Композитор з Калинопільщини зазнав переслідувань з боку сталінського та гітлерівського режимів
27 листопада виповнюється 140 років з дня народження Миколи Івановича Радзієвського – заслуженого артиста УРСР (1930), відомого композитора диригента, громадського діяча, уродженця Єрок, що на Черкащині.
Народився митець 27 листопада 1884 року в родині священника, у сім років осиротів. Дякуючи дідусеві, закінчив гімназію, математичний факультет Київського університету та консерваторію.
1918 року влаштувався диригентом в Українському театрі Севастополя.
«Творча кар’єра Миколи Радзієвського була у розпалі в 1920-х роках. Саме тоді він організував у Києві унікальний оркестр народних інструментів «МИК», а невдовзі став диригентом Київського театру опери і балету. Тоді ж він написав свої найкращі твори – увертюри «Сагайдачний» і «Фантастична поема», тріо для скрипки, альта й віолончелі, пісні та романси на вірші українських поетів Г. Сковороди, Т. Шевченка, І. Франка, М. Рильського, В. Сосюри», – інформує співробітниця Калинопільської публічної бібліотеки Наталія Радецька в рамках проекту «Відомі люди Калинопільщини».
З 1928 по 1934 Радзієвський працював диригентом Київської опери.
1934-го року він як послідовний прихильник української культури потрапив у немилість до діючої влади, тож був переведений до Маріуполя, згодом Вінниці, а поготів аж до Новосибірська.
В травні 1941-го все ж повернувся до Києва, влаштувався диригентом при консерваторії. Після захоплення міста гітлерівськими військами (1941 – 1942) був диригентом Київської опери, однак, не витримавши натиску окупаційної цензури, залишив місто і до звільнення переховувався з родиною у сільській місцевості. За короткочасну роботу під час окупації композитора затаврували «німецьким прислужником» і відтоді про діяльність у столиці довелось забути.
Знайшов місце у Проскурові (Хмельницькому). В 1946 році йому надали маленьку квартиру і посаду диригента театру. В 1947-му став художнім керівником обласної філармонії. Після виходу на пенсію (в 1953р.) займався з аматорами.
Помер 27 травня 1965 року. На фасаді його будинку в Хмельницькому встановлено меморіальну дошку.
Тетяна ІВАШКЕВИЧ