^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
16.10.2019 18:23
2914 переглядів
0 коментарів
''Хотіли розпоряджатися власними грішми, а не випрошувати їх у районі''

Дівчата, заїдьте у Берестівець, може й будинок тут придбаєте і у нас залишитесь жити та працювати, - припрошує невеличкий чоловік у шкіряній куртці неподалік вказівника Берестівець Уманського району. Запитуємо його, чи у правильному напрямку їдемо? Відповідає: «Так, наше село просто так не об'їдеш», сміється.

Недарма вирішили сюди навідатись, навіть не доїжджаючи до самого населеного пункту видно, що у селі працюють справжні господарники: викошені прибрані узбіччя, ідеальна дорога, дорожня розмітка та вказівники, таких сіл ми не те що не бачили, а й не могли уявити, що так можуть жити за 60 кілометрів від Тальнівського району. А саме у Паланській ОТГ, яка почала своє існування у 2017 році. Не чекаючи одного великого об'єднання з райцентром – Уманню, окремі села згрупувалися і вирішили самі стати у себе господарниками, аби не віддавати зароблені кошти на розпорядження у район. В Уманському районі створені 3 ОТГ (Ладижинська, Паланська, Дмитрушківська), усі решта сіл, які не ввійшли будуть в Уманській ОТГ.

Староста Берестівця, одного із сіл Паланської ОТГ, Галина Панасюк не без гордощів показує сільську раду, проводить відремонтованими кабінетами та коридорами будівлі: конференц-зал, бібліотека, кабінет дільничного, поштове відділення, масажний кабінет.

-На той час створення ОТГ було повісткою №1. Ми їздили у Хмельницьку область переймати досвід. Ідею децентралізації підтримали найперше тому, що хотіли розпоряджатися власними грішми, а не випрошувати їх у районі. У нас на утриманні були садочок, будинок культури, сільська рада і, звичайно - велика підтримка від ТОВ «Берестівець», яке очолює Василь Чекаленко, - розповідає сільська староста Галина Панасюк. – Так як ми довіряємо Василю Чекаленку, так жителі інших сіл громади (Паланки, Городецького, Громів, Кочержинців, Кочубіївки, Максимівки, Томашівки) довіряють своїм керівникам господарств Володимиру Осадчому, Миколі Гордію та іншим. У нас є співпраця і порозуміння, а це - запорука успіху.

У минулому році у селі відкрито сучасний стадіон «Максімус» із трибунами, автоматичним поливом та освітленням газонного покриття, з електронним табло. Ця чудова спортивна арена є місцем тренувань жіночої футбольної команди Вищої ліги «Ятрань-Берестівець» а також тут проводять усі масові сільські святкування.

Візитівкою села є чудовий ландшафтний парк «Вікторія» – міні-Софіївка, як його називають місцеві. Не у кожному місті побачиш такий парк: з альтанками, фонтанами, містком, млином, статуями. Він вражає старими 400-річними тополями, молодими дубочками, сакурами та алеями горобини і бузку. Трохи далі старий яблуневий сад, який планують викорчувати й продовжити парк, зробити водограй з підсвіткою, а ще стару сільську хату реставрувати в музей села, розписавши її петриківським розписом. Відкрити готель для туристів.

Із 13 водоймищ у селі один став є громадським. Його прикрашає вишукана альтанка з місточком, є впорядкований паспортизований пляж з вбиральнями та роздягальнями, одним словом, усе, щоб відпочивальники приїжджали із сусідньої Умані та навколишніх сіл проводити дозвілля.

А ще у селі, де зареєстровано 840 жителів, діє фельдшерський пункт з маніпуляційним, фізпроцедурним та стоматологічним кабінетом із найсучаснішим обладнанням, якому може позаздрити не одна районна лікарня. Є у селі дитячий садочок та школа. Щоправда, цього року вона реорганізована у ЗОШ І ступеню, та сільський староста рук не опускає: планує на базі школи організовувати літній оздоровчий табір, як було цього літа. Для цього у приміщенні школи будують сучасну їдальню за усіма європейськими стандартами, уведено в дію нову котельню на твердому паливі.

Велична Свято-Михайлівська церква у центрі села збирає прихожан Київського патріархату на богослужіння. Вулиці села асфальтовані, освітлені, ведеться відеоспостереження. Усе тут має особливий затишок, зроблено зі смаком та з любов’ю.

- Ми з підприємцями стояли у витоків створення Паланської ОТГ. Вкладаємо у розвиток сіл, адже тут живемо, будуємо, працюємо, - ділиться Василь Чекаленко, керівник ТОВ «Берестівець». Ідея відродити наше село виникла після того, коли побував у Кривих Колінах Тальнівського району. Де мій друг, підприємець Володимир Мовчан відродив і розбудував село. Одне з головних правил господарника: люди в селі повинні мати постійну роботу з гідною оплатою. Село Берестівець і ТОВ — міцна громада, мало в якому селі побачиш таку єдність. У 2016 році мальовничий і доглянутий Берестівець здобув статус найкращого за благоустроєм села Черкащини. Кожного року ТОВ «Берестівець» вкладає значну частину прибутку в соціальні проекти села. Постійно дбає й про молоді родини.

Так би й могло бути у Тальнівському районі, якби, пам'ятається одна нахабна чиновниця Валентина Любомська, голова Тальнівської райради не перекрила кисень тим селам, які планували об'єднатись і створити успішні ОТГ (Онопріївську, Мошурівську, Майданецьку, Тальянківську, Кривоколінську та інші). Запитаєте чому? Ми б теж не зрозуміли заплутаної шахової гри, аби колись особисто не завітали до Любомської на прийом. Де чиновниця й поділилась планами на те, що вона обома «за» очолити одну Тальнівську ОТГ, вибори до якої пройдуть у 2020 році. За словами Любомської, саме вона – єдиний розумний управлінець та стратег, що навіть київські колеги у неї переймають досвід, наголошувала головиха. На Тальнівщині могли б також бути 3 успішні ОТГ, але, на жаль, Валентина Любомська запланувала лише одну, для задоволення власних інтересів.

3 роки тому, коли села Тальнівського району планували об'єднуватись, аби самим розпоряджатись своїми коштами, господарювати на місцях, залучитись допомогою сільгоспвиробників, Любомська ставила палиці в колеса, адже в її плани не входило ділитись кріслом голови єдиної ОТГ з конкурентами, які б могли бути і очолювати новоутворені громади у Тальнівському районі. Чиновниця вичікувала і дочекалась бажаного, коли район розвалився, залишився у ямі з помиями, тепер тут як тут Валентина Любомська, активно готується до місцевих виборів на посаду Тальнівської ОТГ. У разі перемоги, зможе розпоряджатися десятками тисяч гектарів землі і коштами, які надходитимуть з кожного села в одні руки.

У Паланській ОТГ нам повідали, що ні хвилини не пожалкували про таке об'єднання, адже тепер вони можуть вправно розвиватися і вирішувати свої проблеми на місцях. А ще, і бізнес, і влада мають чудову співпрацю і підтримку. Саме тому люди з ОТГ не виїжджають бозна-куди, а лишаються тут на місцях, адже мають гарні зарплати і добротні умови проживання. А не просто будинок, клапоть землі та господарство і глухе село, де люду не чутно. А й пляжі, парки, стадіони, заклади для відпочинку, чистоту, дітей у школах, садочках та життя, яке вирує, навіть коли вечоріє.

Хіба у нас таке не могло бути? Чим гірший Мошурів і навколишні села, чи Майданецьке, Корсунка, Криві Коліна? Скрізь є господарники, які б могли із цих сіл зробити мальовничі успішні села, які б входили в успішну громаду. Але ж Любомській це не вигідно, адже є різниця: коли керуєш 1000 га землі, або десятками тисяч га землі? Коли фінансові надходження з кількох сіл в одну кишеню, а коли з усіх 27 сіл району.

За роки на посаді Валентина Любомська обіцяла вирішити питання з дорогами – бачимо, як вирішила, мабуть чиновниці гикається щоночі. Обіцяла залучити інвесторів у район – бачимо: їх кишить тут. Обіцяла побудувати сміттєпереробний завод, аби створити нові робочі місця – бачимо вже й працює на повну потужність, обіцяла вирішити питання із смородом, який валує із ветсанзаводу – теж чуємо, як тхнуло так і тхне. Єдине з обіцяного це те, що чиновниця завжди повертається будь-якими способами як нечисть, на високі посади у районі.

Людина, яка погрожує фізичною розправою пресі, яка марудить сільських голів, не даючи їм владнати питання з документами, заради власних шкурних інтересів. Людина, яка ні копієчки не пожертвує на благочинність, але з неабияким запалом викладає свої фото із гостинчиками, які придбані не за її кошти, людина за якою тягнуться кримінальні справи, людина, яка проти волі жителів району з наглістю обіймає високі чини.

З пустих обіцянок і голослів'я, які постійно слухають тальнівці від Валентини Любомської, голови Тальнівської райради, та Олексія Юрченка, міського голови, нічого крім локшини на вухах пересічні жителі не мають. От наприклад, у Мексиці за таке чиновника, який обіцяв і так й не побудував дорогу, прив'язали до пікапу і протягли вулицями за недотримане слово. Варто б і у нас подібне впровадити, слова на вітер не кидали б, боялися.

Анна ДРАГУН, Ліна ЯЛОВСЬКА

Читайте також : "Не продавайте Батьківщину!''