^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
10.08.2019 13:27
770 переглядів
0 коментарів
Чи стане чистим Гірський Тікич?

Спостережливі тальнівці пам’ятають, як кілька років тому у центрі міста величезний екскаватор драґлайн працював на березі Гірського Тікича – зачерпував драговину з річки і виносив на берег. Це так відбувалася розчистка річки. Проект на роботу було виготовлено ще попередником теперішнього міського голови. Зі звітів у фейсбук очільниці району Валентини Любомської бачимо, що у 2016 році на розчищення річки було виділено 200 тисяч обласних екологічних коштів.

Реалізацією проекту займалася Тальнівське міжрайонне управління водного господарства, так звана меліорація. Його керівник Олег Пономаренко розповідає «Новому Дзвону»:

-Ми - спеціалісти своєї справи, розчищали річки у 9 районах Черкаської області та у Вінницькій області. Коли у Тальному виникла потреба почистити Гірський Тікич, ми брали участь у виготовленні проекту (точніше, Черкаський офіс водних ресурсів – пректант Анатолій Гнатюк). Перед тим, як приступити до роботи, ми взяли усі дозволи: на вирубку дерев, проїзд техніки спеціальної містом тощо. Це був перший етап проекту, за яким мали розчистити саме ту частину річки, що протікає у центрі міста. Правильніше розпочати було б від дамби і рухатися до низу. Але вирішили почати з центра міста. Бо коли господиня прибирає у хаті, розпочинає не з хліва, а з хати й ганку. Вивезли звідти 8 кразів гумових шин, не кажучи про гнилі дерева, сміття, що люди виносили роками. По вулиці Матросова люди розорали так берег, що не було прибережної смуги, не було,вибачте, жабам звідки стрибати. Якщо люди розорюватимуть береги, то уся земля буде у річці. За 10 років буде те саме болото.

Тальнівці по-різному оцінили виконаний об’єкт. Одні, що не є спеціалістами з меліорації, розказували, як правильно треба було чистити річку: завезти великі камені, щоб забезпечити підсихання драговини, що є цінним мінеральним добривом. Та й чистити краще земснарядом, а не драглайєм, що ніби відром зачерпує драговину. І почистили не там, де потрібно. Витрачені кошти пішли на вітер.

-Річку вони почистили...та щоб вам так клозети чистили. Дайте чиновникам по лопаті і тиждень часу. Не справились - святе місце пустим не буває, - читаємо активних критиків у мережі.

Справді, якщо подивитися на розчищений відрізок річки, то не важко помітити, що посеред Тікича зовсім неглибоко, і скоро зацвіте латаття. З берегів, напевне, глибина більша. Але й роботи по очистці річки не закінчено. Вирішили дізнатися чому. Мабуть, як завжди нема фінансів.

Та начальник управління екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації Олена Звягінцева запевнила, що у цьому році на бюджет Тальнівської ОТГ субвенцією передбачено 1 мільйон 192 тисячі на розчистку та відновлення річки Гірський Тікич (0, 8 кілометра від кам’яної гряди старого млина до Тальнівського НВК №1).

-Міська рада є розпорядниками цього мільйона, 300 тисяч уже зайшло на наш рахунок, 300 тисяч з місцевого бюджету на умовах співфінансування. До кінця вересня залишок суми зайде і почнемо робити, - пояснює міський голова Олексій Юрченко. - У минулому році ми виготовили третю чергу цього проекту, вартістю 1мільйон 300 тисяч гривень. У цьому році, коли ми впевнилися, що нам зайдуть обласні гроші на очистку річки, ми звернулися до Пономаренка з пропозицією приступити до роботи. Він заявив нам, що оскільки відбулося здорожчання робочої сили, енергоресурсів (заробітна плата збільшилася), то меліоративні системи за цю роботу братися не будуть. Вартість робіт здорожчала до 2 мільйонів 400 тисяч. Це колосальні гроші й зараз нам шукати мільйон, щоб почистити річку це було б глупо, тим більше, що у громаді зайвих грошей немає. Ми пішли наступним шляхом – розіслали листи в організації, у тому числі й приватні, які займаються таким видом робіт. Лист ми направили й у меліорацію до Пономаренка. Надійшло 2 пропозиції від двох підприємств, які готові за 1 мільйон 400 тисяч почистити річку.

Олег Пономаренко має свою точку зору на цю ситуацію. Вважає, що їм просто не дали працювати. Якщо зараз не розпочати роботи, то гроші знову не встигнуть освоїти, та повернуть назад у Черкаси. Крім того вартість проекту щороку зростатиме. А це не по-господарськи.

Та міський голова цими днями поспішив підписати договір з однією, буцімто Новоархангельською фірмою, яка має приступити до роботи найближчим часом. Заступник міського голови Борис Кутас відмовився підтвердити слова Юрченка, що знімаючи з себе відповідальність, направляє завжди до підлеглих.

Напевне, дочекаємося зими, адже деякі фірми надають перевагу, як стверджує голова, зимовій розчистці, а лише Пономаренко заявляв, що ця процедура робиться негайно влітку.

Ліна ЯЛОВСЬКА

Читайте також: Пляжі для Тального і району – ''дорогостояща штука"