Центральна вулиця Вікниного носить ім’я вбивці Чорного Ворона
У селі Вікнине Катеринопільського району досі не перейменували центральну вулицю. Вона носить ім’я Явдокима Третяка – голови місцевого комітету незаможників та “начальника отдела по борьбе с бандитизмом”. На вулиці розташовані школа, церква, клуб, магазини, пошта та сільська рада.
“Я нічого не знаю про цього діда, – каже сільський голова Юрій Батора. – Він умер наприкінці 60-х років минулого століття. Не знав його за життя і чим таким він прославився теж. Щодо перейменування треба порадитися із людьми. Взяти скриньку і пройтися під хати”.
“Це був мій сусід, – згадує секретар сільської ради Любов Шарко. – Про його минуле нічого не знаю. Не чула також, що він відбирав хліб під час Голодомору. Про Чорного Ворона тим паче ніхто нічого не говорив”.
Раніше в селі була кімната, де можна було познайомитися із документами часів україно-російської війни 1918-22 років. Там писалося, що Третяк в 1919 році добровольцем вступив до Червоної армії, був політруком ескадрону. Демобілізувавшись, прибув до Ташлицького району, де в листопаді 1921 року призначений “председателем волревкома, начальником отряда по боротьбе с бандитизмом”.
Зберігся документ, витяг із протоколу засідання президії Черкаської окружної комісії комнезамів від 7 серпня 1923 року. На засіданні ухвалили: “Приймаючи на увагу великі заслуги товариша Третяка в боротьбі з бандитизмом, починаючи з 1920 року, в якій він сам приймав жваву участь, наслідком чого було забито відомого атамана бандитів Чорного Ворона, порушити клопотання про нагороду Третяка орденом Червоного прапора”.
У Вікниному живе син та онука Явдокима Третяка. Онука – Лариса Шараєвська викладає українську мову в місцевій школі.
“Я діда не пам’ятаю зовсім, – каже 47-річна Лариса Володимирівна. – Він умер, коли мені було лише рік. Тому ніяких оповідань він мені не переказував. До перейменування ставлюся байдуже. Хочете – перейменовуйте”.
23 січня на сесії сільської ради депутати вирішили провести опитування жителів, що проживають на вулиці Третяка. Лунали пропозиції перейменувати на якусь нейтральну назву, як от Центральну чи Весняну “бо раптом хтось вернеться, то нас заставлять знову перейменовувати”.
У Вікниному існує один із перших в Україні козацький курінь.
“Я кілька разів пропонував перейменувати вулицю на Вільних козаків, – каже отаман Василь Кураш. – Державні службовці справно отримують зарплату, але нічого не роблять для вшанування борців за волю України. Немає майбутнього в нації, яка боїться героїв назвати героями”.
Раніше Вікнине прославилося місцевими художниками. В адміністративній будівлі вони переписали картину “Ленін у жовтні”, намалювавши позаду Ілліча жовто-блакитний прапор.
Микола ЗАМКОВЕНКО