Катеринопільська вторинка під загрозою?

Нові виклики постали перед Катеринопільською ОТГ. З 1 січня 2021 року видатки на функціонування таких закладів як комунальне некомерційне підприємство «Катеринопільська багатопрофільна лікарня» (йдеться про вторинну ланку) згідно з Бюджетним кодексом України повинні здійснюватися коштом територіальних громад. Національна служба здоров’я України фінансуватиме лише оплату праці медиків з нарахуваннями.

Тому на засіданні, що відбулось 13 січня у Катеринопільській селищній раді прийшли до висновку, що «лише коштом Катеринопільської територіальної громади утримати лікарню аж ніяк не вдасться». Потрібне співфінансування. Було прийняте рішення звернутись по допомогу до керівництва Єрківської та Мокрокалигірської ОТГ, мешканці яких теж обслуговуються катеринопільською вторинкою.

26 січня у Катеринополі було скликане чергове засідання з приводу фінансування вторинки, на яке запросили головного лікаря Людмилу Борецьку, представників Єрок і Мокрої. Однак делегація з Єрок на цю нараду не з’явилася. «Таке відношення представників влади Єрківської громади ставить під загрозу отримання медичних послуг у Катеринопільській багатопрофільній лікарні жителями не лише селища Єрки, а й сіл Залізнячки та Радчихи», — пишуть на офіційній сторінці Катеринопільської територіальної громади у «Фейсбук».

Тим часом у Катеринополі прийшли до висновку, що на реалізацію програми розвитку КНП «Катеринопільська багатопрофільна лікарня» у 2021 році лише на основні витрати потрібно 4 млн. 700 тис. грн. Відповідно до розрахунку витрат на одну особу з урахуванням кількості наявного населення в громадах пропонується такий обсяг субвенцій: 2 млн. 688 тис. грн. з бюджету Катеринопільської територіальної громади (більше 13 тис. жителів); 1 млн. 6 тис. грн. з бюджету Єрківської територіальної громади (більше 5 тис. жителів) та 1 млн. 5 тис. грн. з бюджету Мокрокалигірської об’єднаної територіальної громади (більше 5 тис. жителів).

Чиновники інформують також, що на даний час з бюджету Катеринопільської громади виділено 2 млн. 500 тис.грн., Мокрокалигірської — 200 тис. грн., а «Єрківська громада у своєму бюджеті на 2021 рік не передбачила жодної гривні на дані цілі».

28 січня (тобто вже після другої наради) ми поцікавилась у голови Єрківської ОТГ Леоніда Польового, чи збирається його громада брати участь у фінансуванні катеринопільської вторинки і чи звертались до нього офіційно катеринопільські посадовці з пропозиціями про співпрацю у цій галузі.

«Я ще не знаю, як буде. Та все ж, мабуть, на Звенигородський район треба орієнтуватись. До мене ще ніхто офіційно не звертався. Я ще нічого не знаю»,— відповів посадовець.

Тим часом багато єрківчан виступає за збереження й підтримку катеринопільської вторинки. «Нам до Катеринополя легше й простіше добиратися у разі необхідності. Кому ми в тій Звенигородці потрібні? Туди ж хворі з 7 колишніх ліквідованих районів їхатимуть. Це хіба в черзі постояти!»

Люди кажуть, що у складних випадках вони, звісно, зверталися б до Звенигородської районної лікарні, а просте планове лікування їм зручніше проходити у Катеринополі.

«Я взагалі не розумію катеринопільських чиновників, — коментує ситуацію один із місцевих фермерів. — Коли робоча група Черкаської ОДА наприкінці 2019 року внесла пропозицію об’єднати майбутню Катеринопільську та Єрківську ОТГ, зваживши на економічні показники регіону, колишній голова РДА Володимир Коваленко (нині очільник Катеринопільської громади) з головою райради Віталієм Веретою зібрали сільських голів і без консультацій з громадськістю переважною більшістю присутніх вирішили будувати Катеринопільську ОТГ окремо від Єрок. Якби тоді дослухалися до рекомендацій ОДА, сьогодні не довелося б просити гроші на вторинку і думати про те, що «лише коштом Катеринопільської територіальної громади утримати лікарню аж ніяк не вдасться». Боюсь, що за лікарнею постане питання про утримання пожежного, поліцейського відділків та інших служб. Боляче спостерігати, як колись успішна Катеринопільщина через непродуманий менеджмент перетворюється на безперспективний хутір з величезною армією чиновників».

З іншого боку, допускаємо, що керівництво Єрок діятиме насамперед в інтересах своєї громади, а не сусідньої, в комунальній власності якої перебуває катеринопільська вторинка. І якщо вирішить фінансувати лише Звенигородську (тепер районну) лікарню, то так і буде.

Депутат облради від ВО «Черкащани» Олександр Коваленко, який теж був на засіданні 26 січня, визнав, що медзаклад Звенигородського району не зможе в повному обсязі забезпечити надання медичної допомоги жителям громад Катеринопільщини, а тому пообіцяв порушувати на обласному рівні проблемі питання, які наразі існують.

Отже, виходить, Катеринопіль спершу відмовляється від рекомендацій та напрацювань Черкаської ОДА, а потім звертається до області, щоб вирішила його проблеми.

Поза тим, варто зауважити, що збереження Катеринопільської лікарні — питання надважливе. Адже зруйнувати, закрити, куди легше, ніж зберегти або побудувати. Цей заклад нині не лише виконує, покладені на нього функції, а й додаткові — лікує тяжких хворих із ковід до моменту офіційного встановлення діагнозу COVID-19 (потім їх направляють у спеціалізовані клініки), не отримуючи при цьому належного у таких випадках фінансування та устаткування від держави, оскільки офіційно лікарня не визначена як така, що може госпіталізувати пацієнтів із коронавірусною інфекцією. Для більшості людей Катеринопільщини, особливо враховуючи сучасний рівень доріг і транспортного сполучення, згадувана медустанова чи не єдина можливість своєчасно отримати фахову медичну допомогу.

Натомість єрківчанам варто визначитись, де їм краще лікуватись далі та довести це до відома свого керівництва, щоб не вийшло, як у приказці «без мене мене одружили». Наразі в Катеринопільській ОТГ інформують: «Ігнорування з боку керівництва Єрківської громади питання щодо виділення коштів на утримання медзакладу, призведе до того, що вже у лютому місяці поточного року надання медичної допомоги жителям цієї громади може бути припинено КНП «Катеринопільська багатопрофільна лікарня».

Анатолій ГЕРАСИМЕНКО

02.02.2021 09:27
Переглядів: 3626
1 коментар

Коментарі

  • leo пише:
    03.02.2021 в 14:53

    Цирк на дроті! Може припинити приймати каналізаційні відходи з Єрок? Чому каналізація з Єрок потрапляє в річку Гнилий Тікич і отруює річку. І не потрібно розповідати про очистні споруди 🙂 поїдьте подивіться на ту “очистку”.

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.