^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
14.08.2019 10:16
4810 переглядів
0 коментарів
Голова Тальнівської РДА Валентина Любомська проігнорувала екскурсію районами, на яку її запросили журналісти

Уманщина вразила своїм розвитком та дорогами

Нас часто звинувачують у некомпетентності, заангажованості, перекручуванні інформації стосовно роботи Тальнівської РДА та райради. Саме тому 31 липня через соціальні мережі ми запросили шановну керівницю району Валентину Любомську, голову РДА, на пізнавально-оглядову екскурсію сусідніми районами (Уманський, Христинівський, Монастерищенський,Корсунь-Шевченківський райони). Зазначивши, що виїзд запланований на 7 серпня о 8.00 біля стін РДА.

Відразу ж після запрошення у соціальній мережі Валентина Любомська видалила мене з друзів, не відповівши, чи розділить з нами цю пізнавальну подорож. На телефонні дзвінки посадовиця теж не відповідала. Отож, як домовлялись, 7 серпня у середу о 8.00, так і не дочекавшись Любомської, виїжджаємо до наших сусідів - Уманського та Христинівського районів (все що могли охопити за один день).

Проїжджаємо оброслі узбіччя доріг, сяк-так місцями латану дорогу Тальнівського району. Перетнувши межу з Уманським районом, дивуємось: чорна полоса свіжопостеленого асфальту, прибрані узбіччя доріг, новенькі вказівні знаки, немов умовною лінією розділяють райони на кращий та гірший. Проїжджаючи Уманщину, відчуваємо суттєву різницю між нашим і сусіднім районом. Без запрошення та попередження заходимо до будівлі у центрі міста, що об'єднує у собі міську, районну ради та райдержадміністрацію. Нас люб'язно приймає у своєму кабінеті голова РДА Євгеній Данченко. (На відміну від тальнівських керівників, які то не беруть слухавки, то не застанеш на місті, то просто відверто уникають зустрічей.) Вислухавши, розповідає за розвиток Уманського району. Далі спілкуємось із керівниками відділів РДА, які розповідають про освіту, медицину, економічний розвиток у районі, діляться досвідом та досягненнями у роботі та плани, які вже втілюють у життя. Запитуємо, а чи правда, що район розвивається лише завдяки нардепу Антону Яценку, як нам часто виказують Тальнівські посадовці, які палець об палець не вдарять. На що чуємо відповідь:

- Звісно, Антон Яценко допомагає, адже він ішов від цього округу. Йому вдалося добитися реалізації багатьох проектів, з останніх – це відкриття центру «Здоров'я жінки» та придбання ангіографа для Уманської ЦРЛ, ремонти доріг. У нас плідна співпраця з нардепом. Та окрім того, Уманська РДА дуже активно взаємодіє з місцевим бізнесом. Голова РДА Євгеній Данченко націлює підприємців на допомогу в проектах розвитку району. Також він спонукає керівників своїх підрозділів і сільські ради, аби максимально подавали проекти на ґранти, конкурсні державні та обласні програми. Приміром, на фінансування із Фонду державного регіонального розвитку у 2018 році було подано 15 проектів, із них три вдалося виграти і вони реалізуються в цьому році. І що важливо – надзвичайно велика увага приділяється питанню наповнення бюджету району: збільшення орендної плати за землю, підвищення заробітної плати на підприємствах, залучення до декларування доходів осіб, які одноосібно обробляють землю. Ця робота йде беззупинно і приносить результати. Відверто скажемо – наш голова РДА великий працелюб і вимагає такої ж віддачі від кожного свого підлеглого, - розповідають у відділі взаємодії з громадськістю.

Керівник апарату Уманської РДА Наталія Сиротюк у розмові з кореспондентами «Нового Дзвону» розповіла, що станом на сьогодні у селі Собківка будується перший в області будинок для дітей сиріт і діток позбавлених батьківського піклування. У вересні планується його відкриття. Там дітки зможуть проживати у гарних умовах, де за ними наглядатиме професійний педколектив. Адже Уманський район виграв ґранд на будівництво будинку такого типу, держава виділила 7,5 мільйонів гривень на розбудову. За кошти райбюджету розробили проект, під'єднають будинок до електромережі. Підприємців району залучать для придбання посуду, постільної білизни та предметів побутового вжитку. У РДА наголошують: «Чужих дітей не буває!». Вкотре наводять приклад того, як працюють над забезпеченням житлом дітей сиріт і позбавлених батьківського піклування На Черкаську область виділено 20,5 мільйонів гривень у рамках проекту житло для дітей-сиріт, яке дозволить таким дітям отримати грошову компенсацію на придбання будинку чи квартири у Черкаській області. Тому, в Уманській РДА вже активно працюють з документами, аби не проґавити шанс скористатися даним проектом.

Також найближчим часом планують побудувати ще один дитячий будинок сімейного типу у селі Краснопілка Уманського району. Станом на сьогодні йде процес відведення земельної ділянки під будівництво. Мають шанс отримати 300 тисяч гривень від держави на виготовлення проектно-кошторисної документації. У районі вже функціонують 2 таких будинки (у селі Косенівка та Громи).

-Впродовж 3 років у нас у районі зробили ремонт доріг місцевого значення. Антон Яценко, нардеп, теж зі своєї сторонни повпливав. Проектно-кошторисну документацію виготовляємо ми за рахунок райбюджету, район завжди долучається до таких проектів, - пояснюють в Уманській РДА.

Для прикладу, розповімо вам, як живуть села Уманського району. Село Бабанка: капітально відремонтовано будинок культури, де зроблено опалення, вистелена мармурова плитка, глядацька зала. Селом встановлено відеоспостереження, розроблений проект на очищення річки Ревуха, виділені кошти на власне роботи вартістю у 3 мільйона 400 тисяч гривень. Юрківка: у селі працює кролеферма, вирощують лохину на продаж, є багато господарств, які займаються яблуневими садками. У Томашівці: діють малі ФГ (одноосібники, що платять податки, на відміну від одноосібників Тальнівського району), які займаються полуницею, малиною, перцем та іншими овочами на експорт. Фурманка (із населеністю у 300 осіб): за кошти, які надходять від акцизів АЗС до сільського бюджету відремонтували будинок культури, дороги, ФАП, садочок, зайнялись благоустроєм села. Уманська РДА фінансово підтримує такі ініціативи. Село Коржова: має млин та активно працює у сфері зеленого туризму. У Городецькому багато готельно-ресторанних комплексів, побудований стадіон за рахунок фермерського господарства. Славнозвісний Берестівець – найкраще село Черкащини, яке має все для хорошого та комфортного життя. Таких зразкових сіл в Уманському районі багато, чого не скажеш про Тальнівський район, де закриваються школи, де села перетворюються на хутори, де здихають підприємства, де у жахливому вигляді місцеві ФАПи, де у сільських будинках культури температура повітря взимку мінус за Цельсієм. Вирушаємо у село Родниківка Уманського району, приємно здивовані, адже відразу помічаємо гарні дороги, прибрані узбіччя, курсуючі автобуси. У центрі села квітники, чисте водоймище з пляжем, велике сучасне приміщення школи з гардеробом, спортивною залою, класними кімнатами, їдальнею, вбиральнями для дітей та персоналу, новий стадіон. Амбулаторія, у якій є 2 лікаря та медсестри, лаборанти, приїжджає стоматолог, гінеколог. Є власний медичний автомобіль та мопед, придбаний коштом сільської ради. Такого у Тальнівському районі ми ще не бачили і страшно подумати, що й не побачимо.

Христинівщина з роками перетворилась на ляльку!

Христинівка теж вражає приємними змінами. Для тих, хто не був у районі кілька останніх років, Христинівщина невпізнавана. Приємно вражають відремонтовані дороги, сучасні площі з фонтанами, дитячими майданчиками, танцплощадками, по-сучасному оформлені сквери.

-У нас стало набагато краще,- починає розповідь місцева жителька Лідія Савченко, провідний спеціаліст районної бібліотеки. -Ніколи так не було людно в центрі ввечері. Музика грає, кольорові фонтани, сміються діти. Люди задоволені, одним словом.

Йдемо в райдержадміністрацію, яка, як і в Умані, знаходиться в одному приміщенні з міськрадою. Коридори й самі кабінети чиновників виглядають дещо занедбаними, видно, що ремонту не бачили кілька десятків років.

-Ще не дійшли руки до ремонтів,- виправдовується перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Валюк. – Спершу для людей, а тоді й ремонти у кабінетах поробимо.

Протягом останніх трьох років райдержадміністрацію очолює Людмила Денисюк, молода, перспективна, активна. Зрозуміло, у Христинівському районі, як і в інших, є проблеми, але її команді у співпраці з депутатським корпусом райради та органами місцевого самоврядування вдається працювати на результат, який помітний відразу, як в’їжджаєш у район.

-Дороги усіх форм власності, ремонт яких було заплановано на цей рік, станом на початок серпня уже виконано, більше як на 20 мільйонів.Кошти на проведення ремонтних робіт виділялися як з державного, так і з місцевих бюджетів, - розповідає перший заступник Володимир Валюк.

-Як відбувається процес реформування шкіл? –запитуємо, адже демографічна ситуація приблизно така, як і в Тальнівському районі. Та сусідам вдалося зберегти всі навчальні заклади. Навпаки, за останні три роки не лише не закрився жоден навчальний заклад, більш того, відкрито нові групи в дитячих садочках,нові класи. Постійно оновлюється матеріально-технічна база закладів освіти. Як приклад, разом з в.о.начальника відділу освіти Маргаритою Білецькою, їдемо у смт. Верхнячка побачити навчальний заклад - Верхняцький навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1-ліцей». У селі дві школи, два шкільних автобуси. Директор школи Світлана Остапенко демонструє яскраво оздоблені класи школи. Кожен індивідуально оформлений. Це зроблено руками вчителів із звичайного сатин гіпсу. І зроблено не цього року, більше 10 років, як один із елементів кольоротерапії. Більшість кабінетів обладнані інтерактивною дошкою та проектором. У всіх навчальних класах поміняли освітлення на енергозберігаючі лампи. Є лінгафонний кабінет вивчення іноземної мови.

Здивував нестандартний підхід до гри у шахи. Щоб з першого класу привити дітям любов до цієї гри, вчителі пошили килимок у вигляді шахівниці з м’якими кубиками. В ігрових моментах отримані знання переносять згодом за справжню дошку. До речі, все місто має безліч шахових атрибутів. Схоже, христинівці люблять цю гру. Куточок національної символіки у фойє школи, ідею якого підказали учні, теж вражає. Як стверджує Маргарита Білецька, навіть найвіддаленіші школи району не мають проблем з підготовкою до опалювального сезону чи підвезенням школярів.До початку навчального року у школах усе готово.

Заробітні плати працівникам бюджетної сфери виплачуються вчасно.

У галузі охорони здоров’я Христинівський район теж не пасе задніх. Навесні цього року відбулося відкриття КНП«Центр первинної медико-санітарної допомоги». На сьогодні усі населені пункти (навіть до 300 осіб населення)з амбулаторіями, або ж з ФАПами, хоча частина з них могла б закритися. У ЦРЛ придбано ряд сучасного медичного обладнання, що не поновлювалося останні десятиліття. Поліклінічне відділення переведено з старого приміщення (заплановане було ще 16 років тому!) та проведений його капітальний ремонт. Поспілкувавшись з головним лікарем Центру ПМСД Ольгою Калініною та завідувачем поліклінічного відділення Тетяною Мазур, стає зрозуміло, що розвиток медицини залишається пріоритетним у роботі районної влади. Крім того, у селі Розсішки будується сучасна амбулаторія загальної практики сімейної медицини у рамках обласної програми.

Завдяки участі у Державній програмі «Питна вода України», у 12 селах району побудовано водогони (це найбільше проектів у області).

У соціальній сфері завдяки оперативним діям спеціалістів відділу соцзахисту, вдалося добитися надання компенсації для поліпшення житлово-комунальних умов учасників АТО (це категорії 1 і 2 групи інвалідності та сім'ї загиблих), що перебували на квартирному обліку. За ці кошти сім'я загиблого воїна та 2 атовці з інвалідністю придбали житло. Також 3 афганці, що аж з 92 року чекали чергу на житло, змогли отримати компенсацію (майже 2 мільйони). За цей період забезпечено земельними ділянками 348 учасників АТО (всього на обліку 404 учасника бойових дій), постійно проводиться їх психологічна реабілітація та санаторно-курортне лікування.

Тальнівщина залишилась клоакою на мапі Черкащини

Де видно роботу, що проводить Тальнівська голова РДА Валентина Любомська? Ніде, бо її немає, лише на паперах. Чому сусіди з Уманського та Христинівського районів працюють на результат, а Любомська працює на занепад? З прикладу наших сусідів, бачимо, що можна ж вигравати ґранти, готувати проекти, боротися за держпрограми, опікуватися людьми, давати працювати бізнесу, залучати інвесторів, ремонтувати дороги, вкладати в медицину. Облагороджувати територію району, забезпечувати хворих інсуліном, діток вакцинами, райлікарню необхідним обладнанням та медтехнікою, школи привести до ладу, а не просто закрити чи понизити у ступені, дороги, яким не можуть дати ради у Тальнівському районі, перекидаючи відповідальність то на область, то на державу. З чим не звернись до Любомської, на все знаходяться відмазки – то попірєдніки, то не я. Через те ми вирішили проїхати у такі ж райони, які колись виглядали як наш, але, дякуючи розумним та умілим керівникам, тепер процвітають, ефективно працюють. Не пустими словами та звинуваченнями, як це робить Валентина Любомська у нашому районі, а ділом. Результати роботи Христинівської, Уманської РДА ми побачили, відвідавши села без попередження, погодження та домовленостей. Ми побачили, як у селах Уманщини та Христинівщини вирує життя: часто курсують автобуси, люди зайняті на робочих місцях, мають зони відпочинку, мають під рукою медзаклади, школи, садочки, шкільні автобуси, які їздять по відмінних дорогах, а ще гарні прибрані узбіччя, обсаджені квітами, декоративним кущиками та деревцями. Охайні прибудинкові території, де постійно забирають сміття. Замінені водопроводи, лінії електропередач, вуличне освітлення. Це все реально! Натомість, на Тальнівщині невтішна картина, яку продовжує творити Любомська. У її білодімівських кулуарах відкрито кажуть, що Валентина Любомська, у разі звільнення з посади голови РДА, повернеться на посаду голови райради і продовжуватиме доїти райбюджет, виписуючи собі премії, як і раніше у 300%. Так і було сьогодні на засідання голів фракцій (13.08.2019) де обговорювали кандидатуру голови райради. Серед більшості депутатів звучало прізвище Любомська, яка у разі звільнення з посади голови РДА, мітить на своє «старе місце».

Коли ж депутати обиратимуть голову райради, хай звернуть увагу на роботу посадовиці, яка ніде і ні в чому себе не проявила, а лише їздила «переймати» досвід до сусідів, який, ми бачимо, так і не перейняла, лише прокаталась та вкотре пофотографувалась на непоганих локаціях. Фотографії фотографіями, а людям потрібні зміни та розвиток! Серед фракцій «Батьківщина», «Свобода», БПП та інших теж є достойні кандидати, а не лише Любомська, яка й так завалила усю роботу у районі.

У Тальнівському районі відремонтували дороги на суму 4 мільйони гривень і проводять тендери ще й досі, для порівняння у Христинівському районі відремонтували дороги на понад 20 мільйонів гривень. В Уманському і Христинівському районі не закрили жодної школи, а в Тальнівському лише в цьому році 4 заклади. З інсуліном у Тальнівському районі проблеми, адже не вистачає коштів, а в Христинівському, Уманському люди забзпечені ліками повністю. Сусідні райони повністю забезпеченні шкільними автобусами, навіть мають їх у резерві, а у Тальнівському районі автобусів не вистачає. Працівникам бюджетної сфери Христинівського та Уманського районів виплачують зарплати вчасно, у Тальнівському – ні.

Редакція газети «Новий Дзвін» обіцяє зробити подібні екскурсії по сусідніх містах та районах Черкаської області знову. На майбутнє запрошуватимемо Валентину Любомську скласти нам компанію і проаналізувати, чого там живуть краще, а у Тальнівському районі гірше!

PS: Дякуємо головам Уманської та Христинівської РДА та їхнім працівникам за надану інформацію, толерантність та розуміння.

Анна ДРАГУН, Ліна ЯЛОВСЬКА

До слова

Байка про жабу

Застосувавшипідлість та зраду,

Жаба обралась якось до Ради,

Квакала всюди хижо і радо:

«Я покажу вам, що значить порядок!»

P.S

Нам не потрібно такої турботи:

Жабин«порядок» – це тільки болото.

P.S

В людському світі теж дива бувають:

Відомо всім, що кандидат цей – пень-пеньком,

Але чомусь його і обирає

Весь колектив своїм керівником.

Віктор ПОДОРОГА