Через недофінансування з громад майбутнє Катеринопільської лікарні під загрозою?
5 серпня на сесії селищної ради у Катеринополі вчергове обговорювали проблеми, пов’язані з утриманням (газ, електрика, вода, водовідведення, вивіз відходів, харчування хворих стаціонару, ремонт транспортних засобів, підготовка мереж та об’єктів до експлуатації в зимовий період, обслуговування ліфтів, медичної апаратури) місцевої багатопрофільної лікарні, яка після утворення трьох громад, мала б функціонувати на умовах співфінансування. Ми вже писали раніше, що з розрахунку від кількості жителів Катеринопільська громада у 2021 році має виділити на цей заклад майже 2,7 млн. грн., а Єрківська й Мокрокалигірська – понад мільйон кожна. Загалом у радіусі обслуговування лікарні 22,9 тисячі громадян. Наразі свій обов’язок із фінансування у повному обсязі здійснює лише Катеринопільська громада. Станом на 1 серпня вона надала закладу 2,5 млн. грн., Єрківська – 100 тисяч (пообіцяли ще 50 тисяч), Мокрокалигірська – 200 тисяч (пообіцяли ще 100 тисяч).
Відтак селищний голова Катеринополя Володимир Коваленко попросив у катеринопільських депутатів дозволу направити до єрківських та мокрокалигірських народних обранців звернення, аби поінформувати їх про ситуацію, що склалася, та про можливі негативні наслідки від неї. «Така ситуація може негативно вплинути на роботу закладу та надання послуг жителям нашого краю, особливо враховуючи повідомлення про значне збільшення тарифів на газ та електроенергію для бюджетних установ уже з вересня 2021 року», – зауважив чиновник. Депутати ініціативу голови селища щодо цього звернення підтримали.
На запитання, яким чином згадувана проблема може відобразитись на пацієнтах, голова відповів: «Негативні наслідки можуть бути різні. Насамперед у холодному закладі без електроенергії не будуть послуги надаватися взагалі».
Головний лікар багатопрофільної лікарні Людмила Борецька поінформувала, що стаціонарно за перші 6 місяців у медустанові пролікувалися 93 хворих (837 ліжкоднів) із Мокрокалигірської громади, 118 хворих (775 ліжкожнів) із Єрківської , 620 хворих (понад 12 400 ліжкоднів) із Катеринопільської. Амбулаторно тут пролікувались майже 3 тисячі пацієнтів з Мокрокалигірської громади, понад 4 тисячі з Єрківської та понад 12 400 з Катеринопільської. Посадовиця наголосила, що з січня 2021 року заклад функціонує, дякуючи головним чином Катеринопільській селищній раді: «Якби нас не взяли під своє крило, то лікарні вже б не було».
На аргументи опонентів, що «їхні люди лікуються у Шполі та Звенигородці», Володимир Коваленко відповів: «У нас теж дехто лікується у Феофанії, Черкасах або Києві, однак для переважної більшості, особливо літніх людей, Катеринопільська лікарня необхідна».
Депутат Михайло Морозюк зауважив, що обидві сусідні громади скаржаться на брак коштів. Йому порадили, аби сусіди звернулись до декларацій своїх держслужбовців. Можливо, там знайдеться необхідний для їхніх громад фінансовий ресурс. «Одномісячна зарплата єрківських топ-чиновників перевищує запропоновану Катеринопільській лікарні допомогу в 50 тисяч гривень», – обурювалися в залі.
Попри всі непорозуміння, зберегти Катеринопільську лікарню життєво необхідно: 1) задля людей, що в ній обслуговуються; 2) пацієнтів, що потрапляють сюди по швидкій; 3) зважаючи на стан автобусного сполучення, дорожньої інфраструктури та віддаленість окремих сіл. Наразі заклад укомплектований сучасним обладнанням, має базовий склад необхідних спеціалістів. Крім того, котельня лікарні подає тепло на екстрену допомогу й первинку, забезпечуючи їхню роботу в холодний період також.
Володимир Коваленко наголосив, що Катеринопільська громада нині бере участь у всіх заходах та програмах, які є з охорони здоров’я, виділяє кошти на співфінансування й обладнання місцевої інфекційної лікарні, ремонти тощо, не звертаючись до сусідніх громад за допомогою, але в даній ситуації треба зрозуміти, що не всі мешканці Катеринопільщини мають змогу ( і головне – чим) доїхати до Звенигородки чи Шполи, вистояти в черзі (де пацієнти з 5 колишніх районів), попередньо отримавши направлення у своїх сімейних лікарів. Тому селищний голова Катеринополя звернувся до очільників Єрківської та Мокрокалигірської ОТГ докласти всіх зусиль, аби забезпечити життєдіяльність Катеринопільської багатопрофільної лікарні, виділивши необхідні субвенції.
Коваленко також поінформував, що взяти на себе всі витрати з утримання лікарні Катеринопільська громада не в змозі, оскільки має понад 9 мільйонів гривень дефіциту коштів по освіті й сільських ФАПах.
Тетяна ІВАШКЕВИЧ