^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
03.10.2019 11:27
1111 переглядів
0 коментарів
На очах тальнівських школярів ожив млин

До воріт прохідної під’їхав шкільний автобус. Сьогодні, хай навіть накрапає дощ і вітряно, за якусь мить збудеться мрія третьокласників та 4-класників Тальнівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 – гімназії. Діти побачать роботу справжнього млина, який працює недалеко від райцентру, у Кривих Колінах.

-Ми хочемо познайомити дітей із традицією виробництва борошна. Щоб вони знали, як до них на стіл приходить хліб, – пояснює вчителька Ніна Алілуйко, з якою перекидаюся кількома словами. Вона разом з колегою Наталією Замулянець супроводжує своїх учнів. – Вдячні, що нам надали таку можливість, – додає.

Діти швиденько вишикувалися по двоє, прослухали інструктаж з техніки безпеки та, повернувшись до автобуса, заїхали на територію виробництва. Дорогою розглядали техніку, якою обробляють землю, побачили зерносховища. Звісно, у автобусі шуміло, як у тому вулику, бо ж усе було для школярів новим, незвіданим.

Млин має шість поверхів. Ми маємо можливість побачити кожен. У приміщенні – сучасне обладнання. Про роботу млина досить цікаво та доступно розповідає заступник директора з виробництва Олег Могильний: «На добу ми мелемо мінімум 300 тонн борошна, а це – 15 повних КАМАЗів з причепами, - каже чоловік. – Для того, щоб обслуговувати робочі поверхи, у нас у зміні працює 4 людини. Зараз 9, тому що більше навантаження». І додає, власне, мені: «Добре, що діти приїхали тоді, коли ми запускатимемо млин. Думаю, що роздивитися все можна спокійно, та й цікавіше буде. Він оживе на їхніх очах».

Тим часом, східцями підіймаємося поверх за поверхом. Зайшли і до виробничої лабораторії. Олег Олексійович знайомить нас з працівниками: завідувачем Мариною Попсуй та лаборантами Юлею та Інною. Цікаво, що аналіз зерна можна провести за кілька хвилин, а от борошна – майже за годину.

Найцікавіше чекало на нас попереду, у операторській. Тут, у невеликій кімнаті, з якої крізь скло видно станки млина, стоять два монітори. На одному – «жива» схема млина, усіх його шести поверхів, на іншому – реальна картинка того, що відбувається безпосередньо на кожному з них. До речі, запускаються станки тільки на 2-му, 4-му, 5-му та 6-му поверхах. За кілька хвилин начальник зміни Олександр Попсуй буквально у кілька кліків миші запускає млин. Діти з захватом очікували на цей момент! Зачувши перші звуки працюючого млина, вони прикипіли до екранів моніторів. Поверх за поверхом оживали станки. По трубах, які видно крізь скло, посипалося борошно. Відволікти дітей від споглядання цього процесу було неможливо. Вражень – цілісінький вагон:

-Коли запускали млин, найбільше я хвилювався, - каже жартома школяр Андрій Туркот, - що щось рване. А так, то все сподобалося. Тепер знаю точно: хліб – усьому голова.

-А мені, - додає Соломія Карбовська, - сподобалося, як просівалося борошно. Я не могла дочекатися, коли ж воно посиплеться. Дівчинку підтримує Олена Алілуйко, мабуть, подружка: «І мені теж. А ще – кімната, де включали прилади».

Млин працює, а ми знову піднімаємося на п’ятий поверх, туди, де працюють станки, що просівають борошно. Це такі собі ящики з рамками на шарнірах, якщо казати простіше. Їх тут називають «розсіва». Далі – на склад. На нас там чекають. Усім учасникам екскурсії роздають пакунки з борошном. І діти, і вчителі, ба, навіть я варитимемо сьогодні вареники. Борошна ж намололи!

Ольга ОСІЯНЕНКО

Читайте також : На Тальнівщині запрацював борошномельний гігант