Директорка Катеринопільської бібліотеки бачить майбутнє галузі у проєктній діяльності
Центральна публічна бібліотека Катеринопільської територіальної громади, що на Черкащині, уже багато років поспіль є культурним центром краю. Вона перетворилася на місце зустрічі з митцями (художниками, письменниками, народними умільцями); виставковий зал, де проходять презентації картин, книг; на локацію, де збираються однодумці (діти, молодь, клуб «Горлиця», учасники скандинавської ходи), відбуваються вечори пам’яті; просвітницький та проєктний осередок; платформу для пропаганди здорового способу життя тощо.
Рушійною силою таких змін є директорка, яка ось уже 20 років очолює заклад, – Любов Приємська. Катеринопільчани її характеризують як енергійну, відповідальну, високоосвічену, принципову (але водночас і дипломатичну), працьовиту, щиру й гостинну. Любов Анатоліївна багато сил віддає роботі. Цього вимагає і від своїх підлеглих. Саме тому місцева бібліотека така успішна, йде в ногу з часом і тримає руку на пульсі всіх інновацій.
Уся фахова біографія нашої героїні пов’язана з бібліотечною справою.
Народилася Любов Анатоліївна в Катеринополі. Закінчила 1-шу школу, а згодом – Київський інститут культури імені Олександра Корнійчука за спеціальністю «Бібліотекар – бібліограф технічних бібліотек». Після вузу повернулась у рідне селище. Влаштувалась на роботу в бібліотеку (тоді ще районну), де працює до сьогодні. Досвід бібліотечної справи набувала на посадах бібліотекаря, завідувача відділом обслуговування, завідувача відділом книгозбереження. Працюючи, завше прагнула удосконалюватись, підвищувати свій професійний рівень. Активна життєва позиція, професіоналізм стали поштовхом до підкорення нових вершин. У травні 2001 року Любов Анатоліївну було призначено директором комунального закладу «Катеринопільська централізована бібліотечна система». (Зауважимо, директор такої бібліотеки керує також філіями на селах; раніше району, тепер – громади).
Бажання перетворити бібліотеки закладу в сучасні спонукало директорку до навчання. На той час в країні діяла міжнародна програма «Бібліоміст», у рамках якої Любов Анатоліївна навчалась проєктному менеджменту в різних містах та регіонах країни (Закарпаття, Прикарпаття, Київ, Львів, Одеса, Полтава, Кам’янець-Подільський, Херсон). Подорожуючи, обов’язково відвідувала місцеві бібліотеки. Тож тепер має багато друзів-колег по всій Україні. За результатами програми отримала статус «лідера бібліотечної справи» та можливість навчати проєктному менеджменту колег.
«Я працюю на перспективу, – каже. – Сформувала собі картинку, що наші бібліотеки повинні бути найсучаснішими, і поступово йду до цього впроваджуючи креативні інновації. Першою такою інновацією була комп’ютеризація бібліотек. Потім я зрозуміла, що майбутнє галузі – це впровадження проєктної діяльності. Над цим працюємо й досі. Ми написали багато проєктів. 24 виграли. Найвідоміші – «Інтернет для читачів публічних бібліотек» (2009, від Посольства США), «Бібліотечна служба швидкої допомоги для жінок «Берегиня» (2010, програма «Бібліоміст» – надання психологічної й соціальної допомоги жінкам), «Велобібліотека для обслуговування літніх людей» (2017, ГО «Помогатор»), «Діти проти поліетилену»,«Скандинавська хода – ліки для здоров’я» (2020, «МХП-Громаді») тощо.
Велику роль директорка та її колектив приділяють комп’ютеризації й цифровим технологіям. За першим проєктом отримали 5 комп’ютерів від Посольства США (2009). Це дало стимул рухатися далі. Співпрацюючи з фондом «Монсанто» (2014), забезпечили Єрківську бібліотеку (тоді ще входила до району) необхідним комп’ютерним обладнанням (комп’ютер, принтер, ноутбук, флешки). Врешті, беручи участь у програмі «Бібліоміст», катеринопільчани виграли мультимедійне обладнання й створили власну Школу проєктної діяльності (2015). Здобувши перемогу в конкурсі від Міністерства цифрової освіти (2020), отримали 10 комп’ютерів для сільських філій та стали офіційним хабом, що дало можливість навчати населення цифровій грамотності у віддалених населених пунктах, залучаючи його до роботи з платформою «Дія».
В умовах економічної нестабільності нашого часу директорка шукає шляхи залучення додаткових коштів від благодійників, спонсорів, меценатів, щоб наповнити бібліотеки закладу новою літературою. Її вміння домовлятися і ділові якості сучасного менеджера відкривають нові можливості. Так, у цьому році Катеринопільська бібліотека серед 26 кращих у відборі на поповнення книжкового фонду від Українського інституту книги. У результаті співпраці з БО «Бібліотечна планета» (участь у ряді конкурсів) було поповнено книжковий фонд бібліотеки доробком з бізнесу, економіки та художньою літературою.
«Наразі ми здійснюємо проєктну діяльність не лише в межах бібліотеки, а й на рівні громади», – розповідає Любов Анатоліївна. Нині директорка ініціювала створення при Катеринопільській територіальній громаді групи з популяризації проєктної діяльності. До неї ввійшли спеціалісти з різних галузей, які розглядають знайдені проєкти та шукають шляхи їхньої реалізації. Колективна, злагоджена робота дала певні результати – в 2021 отримано перемогу в трьох проєктах конкурсу «Час діяти» (від «МХП – Громаді»: екотеплиця, кабінет психологічної допомоги, створення комфортних умов для пацієнтів хірургічного профілю) та в конкурсі від «СпільноФонду» («Сучасна хореографічна зала»). Нині ініціативна група працює з донором «House of Europe («Дім Європи»), очікуючи на позитивний результат.
«У проєктній діяльності важливими є два моменти: постійно навчатися й мати однодумців, – каже Любов Приємська. – Мені дуже подобається гасло: «разом робимо важливе». Добре, що поруч мене є люди, які допоможуть та підтримають».
До колег директорка ставиться як до другої родини. Стосунки вибудовує на рівних. У колективі завжди теплі дружні взаємини.
Своє кохання Любов Анатоліївна зустріла в школі. Чоловік Віктор – її однокласник. Побралися ще студентами. Нині мають уже дорослу доньку Юлію.
Хобі – читання та подорожі. А ще скандинавська хода. Щовечора директорку можна зустріти на місцевому стадіоні за улюбленим спортивним заняттям. Крім того, Любов Анатоліївна любить куховарити. Тому в перелік її хобі входять ще й кулінарні майстер-класи для 6-річної внучки Соні.
«Часовий фактор практично не впливає на Любов Анатоліївну. Рокам протистоять її витончена фігура, життєрадісність, невичерпна енергія. Її знання та досвід високо цінуються в бібліотечному середовищі. Вона – дійсно скарб і гордість бібліотечної професії», – зауважив один із читачів, постійних відвідувачів.
Тетяна ІВАШКЕВИЧ