^
Політика Суспільство Культура Цікаво Творчість Історія Економіка Гороскоп Спорт Кримінал Погода
05.08.2019 17:16
1478 переглядів
0 коментарів
Як живеться у селах на Тальнівщині без школи та фельдшера?

Від Тального до Кобринової Греблі 12 кілометрів. Наче й недалеко і дорога більш-менш нормальна, але люди тут, як і в більшості сіл, не живуть, а виживають. Наша редакція спробувала на місці розібратися, чому так відбувається.

Кобринова Гребля – центр сільської ради, до якої входить ще й невеличка Антонівка. На два села – 15 вулиць. У Кобриновій Греблі – 13 і в Антонівці – 2: центральна – Шевченка і Молодіжна, на якій 11 хат.

Обидва села газифіковані майже повністю. Втім, проблем у громади вистачає.

– На території Кобриновогребельської сільської ради сільгоспвиробника немає, який тут зареєстрований. Всі 10 осіб приїжджі! – зізнається сільський голова Володимир Маляр. – Із них лише 6-7 допомагають селу.

Серед активних ТОВ «Айова», корпорації «Кернел»; НВФ «Урожай», СФГ «імені Чкалова», ТОВ «Корсунка», СФГ «Славутич»… За словами голови, орендарі платять пайовикам зерном: «від 2 тонни 700 до 3,100 дають. Ну там ще оранка, культивація, солома… Дехто комбайни безплатно дає, дехто за мізерну плату».

– Маємо 28 одноосібників. Просто колгосп «Зоря» і колодистенське господарство імені Доманицького найперші пішли по розпаюванню землі, – продовжує посадовець. – Сьогодні виживає та сільська рада, в якої найбільше земель запасу і резервного фонду. У нас залишилося 129 гектарів і при цьому ми ще тримаємося.

Мають проблеми із орендарем ставка. Подали матеріали в прокуратуру, бо не платить, каже, що банкрут.

– Вода із криниць, які є на території сільської ради, не придатна для споживання, багатий вміст нітратів, – розповідає сільський голова Володимир Маляр, – тому 80% забезпечені водопроводом, який перебуває на балансі сільської ради. Переважна більшість має лічильники води. Решта сплачують за нормами споживання (3 куба на особу).

Куб води із лютого цього року коштує тут 15 гривень. До цього був – 8,5 грн.

Сільський голова каже, що це зумовлено дороговизною обслуговування та великими цінами на електроенергію.

З тієї ж причини до 1 вересня відключене у нічний час вуличне освітлення.

– 2,87 гривні за кіловат електроенергії – для нас дорого, – бідкається Маляр. Каже, раніше було трохи краще, – Вуличне освітлення ми зробили ще у 2010 році. Тоді тариф був «ніч-день». Втім, чотири роки тому держава перевила вуличне освітлення на виробничий тариф.

Бюджет сільської ради – 1 мільйон 300 тисяч гривень. Цих коштів не вистачає навіть на утримання п’яти працівників сільської ради та трьох культпрацівників (1,7 штатні одиниці).

– За червень ще повністю не віддали зарплату працівникам, – зізнається 19 липня посадовець.

Сільський голова проти скорочення установ культури. Каже, завклубом в Антонівці отримує 0,5 ставки, у Кобриновій Греблі – 0,7, «бо вона організовує самодіяльний колектив».

Цьогоріч художня самодіяльність цих сіл у районних звітних концертах участі не брала. «Свої концерти на всі свята організовуємо», – переконує сільський голова. Запрошує нас 14 серпня на святкування 370-річчя села Антонівка.

До речі, Кобриновогребельський клуб, напевно, найстаріший в районі, побудований 1932 року. Спочатку там була спілка буряківників.

ФАПу в Кобриновій Греблі фактично нема. Фельдшер пішла на пенсію за вислугою років і поїхала в Німеччину на заробітки.

– Зараз з ФАПом проблеми, нема спеціаліста, – нарікає Володимир Маляр. – Приїжджає фельдшер із Заліського. Скоротили санітарку. Хто буде зимою топити? Ми хотіли взяти молодшу медсестру з 1 липня, та коштів на зарплату не вистачає.

Місцеві підтверджують, що і фельдшер, і санітарка у них були гарними спеціалістами. А ось фельдшера із сусіднього села тут рідко бачать.

Найкраще приміщення в центрі села – навчально-виховний комплекс. Минулого року тут навчалося 36 дітей, на 1 вересня очікувалося 28. Але ж, цього року в Кобриновій Греблі і Антонівці ще не народилась жодна дитина та й весіль не було.

Тому, відповідно до рішення райради, зараз відбувається реорганізація, тобто поділ, Кобриновогребельського навчально-виховного комплексу «дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» в дитячий садок «Ромашка» та Кобриновогребельську початкову школу, яку потім мають приєднати до Кобринівського НВК.

Втім, куди підуть навчатися діти, вирішують батьки. А вони подають заяви: і у Тальне, і в Соколівочку, і в Кобринове. Складніше із працевлаштуванням учителів. За словами сільського голови, тут є проблеми.

Газифіковане двоповерхове приміщення Кобриновогребельського НВК не використовуватиметься. Натомість, почали ремонт старого приміщення дитсадка, побудованого 1934 року. В другій його половині зала для поминальних обідів. На ремонт дитсадка поки дали 2 підприємства. Разом це 35 тисяч гривень.

За словами сільського голови, 1 вересня у садочок підуть 12-13 дітей. Штати працівників дитсадка відкорегують після того, як передадуть із відділу освіти сільській раді, бо, за словами посадовця, на утримання дитсадка потрібно в межах 700 тисяч гривень.

Втім, не все так погано. Справжньою гордістю сільської ради є місцева футбольна команда «Зоря», яку тренує Вадим Коваленко. Вона завжди має гарні результати. А ще, цього року команда із Кобринової Греблі посіла третє місце у районних змаганнях «Найспортивніше село 2019». З чим ми її і вітаємо.

Та що може зробити керівництво села без підтримки районної держадміністрації. Цікаво скільки разів відвідала Кобриновогребельську сільську раду голова райдержадміністрації Валентина Любомська? Чим допомогла вирішити проблему школи чи ФАПу? На жаль, в Антонівці ніхто не чув про підтримку посадовиці, пригадали лише її слова про співпрацю і злагоду сказані 27 березня цього року на сільських зборах у Кобриновогребельському клубі: «ми можемо спільними зусиллями вирішувати проблеми і досягати кращого». Пані Валентино, куди вже краще? Що ж буде з селами далі, коли усі вони об'єднаються у одну ОТГ, подібне до Кобринової Греблі?

Іван НЕТРЕБА

Читайте також : На Тальнівщині дітям-бандуристам нарахували премію аж 83 гривні 33 копійки