільчани не відхрещуються від своєї історичної назви – Калниболото, перейменовуючи селище на якийсь мультиплікаційний Калинопіль, вона їх повертає назад до джерел. І ось чергове підтвердження.

Засновник та голова громадської організації «Україна Інкогніта», мандрівник, дослідник Роман Маленков повідомив про ідентифікацію одного з козацьких поховань. «Неймовірна знахідка на Харківщині. Фактично сенсаційна. Справжній козацький хрест. Поховання козака Кальниболоцького куреня Запорізької Січі. Кальниболото – це нині Катеринопіль, місто в Черкаській області. Кальниболото мало свій курінь, а Січ мала землі там, де нині Сахновщанський район Харківської області. Хрест у селі Берестове. На Харківщині козацьких хрестів ми ще не реєстрували. Величезна дяка Олександру Новаку та людині, яка знайшла цей хрест та сфотографувала – Олегу Яринічу.

  1. Епітафія на хресті подвійна, перебита. Велика ймовірність, що під хрестом двоє людей. Григорій Захарків та Пархом».

«Напис «Пархом», як і дата нижче «1989» пізніші (якийсь «вандал» позначився). А от на хресті мені вдалося прочитати: «1777 Здесь погребенъ воиска бывшаго Запорозкаго козакъ курєня Калниболоцкаго Григорій Захарієвъ сынъ Шулга прєставися…», – здійснив розшифрування напису Олексій Паталах із Херсону.

Як з’ясувалось, цей хрест був досліджений та описаний ще раніше, але нині він представляє інтерес не лише для науковців, а й для широкої аудиторії, що цікавиться історією, а також для потомків та земляків похованого козака.

Зацікавившись згадуваним похованням, один із коментаторів допису Маленкова висловив також свою версію походження назви Калниболото.

«Пишу, бо може буде цікаво. Кальниболото, – мабуть, два слова, «кально» і «болото». Так от, на Волинському Поліссі кажуть «кально», це коли після сильних дощів на дорогах розводиться сильна багнюка. Ну а болотом називають заболочену місцевість. Так що не тавтологія, а скоріш прив’язка до якогось мокрого місця», – зауважує Олег Кухарчук із Луцька.

Тож містечко Калниболото, цілком вірогідно, отримало назву від річки Калниболотка та її заболочених берегів. Нічого осоружного в цьому немає, як намагається представити місцеве керівництво на чолі з головою Катеринопільської громади Володимиром Коваленком. Типова історія для українського називання. І людям мали б це давно й без істерики пояснити, тоді, можливо, вдалося б повернути селищу славетну історичну назву.

Анатолій ГЕРАСИМЕНКО

Читайте також: Радянська зірка, московська церква, імперська назва: влада Катеринополя тримається за символи тоталітарного режиму

Читайте нас також в Telegram!

13.05.2024 08:37
Переглядів: 827
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.