13-річний Тарас Шевченко мандрував Гуляйполем

Так вважає письменник 78-річний Михайло Наєнко, творчий вечір з яким відбувся 6 травня в Гуляйполі Катеринопільського району, що на Черкащині. Поштовхом до зібрання стала автобіографічна книга “Вечірні світанки: Берибіське Гуляйполе, “Від Києва до Лубен” і літературні візії.

“У повісті “Наймичка” поет згадував, що він у 13 років чумакував із покійним батьком у Крим по сіль. Їхній шлях проходив через Гуляйполе ( черкаське) , де вони вбрід переходили Тікич. Правда, поряд Шевченко ще описував краєвиди Новомиргорода, тому більшість дослідників (зокрема й коментатори Повного зібрання творів Тараса Шевченка) досі вважали, що Тарас Григорович переплутав Тікич із Великою Виссю, а Гуляйполе зі Златополем (який до 1787 року мав назву Гуляйпіль, але це ще за 40 років до Шевченкового чумакування)”, – розповів письменник.

Наєнко, вважає, що це не так. Шевченко виріс на Тікичі, тож сплутати цю річку з будь-якою іншою було б неприродно: “Тікич для Шевченка була річка дитинства”.

“Сказано “люміній”, отже “люміній.” Якщо в Шевченка написано “Гуляйполе” і “Тікич”, то не треба їх перейменовувати на “Златопіль” і “Велику Вись” тільки через те, що автор помилився. Помилка можлива хіба що в словах , які починаються однаково. Скажімо, Новомиргород переплутав з Новоархангельськом”, ─ наголошує вчений.

“До того ж, як з’ясувалося, Вись ─ досить глибоке водоймище. У тому місці, де, ймовірно, мандрував поет, броду не могло бути взагалі. А от на Тікичі “в нашому Гуляйполі” було кілька бродів. І ще тут проходив великий турецький шлях на Крим.

Шевченки йшли в напрямку Моринці ─ Звенигородка ─ Калниболот (Катеринопіль) ─ Гуляйполе й далі, ─ зауважив Наєнко.

“Тому нам треба серйозно замислитися, щоб поставити в Гуляйполі пам’ятник маленькому Тарасикові, який десь тут мандрував”.

Зі слів Михайла Кузьмовича, проти цієї теорії дружно повстали кіровоградські краєзнавці, але академічні вчені в цілому її підтримують.

Нагадаємо, що Михайло Кузьмович Наєнко ─ відомий літературознавець, доктор філологічних наук, професор, член Спілки письменників та Спілки журналістів України, Заслужений діяч науки і техніки, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка та Української міжнародної премії імені Григорія Сковороди. Народився 21 листопада 1938 року в селі Гуляйполе на Черкащині. Проживає і працює в Києві. Упродовж 1992-2001 років був деканом філологічного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка.

Тетяна Івашкевич

12.05.2016 14:31
Переглядів: 3598
Коментарiв нема

Залишити відповідь

Щоб залишити коментар або відгук під цією публікацією, увійдіть або зареєструйтеся.