^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
14.11.2019 11:09
331 переглядів
0 коментарів
До Тальнівського музею історії завітали гості з Ізраїлю

Групу хасидів з Єрусалиму очолював Еліягу Дінкель, директор хедеру (єврейського приватного навчального закладу).

-Для нас цей візит був несподіванкою, – ділиться враженнями від такої зустрічі директор музею Світлана Проценко. – Це люди позитивні, емоційні. Вони були в захваті від того, що ми зберігаємо 200-річну пам'ять.

Як пояснює жінка, це вже не перший візит євреїв до музею. Кількома днями раніше приймали гостей з Франції. Знайшлося троє очевидців 1926 та 1929 р. н.. Вони були свідками масового розстрілу євреїв у Тальному 16 серпня 1941 р..

Минулі роки музей приймав відвідувачів з Канади, Америки, Німеччини. Але усі ці люди переважно шукали своє коріння, цікавилися своїм родоводом. До цього моменту євреї приїжджали, їм було цікаво, як виглядало містечко, один чоловік навіть знайшов своїх предків.

-Ми ще не встигли оговтатися і, як кажуть, «переварити» цю інформацію, як пролунав дзвінок. Телефонували з міської ради. Повідомили, що приїхали хасиди і хочуть до нас завітати, – продовжує розповідати жінка. – Коли вони прийшли, я сприйняла це за звичайний візит, екскурсію. Про те, щоб виділитися, мова не йшла. Чогось особливого в тому, що вони завітали до нас, я абсолютно не відчула, просто проводила екскурсію, але радію, що мені трапилася нагода поділитися своїми знаннями, архівними знахідками, історичним матеріалом, краєзнавчими розвідками, які збирала роками. Гості слухали уважно, не перебивали. Їх цікавило, що було в Тальному в кінці ХІХ століття. Особливо відвідувачі цікавилися про діяння знаменитого талмудиста, рабіна Давида Тверського, його двір, синагогу, Талмуд-Тору, приватне єврейське училище, молитовні будинки містечка.

Переглядаючи світлини минулого століття, Дінкель розповів, що в Єрусалимі збудовано синагогу, ідентичну тій, що була в нашому місті і називається вона TALNE, написав декілька книг про Давида Тверського і Тальне. Гості подякували за збереження Тори, якій, як виявилося, більше 200 років. Цікавою є історія про те, як ця книга була знайдена. У вересні 1919 році денікінці спалили майже пів-містечка. Згоріла синагога, дитячий садок, інші споруди. У 20-х роках єврейський дитячий садок розмістили у покинутому житловому будинку по вул. Жертв Революції, що згодом став дитячими яслами «Полуничка». У 80-х роках цю будівлю передали позавідомчій охороні. Розбираючи комин у будівлі, знайшли Тору.

Вважаю, що ми всім колективом надали хасидам вичерпну інформацію. Єдине, що їм пообіцяли, коли відшукаємо план міста ХІХ століття, тоді ми точно зможемо стверджувати, відстоювати свою думку, де та що в Тальному знаходилося. А поки ми слухали їх, висловлювали свої міркування, керуючись мапами, бо спогадів немає, фотографіями тих часів, а вони ділилися своїми думками, зокрема, де міг би знаходитися двір рабіна. А це, окрім самого житлового будинку, і приміщення, де проживали музиканти, і кухня, бібліотека, Талмуд-Тора – навчальний заклад для бідних євреїв, сиріт, у якому навчалися тільки хлопчики. Це була початкова школа, до неї ходили діти 4-6-ти років. У містечку був хедер – приватний заклад, де за навчання платили безпосередньо вчителю. Він був відкритий у березні 1898 році, в ньому навчалося 50 діток, за навчання платили 25-30 рублів.

Спілкуватися з гостями було дуже цікаво та приємно, з ними був перекладач. На згадку Еліягу Дінкель подарував музею свою книгу про життя Давида Тверського та записи єврейських мелодій, що звучали в Тальному в минулому столітті і запросив відвідати Єрусалим.

Ольга ОСІЯНЕНКО

Читайте також: Прийомна донька не допомогла онкохворій матері